sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

AB ve ABD, Çelik Tarifelerini Sona Erdirmek İçin Son Tarihler Belirleyecek

Taslak bildiriye göre, Avrupa Birliği ve ABD, transatlantik metallerine son vermek için 15 Haziran'da Brüksel'de bir zirvede taahhütte bulunacaklar.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 16 Haziran 2021 - 20:44
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 126,7 bin kez okundu
AB ve ABD, Çelik Tarifelerini Sona Erdirmek İçin Son Tarihler Belirleyecek

Taslak bildiriye göre, Avrupa Birliği ve ABD, transatlantik metallerine son vermek için 15 Haziran'da Brüksel'de bir zirvede taahhütte bulunacaklar.

 

Taslak tebliğe göre, Avrupa Birliği ve ABD, transatlantik metaller ve uçak ticareti anlaşmazlıklarını sona erdirmek ve COVID-19'un kökenlerine ilişkin yeni bir çalışma üzerinde ilerleme çağrısında bulunmak için 15 Haziran'da Brüksel'de bir zirvede taahhütte bulunmaya hazırlanıyor. Taslak, uçak üreticilerine verilen sübvansiyonlar konusunda uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığı 11 Temmuz'dan önce sona erdirmeyi ve çelik ve alüminyum ticaret anlaşmazlığına ilişkin cezai tarifeleri sona erdirmek için 1 Aralık tarihini belirlemeyi taahhüt ediyor. ABD çelik endüstrisi gruplarının Bölüm 232 ulusal güvenlik tarifelerini tutma baskısına rağmen, taslakta "Çelik ve alüminyum anlaşmazlığımızla bağlantılı her iki taraftaki tüm ek veya cezai tarifeleri 1 Aralık 2021'den önce kaldırmaya yönelik çalışmayı taahhüt ediyoruz."

Eski Letonya başbakanı ve AB'nin Başkan Yardımcısı ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Üyesi Bay ValdisDombrovskis, Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu oturumunda, "Güven ve güven artırıcı bir önlem olarak, AB'deki ABD ticaret anlaşmazlıklarını azaltmalı ve çözmeliyiz. Biden, bir çelik tarife anlaşmazlığının çözümünde belirleyici ilerlemenin yanı sıra uçak üreticileri Boeing ve Airbus'a verilen sübvansiyonlar konusunda yirmi yıl süren bir tartışmaya yardımcı olacak."

Anlaşmazlığın tırmanmasını önlemek için Mayıs ayında yapılan bir ABD AB anlaşması, bunları yerinde bırakırken, iki taraf büyük ölçüde Çin merkezli küresel aşırı metal kapasitesini ele almak için altı ay boyunca müzakere etti.Yedi sayfalık taslak, ABD Başkanı Bay Joe Biden'in Ocak ayında Bay Donald Trump'tan devraldığı AB liderleri tarafından selamlanan yeni şafağın somut sonuçlarını göstermeyi amaçlıyor.

Kısasa kısas savaşı Haziran 2018'de Trump'ın Avrupa, Asya ve başka yerlerden çeliğe %25 ve alüminyuma %10 gümrük vergisi getirmesiyle başladı. AB, bourbon viski, kot pantolon, portakal suyu ve Harley-Davidson motosikletleri de dahil olmak üzere 2,8 milyar avro değerindeki ABD ürününe karşı tarifelerle karşılık verdi.

 

 

. . .

Ana metal grubunda dış ticaret açığı…

Türkiye’nin 2020 yılında sıvı çelik üretimi yüzde 6,7 oranında artarak 35,8 milyon tona ulaştı. Bu rakamla Türkiye üretimde Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’inci sıraya yükseldi. Yassı ürün kapasitesi iç piyasaya yeterken, ana metal grubunda 5 milyar 543 milyon dolar dış ticaret açığı verildi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın