sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

ABD'de imalat endeksi 2020'den beri en düşük seviyede

ABD'de imalat sektöründeki düşüş devam ediyor. 5. ayda da devam eden düşüşlerin siparişler ve üretimdeki azalmadan kaynaklı olduğu belirtiliyor. Ülkede açık iş sayısı ise beklentilerin aksine yükseldi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 19 Şubat 2023 - 17:42
  • 1 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 49 kez okundu
ABD'de imalat endeksi 2020'den beri en düşük seviyede

ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, ocakta bir önceki aya göre 1 puan azalışla 47,4'e inerek imalat sanayisinde art arda 3'üncü ayda daralmanın sürdüğünü gösterdi. ISM, ocak ayına ilişkin imalat sanayi endeksini açıkladı.

Buna göre, ISM imalat endeksi ocakta bir önceki aya kıyasla 1 puan azalarak 47,4'e düştü. Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye gerileyen verinin bu dönemde 48 değerini alması öngörülüyordu.

Siparişlere ilişkin endeks 2,6 puan azaldı

Art arda 3'üncü ayda imalat sanayindeki daralmaya işaret eten endeks, geçen yıl aralıkta 48,4 değerinde gerçekleşmişti.

Üretim endeksi ocakta aylık 0,6 puan azalışla 48'e ve yeni siparişlere ilişkin endeks 2,6 puan azalarak 42,5'e geriledi. İstihdam endeksi de aynı dönemde 0,2 puan azalışla 50,6'ya indi.

15 sektörde küçülme yaşandı

Bu dönemde imalat sanayisinin sadece 2 alt sektörü büyüme kaydederken, 15 sektörde küçülme yaşandı. Daralan sektörler arasında, ahşam ürünleri, tekstil, kağıt ürünler, mobilya, deri, plastik, elektrik ekipmanları, metal, metal dışı mineral üretimi, kimya ürünleri, makina, gıda, petrol ve kömür ile bilgisayar ve elektronik ürünleri yer aldı.

S&P Global'in imalat sanayi PMI verisinde yukarı yönlü revizyon

S&P Global tarafından açıklanan ocak ayına ilişkin imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ise 46,8'den 46,9'a revize edildi.

Söz konusu dönemde yukarı yönlü revizyona rağmen imalat sanayindeki daralmaya işaret eden PMI verisi, geçen yıl aralıkta da 46,2 değerinde gerçekleşmişti.

Fiyat baskıları yeniden ivme kazandı

IHS Markit'ten yapılan açıklamada, bu yılın başında imalat sektörü performansında daha da düşüş yaşandığı, fiyat baskılarının yeniden ivme kazandığı belirtildi.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

 

 

. . .

İsdemir: Kademeli ve kontrollü şekilde…

Deprem sonrası durum tespit çalışmaları tamamlanıncaya kadar üretime ara veren İskenderun Demir Çelik meydana gelen hasarın şirketin mali tablolarını önemli ölçüde etkileyecek düzeyde olmadığını belirterek “çalışmalar tamamlandıktan sonra kademeli ve kontrollü bir şekilde üretime yeniden başlanması planlanmaktadır.” açıklamasını yaptı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın