sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Makineciler 1,7 milyar dolar ihracatla Ekim’de aylık rekor kırdı

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 23 Kasım 2020 - 17:17
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 154,5 bin kez okundu
10 aylık makine ihracatı 14 milyar dolara yaklaştı

Makineciler 1,7 milyar dolar ihracatla Ekim’de aylık rekor kırdı

 

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 10 ayında, makine ihracatının 13,7 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2019 Ekim ayına göre yüzde 6,5 artış sağlayarak 1,7 milyar dolar ihracat yapan sektör, tarihin en yüksek Ekim ihracatını gerçekleştirdi. Pandemi dönemindeki kayıplarını son çeyrekte kapatmaya devam eden makineciler, ikinci çeyrek sonunda yüzde 13,5’e kadar yükselen ihracat daralmasını yüzde 7,1 seviyesine kadar indirdi. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Almanya'da 10 binden fazla firmaya doğrudan ulaştık, onlara işbirliği ve dayanışmaya her zaman hazır olduğumuzu anlattık. Avrupa ülkeleri birbirimize kenetlenmek zorunda olduğumuzu çok iyi biliyor. Türkiye’nin Makinecileri yurt dışında her zaman büyük ilgi görüyor” dedi.

 

Ekim'de 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren makine sektörü, yılın ilk 10 ayı sonunda toplam ihracatını 13,7 milyar dolara taşıdı. Yaz döneminde gelen siparişlerin etkisiyle sektör, en büyük ihracat pazarları Almanya, ABD, İngiltere ve İtalya'da yaşanan ihracat düşüşünü yüzde 10'nun altına çekmeyi başardı. Hedef pazarlarında topyekûn bir kapanma olmazsa, sene sonunda geçen yılın rakamlarına çok yaklaşacaklarına inandığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “AB ülkelerinde pandemide 2. dalga etkisiyle kısmi bir kapanma yaşanıyor. Vaka sayılarına bağlı olarak kısıtlamalar artabilir fakat Noel tatiline kadar fabrikaların faaliyetlerini sürdürecekleri anlaşılıyor. Sonrası için kaygılar sıklıkla ifade edilse de bu pazarlarda imalat süreçleri devam ettiği müddetçe bize yeni siparişler gelecektir” dedi.

 

Avrupalı imalatçıların tedarik güvenliği ve çeşitlendirmesine yönelik arayışlarının somut neticeler doğurmaya başladığına dikkat çeken Karavelioğlu şunları söyledi:

 

“Üçüncü çeyrekte hızlanan talebi kalıcı kılmak üzere çok yoğun çalışıyoruz. Ekim ayında sadece Almanya'da 10 binden fazla firmaya doğrudan ulaştık, onlara işbirliği ve dayanışmaya her zaman hazır olduğumuzu anlattık. Ekim’de aylık ihracat artışımız Avrupa’daki en büyük iki ticaret ortağımızdan Almanya’da yüzde 12’ye, Birleşik Krallık’ta yüzde 19’a ulaştı. Doğu ülkelerindeki üreticilerin serbest rekabete gölge düşüren girişimlerine karşı birbirimize kenetlenmek zorunda olduğumuzu Avrupa ülkeleri çok iyi biliyor. Özellikle AB’nin karbon nötr kıta hassasiyetini ve döngüsel ekonomi mevzuatı hazırlıklarını yakından takip edişimiz, sektörel camiada saygı uyandırıyor. Güvenilir, yetkin bir iş ortağı ve tedarikçi olarak, Türkiye’nin Makinecileri markamızla yurt dışında her zaman büyük ilgi görüyoruz.”

 

“İhracat fiyatlarımızın 1 sent bile düşmesine izin vermedik”

 

Çin'in ülkesindeki işletmelere devasa destekler sağlayarak önemli bir kapasite fazlası oluşturduğu ve dengesiz biçimde sunduğu örtülü destekler ve finansman gücüyle rakiplerini saf dışı bırakmalarına yardımcı olduğu bir dönemde Türkiye’nin Makinecileri marka gücünü korumak için çalıştıklarını belirten dikkat çeken Karavelioğlu, “Türkiye'yi makine alanında markalaştıran bir kalite anlayışımız var. Biz marka gücümüzü korumak için çok çalıştık, esnek ve çevik üretim altyapımız sayesinde siparişleri çok hızlı teslim ettik. Pandemi koşullarının ortalama ihracat fiyatlarımızı 1 sent bile düşürmesine izin vermedik. Ülkemizde makine ithalatına olan düşkünlüğün bu koşullar altında dahi sürebildiği ve bunun tekno-ekonomik kapasitelerimizde önemli zaafa yol açtığı göz önüne alındığında, pazarlarımızı koruyabilmemiz bizce büyük başarıydı” dedi.

 

“Cari açığı kapatmak sadece ihracatı artırmakla mümkün değil”

 

Bir önceki aya ait ithalat rekorunun, Ekim’de yaşanan ihracat rekorunun getirdiği memnuniyete gölge düşürdüğünün altını çizen Karavelioğlu, “Eylül ayında makine ithalatımız geçen senenin aynı ayına göre yüzde 47,8 artarak 2,8 milyar doları buldu. Takım tezgahları ve tekstil makinelerine yoğun talep ile oluşan bu olağanüstü artış, 9 aylık ithalat rakamımızı da 19,1 milyar dolara taşıdı. Ülkemizdeki imalat yatırımlarının hızlanması elbette sevindirici bir gelişme fakat Doğu Asya’dan ithalatımızın yüzde 40 artarak 6,4 milyar dolara ulaşması çok ciddi bir ikaz. İlk 9 ayda Tayvan’dan ithalatımız yüzde 83 arttı. İthalatımızın yüzde 50,9 arttığı Çin’e ise her ay 500 milyon dolardan fazla makine bedeli öder olduk. Cari açığı kapatmanın sadece ihracatı artırmakla mümkün olmayacağını görmeliyiz.”

 

“Türkiye’de en çok ihracatçısı bulunan mal makinedir”

 

Makine imalatı yüksek ihtisas isteyen bir iş olmasına rağmen, İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre Türkiye'de en çok ihracatçısı bulunan malın makine olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu şunları söyledi:

 

“İhracat odaklı büyüme stratejisi başarıya ulaşacaksa, bunun önkoşulu makinede rekabetçi olabilmektir. Türkiye’deki aktif ihracatçı firma sayısının pandemi nedeniyle 76 bine düştüğü Eylül ayı sonunda, 25 bine yakın firmanın makine ihraç ettiğini gördük. 25 bin makine ihracatçısının yarıdan fazlasını 50 bin doların altında ihracat yapan küçük ve mikro işletmeler oluşturdu. Birçoğu ihracatla yeni tanışan bu firmaların sayısında dikkate değer artışlar oluyor. Herkes sektörün önünün açık olduğunun farkında ve pastadan daha fazla pay almak için birbiriyle yarışıyor.” 

 

 

 

. . .

Nova Steel USA, Kentucky'deki Bowling Green'de…

Kanadalı sahibi Nova Steel USA Inc, ABD'nin Kentucky eyaletindeki Bowling Green'de 70 milyon USD'lik bir tüp üretim tesisi kurmayı planlıyor.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın