sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

ABB, Çinli elektrikli araç (EA) şarj sağlayıcısı Chargedot'u satın alarak e-mobilite portföyünü güçlendiriyor

ABB, Çin’de önde gelen bir e-mobilite çözümleri şirketi olan Shanghai Chargedot New Energy Technology Ltd. Şirketi’nin (“Chargedot”) yüzde 67 değerindeki çoğunluk hissesini satın alıyor. İşlemlerin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor ve ABB gelecek üç yıl içinde hisselerini daha da arttırma olanağına sahip olacak.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 13 Kasım 2019 - 11:05
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 136,5 bin kez okundu
ABB, Çinli elektrikli araç (EA) şarj sağlayıcısı Chargedot'u satın alarak e-mobilite portföyünü güçlendiriyor

ABB, Çin’de önde gelen bir e-mobilite çözümleri şirketi olan Shanghai Chargedot New Energy Technology Ltd. Şirketi’nin (“Chargedot”) yüzde 67 değerindeki çoğunluk hissesini satın alıyor. İşlemlerin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor ve ABB gelecek üç yıl içinde hisselerini daha da arttırma olanağına sahip olacak.

 

Şangay merkezli Chargedot, 2009 yılında kurulmasından bu yana Çin'deki elektrikli araç üretimine önemli katkılarda bulundu. Şirket, AC ve DC şarj istasyonlarının yanı sıra; EA üreticileri, EA şarj ağ operatörleri ve gayrimenkul geliştiricilerinden oluşan bir dizi müşteriye yönelik olarak gerekli yazılım platformları sunmaktadır. Şirketin yaklaşık 185 çalışanı mevcuttur ve diğer ortakları arasında SAIC'nin bir iştiraki olan Shanghai SAIC Anyo Charging Technology Ltd. Şti. bulunmaktadır.

 

Chargedot; gemiler, demiryolları, tramvaylar, otobüsler ve teleferiklerin elektrifikasyonu için sunduğu hizmetlerinin yanında, güç dağıtımından araba ve kamyonlar için şarj noktalarına yönelik sağladığı çözümler ile sürdürülebilir ulaşım altyapısında dünya lideri olan ABB'ye doğal bir uyum sağlayacaktır. Bu satın alma işlemleri, önde gelen Çinli elektrikli araç üreticileriyle olan ilişkilerimizi daha da güçlendirecek ve şirketimizin e-mobilite portföyünü yerel ihtiyaçlara göre özel olarak geliştirilen donanım ve yazılımlarla genişletecektir. ABB Robotik, Çin’deki EA üreticilerinin montaj hatlarındaki robot ünitelerinin ve yazılımlarının en önde gelen tedarikçisidir.

 

ABB Elektrifikasyon Bölümü Başkanı Tarak Mehta, “Bu yatırım, ABB’nin sürdürülebilir mobiliteyi mümkün kılma konusundaki kararlılığının bir başka göstergesidir” dedi. “Çin kapsamlı bir e-mobilite ekosisteminin geliştirilmesi konusunda adımlar atmaya devam ederken, SAIC ve diğer önde gelen Çin otomobil üreticileri ile yakın bir biçimde çalışılacak olması bakımından bu satın alma, ABB'ye söz konusu büyümenin sağlanmasında önemli bir rol verecektir”.

 

Chargedot CEO'su Mao Chunhua, “Chargedot, Çin'deki yeni enerji ile araç şarj çözümlerine odaklanan ilk yüksek teknoloji işletmelerinden biriydi. ABB'ye katıldığımızda, kendimizi bir sonraki büyük adımı atmak için oldukça elverişli bir konumda bulacağız.” diyor.

 

Küresel e-mobilite altyapı pazarının genel görünümü gün geçtikçe daha da büyüyor. Grand View Research A.Ş.’nin tahminlerine göre, Asya Pasifik bölgesinin bu pazardaki en yüksek büyümeyi göstermesi bekleniyor. Çin halihazırda, tüketici kitlesi devlet destekli bir teşvik programı ile desteklenen, dünya çapındaki 2 milyonluk en büyük elektrikli araç filosuna ev sahipliği yapıyor.

 

ABB; güvenli, akıllı ve sürdürülebilir elektrifikasyon çözümleri sağlama konusunda rakipsiz bir uzmanlığa sahiptir. ABB'nin FIA Formula E Şampiyonası ile ortaklığı, e-mobilite ile ilgili elektrifikasyon ve dijitalleştirme teknolojilerinin test edilmesi ve geliştirilmesi, gürültüden ve emisyondan arınmış bir gelecek yaratmak amacıyla e-mobilitenin sınırlarının zorlanması için küresel bir platform işlevini görmektedir. 21 Mart 2020 tarihinde Çin'in Sanya kentinde bir ABB Formula E yarışı gerçekleştirilecek.

 

Bu vizyonu gerçekleştirmede kilit bir role sahip olan ABB’nin kapsamlı e-mobilite portföyü EA şarj teknolojilerinden ve yardımcı enerji dağıtım çözümlerine geniş bir yelpaze sunuyor. ABB dünya çapında 76 ülkede 11,000'den fazla DC hızlı şarj ünitesi sattı.

 

ABB, 2016'dan beri Çin’de BYD ve Daimler ile birlikte çalışıyor ve Denza elektrikli araçlarının şarj edilmesi için DC Wallbox ünitelerini tedarik ediyor. Şirketimiz ayrıca NIO gibi elektrikli araç üreticileri ve BP/ifuel 66 gibi projeler için DC hızlı şarj çözümleri sağlamaktadır.

 

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle ABB, dünya çapında müşteri odaklı dört öncü işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

 

İleriye yönelik bilgi hakkında uyarı

 

Bu basın bülteni, Chargedot'un ABB tarafından satın alınması ile ilgili ileriye dönük ifadeler içermektedir. Bu ileriye yönelik ifadeler; plan, niyet, beklenti ve diğer benzer terimler ile kelimelerle tanımlanabilir. Bu ileriye yönelik ifadeler mevcut beklentilere dayanmaktadır ve bunlardan herhangi birini geciktirebilecek, yönlendirebilecek veya değiştirebilecek faktörler gibi doğal risk ve belirsizliklere tabi olmakla birlikte gerçekte ortaya çıkacak sonuç ve neticelerin mevcut beklentilerden maddi olarak daha farklı gelişmesine neden olabilir. İleriye yönelik hiçbir ifade için garanti verilemez. Diğer riskler bakımından, satın alma işleminin tamamlanacağına veya tamamlandığı takdirde öngörülen süre içerisinde kapanacağına ya da satın alımdan beklenen faydalarının elde edileceğine dair hiçbir garanti verilemez.  Basın bültenindeki ileriye yönelik ifadeler, başta ABB'nin 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren yılı kapsayan Form 20-F Yıllık Raporu’nda tanımlanan tedbir amaçlı faktörler olmak üzere, ABB'nin faaliyetlerini etkileyen birçok belirsizlik göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. ABB; birtakım yeni bilgiler, gelecekteki olaylar ya da herhangi bir gelişmenin ışığında, ileriye yönelik herhangi bir ifadesi hakkında kamuya açıklama yapmak gibi bir yükümlülüğü yoktur.

 

. . .

Tayvan, Türkiye'de 100 milyon dolarlık…

ayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi Başkanı Walter Yeh, Tayvan'ın Türkiye'deki yatırımlarının arttığını belirterek, "Tayvan'ın en büyük çelik üreticileri arasında yer alan bir firmamız, Kocaeli'de 100 milyon dolarlık bir çelik fabrikası yatırımına başlıyor." dedi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın