sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Sac

AB, Türkiye'den galvanizli sac ithalatına vergi getirdi

Avrupa Komisyonu, Avrupa Çelik Birliği'nin talebiyle geçen yıl başlattığı soruşturmanın ardından, Türkiye'den ithal galvanizli çelik ürünlerine yüzde 8-11 anti-damping vergisi getirdi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 12 Mayıs 2022 - 12:46
  • 10 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 126 bin kez okundu
AB, Türkiye'den galvanizli sac ithalatına vergi getirdi

Avrupa Birliği (AB) Türkiye’den ithal ettiği galvanizli çelik ürünlerine yüzde 8 ila yüzde 11 arasında anti-damping vergisi getirdi. AB, Türkiye’den 2 milyar dolar değerinde yıllık 1,6 milyon ton galvanizli çelik ithal ediyor. Sektör temsilcileri, galvanizli sac ihracatına getirilen anti-damping vergilerinin Türk ürünlerinin rekabet gücünü zayıfl atacağını ve ihracatını ciddi ölçüde etkileyeceğini belirtiyor.

AB’nin kararı, Avrupa Çelik Birliği’nin (EUROFER) başvurusu üzerine yapılan ön soruşturma sonrasında alındı. Türkiye’den AB ülkelerine 10’a yakın firma galvanizli sac ihraç ediyor. Anti-damping kararı, firmalara göre farklı oranlarda uygulanacak. Bu oranlar yüzde 8 ile 11 arasında değişiyor. 2021 yılı itibariyle Türkiye’nin toplam galvanizli ürün ihracatı içerisinde AB ülkelerinin payının yüzde 56 olduğu belirtiliyor. Türkiye AB’ye 2 milyar dolar tutarında 1,6 milyon ton galvanizli sac ihraç ediyor. Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin yanısıra Rusya menşeli galvanizli sac ürünlerine de yüzde 10 ile 37 aralığında nihai anti-damping önlemleri uygulanmasını kararlaştırdı.

Gelişmeleri DÜNYA’ya değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, “Karardan ihracatımız ciddi biçimde etkilenecek. Ayrıca rekabet ettiğimiz ülkelere karşı da zorlanacağız. Vietnam, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkelerle rekabet etme gücümüzü kaybedeceğiz” dedi.

Anti-damping kararı misilleme mi?

Komisyon’un kararının, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 29 Nisan 2022 tarihinde aldığı, “AB’nin koruma tedbiri uygulamasının, DTÖ kurallarına uygun olmadığı” yönündeki kararı ile aynı zamanlarda açıklanmış olması dikkat çekti. Sektör temsilcileri, AB’nin kararının DTÖ kararının hemen ardından alınmasını “misilleme” olarak değerlendirdi. Soruşturmanın ilk olarak Haziran 2021’de, AB’li üreticilerin başvurusu üzerine başlatıldığı ve Avrupa Komisyonu’nun, soruşturmanın teknik olarak karmaşık olması ve soruşturmanın sonuçlarını belirlemek için zaman gerekeceği için ocak ayında geçici vergi uygulamasını atlama kararı aldığı belirtiliyor. Anti-damping kararının ne zaman uygulanacağı henüz açıklanmadı.

. . .

Endüstriyel Dönüşüm WIN EURASIA…

Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen Avrasya’nın lider sanayi fuarı WIN EURASIA, 8-11 Haziran 2022 tarihlerinde endüstri profesyonellerini bir araya getirecek.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın