sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Makina

10 aylık makine ihracatı 14 milyar dolara yaklaştı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 10 ayında, makine ihracatının 13,7 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2019 Ekim ayına göre yüzde 6,5 artış sağlayarak 1,7 milyar dolar ihracat yapan sektör, tarihin en yüksek Ekim ihracatını gerçekleştirdi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 21 Aralık 2020 - 16:21
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 139,8 bin kez okundu
10 aylık makine ihracatı 14 milyar dolara yaklaştı

 

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 10 ayında, makine ihracatının 13,7 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2019 Ekim ayına göre yüzde 6,5 artış sağlayarak 1,7 milyar dolar ihracat yapan sektör, tarihin en yüksek Ekim ihracatını gerçekleştirdi. Pandemi dönemindeki kayıplarını son çeyrekte kapatmaya devam eden makineciler, ikinci çeyrek sonunda yüzde 13,5’e kadar yükselen ihracat daralmasını yüzde 7,1 seviyesine kadar indirdi.

 

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerine rağmen Türk makine sektörü iyimser bir tablo çizdi ve ihracat rakamlarını arttırdı. Tüm olumsuzluklara rağmen sanayici üretti ve üretime katkı sağladı. Bildiğiniz gibi üretimin artmasının yolu katma değeri yüksek sanayi yatırımlarından geçiyor. Yatırımlarımıza ara vermez ve yerinde sektörler ile yatırımları destekler isek hem üretim hem istihdam hem de ülke ekonomisi yükseliş gösterecektir.

 

Makine sektörü Endüstri 4.0’a uyumlu fabrikalara geçmeli!

 

Makine sektörünün toplam ihracatının yüzde 90'ını büyük işletmeler gerçekleştiriyor ve rekabet gücünü imalatta da ihracatta da büyük işletmeler alıyor. Her ne kadar sayısal olarak çokça makine firmamız varsa da niş sektörlere eğilmeli ve orta ölçekli firmalarımız teknolojilerini geliştirmelidir. Sektörde kalıcılığı yakalamak ve büyük işletmelerle rekabet edebilmek için KOBİ’lerimizin Endüstri 4.0’a uyumlu fabrikalar inşaa etmesi gerekiyor. Verimli üretim için tüm sektörlerin bir an evvel Endüstri 4.0’a adapta olması şart…

 

Sevgiyle kalın…

 Mustafa ASLAN /Makina Store Dergisi

Genel Koordinatör

. . .

Hidrolik sektöründe inovasyon kaçınılmaz!

Hidrolik ve pnömatik ürünler, makine imalat sanayiinin en teknolojik ürünleri arasında yerini alıyor. Bu nedenle makine sanayi geliştikçe hidrolik ve pnömatik sanayi de gelişiyor ve büyüyor


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın