sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

ABD'den Türkiye'ye anti-damping yaptırımı!

ABD Ticaret Bakanlığı aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 18 ülkeye anti-damping vergisi getirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde AB de benzer bir karar almıştı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 6 Mart 2021 - 19:29
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 137,9 bin kez okundu
ABD'den Türkiye'ye anti-damping yaptırımı!

ABD Ticaret Bakanlığı aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 18 ülkeye anti-damping vergisi getirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde AB de benzer bir karar almıştı.

ABD, damping iddiası gerekçesiyle Türkiye alüminyum levha ihracatçılarına vergi uygulamaya hazırlanıyor.Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı, sübvansiyonlardan faydalandıkları ve dampinge başvurduklarını iddia ettiği ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 18 ülkedeki alüminyum levha ihracatçılarına vergi uygulamaya hazırlanıyor.Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) 15 Nisan'dan önce onaylaması gereken karar, eski Başkan Donald Trump yönetimine Amerikan alüminyum şirketlerinin yaptığı şikayetin ardından açılan soruşturmanın sonucunda alındı.

Şirketler düşük fiyatlı ihracattan şikayet ediyordu

Aralarında Arconic ve AlerisRolledProducts gibi devlerin de bulunduğu bu şirketler düşük fiyatlı ithalattan zarar gördüklerini ileri sürüyordu.Başkan Joe Biden yönetimi, özellikle Almanya'dan yapılan ithalatın yaklaşık yüzde 40 ila 242'lik damping önlemlerinden faydalandığını tahmin ediyor.Geçen ekimde Trump yönetimi, soruşturmayla bağlantılı olarak ön tarifeler getirilmeye başlandığını açıklamıştı.

18 ülkeye vergi getirilecek

Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun soruşturmanın sonucunu onaylaması durumunda Türkiye, Yunanistan, Brezilya, Hırvatistan, Mısır, Endonezya, Umman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, İspanya ve Tayvan'a karşı anti damping tedbirleri veya telafi edici vergiler yürürlüğe sokulacak.

Avrupa Çelik Derneği (EUROFER), Türkiye'nin sektörde damping yaptığı iddiasıyla 31 Mart 2020'de AB Komisyonuna şikayette bulunmuştu.AB, mayıs ayında Türkiye'den ithal edilen bazı çelik ürünlerde damping yapılıp yapılmadığını belirlemek üzere resmi soruşturma başlatmıştı.Bu soruşturmanın ardından ise Türkiye'deki demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren Habaş yüzde 4,8, Erdemir yüzde 5,4, Borçelik ve Ağır Haddecilik yüzde 5,9, Çolakoğlu Metalurji ve diğer şirketler ise yüzde 7,6 geçici anti damping vergisine tabi tutulmuştu.

 

. . .

“Firmamız yıllık 200.000 ton sac…

Galva Metal Satış Planlama Müdürü Fatih Kahraman ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın