sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Alüminyum

ABD ve İngiltere, çelik ve alüminyum tarifelerinde anlaştı

ABD yönetimi, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın ithal çeliğe ve alüminyuma uyguladığı tarifelerin hafifletilmesi için İngiltere ile anlaşmaya vardı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 23 Mart 2022 - 11:48
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,3 bin kez okundu
ABD ve İngiltere, çelik ve alüminyum tarifelerinde anlaştı

 

ABD, 2018 yılından beri devam eden çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik gümrük vergisi sorununda Avrupa Birliği (AB) ve Japonya'nın ardından İngiltere ile de anlaşma sağladı.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, anlaşma ile Trump döneminde uygulanan vergiler olmaksızın İngiltere'nin ABD'ye tarihsel temelli sürdürülebilir hacimlerde çelik ve alüminyum ürünleri göndermesine izin verileceği kaydedildi.

Anlaşmanın ABD'nin İngiltere'den 500 bin metrik ton çeliğin gümrüksüz ithal edilmesine izin vereceği belirtilen açıklamada, İngiltere'nin ise ABD'nin ihraç ettiği, değeri 500 milyon doların üzerinde olan damıtılmış alkollü içkiler, çeşitli tarım ürünleri ve tüketim malları gibi ürünlere yönelik misilleme tarifelerini kaldıracağı bildirildi. Açıklamada, söz konusu uygulamanın 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe gireceği aktarıldı.

ABD, 2018 yılında ulusal güvenlik gerekçesiyle ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulama kararı almıştı.

Ekim 2021'de AB ile çelik ve alüminyum vergilerindeki anlaşmazlıkta uzlaşmaya varan ABD, şubat ayında ise Japonya ile anlaşma sağlamıştı.

 

. . .

Alman Çelik Birliği: Rusya'dan gelen…

Alman Çelik Birliği Başkanı Hans Jürgen Kerkhoff, doğalgaz ambargosuna ilişkin uyarılırda bulunarak, "Rusya'dan gelen doğalgaz olmadan şu anda çelik üretimi yapılamaz" dedi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın