sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Alman Çelik Birliği: Rusya'dan gelen doğalgaz olmadan üretim yapılamaz

Alman Çelik Birliği Başkanı Hans Jürgen Kerkhoff, doğalgaz ambargosuna ilişkin uyarılırda bulunarak, "Rusya'dan gelen doğalgaz olmadan şu anda çelik üretimi yapılamaz" dedi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 23 Mart 2022 - 13:46
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,6 bin kez okundu
Alman Çelik Birliği: Rusya'dan gelen doğalgaz olmadan üretim yapılamaz

Alman Çelik Birliği Başkanı Hans Jürgen Kerkhoff, doğalgaz ambargosuna ilişkin uyarılırda bulunarak, "Rusya'dan gelen doğalgaz olmadan şu anda çelik üretimi yapılamaz" dedi.

Alman Çelik Birliği Başkanı Hans Jürgen Kerkhoff, Rus doğalgazı ithalatına ambargonun Alman çelik sektörüne olası etkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Çeliğin neredeyse tüm sanayi değer zincirlerinin temel malzemesi olduğunu vurgulayan Kerkhoff, "Bu nedenle Rus gazı ithalatının hemen yasaklanması, sadece çelik endüstrisinde üretimin durmasına değil, aynı zamanda Almanya ve AB'de sanayi üretiminde bir düşüşe yol açacaktır. Rusya'dan gelen doğalgaz olmadan şu anda çelik üretimi yapılamaz." ifadelerini kullandı.

Kerkhoff, Alman hükümetinin doğal gazda Rusya bağımlılığını hızla azaltması ve arz güvenliğine daha fazla odaklanması gerektiğini belirterek, "Ancak güvenli alternatifler olmaksızın Rusya'dan yapılan doğalgaz ithalatının durdurulması, çelik endüstrisindeki şirketler için mevcut durumda kapanma riski oluşturacaktır" dedi.

Bunun doğrudan üretimin durmasına, kısa süreli çalışmaya ve iş kayıplarına yol açacağına işaret eden Kerkhoff, aynı zamanda tedarik sorunlarına yol açacağını vurguladı.

Öte yandan, Almanya, ihtiyacı olan doğalgazın yüzde 55'ini, ham petrolün yüzde 35'ini ve kömürün yüzde 45'ini Rusya'dan alıyor.

Norveç ve Katar ile görüşme

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin Rus gazından bağımsız hale gelmesi için önemli LNG ihracatçısı olan Norveç ve Katar ile görüşmeler yapıyor.

Habeck, AB tarafından Rusya'dan enerji ithalatının tamamen yasaklanmasına karşı olduğunu belirterek, bunun gelecek kış döneminde arz kıtlığına yol açacağını ve enflasyonu artıracağını savunuyor.

Almanya, Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak için inşa edilecek iki LNG terminalinin 2 yıl içinde faaliyete geçmesini bekliyor. Terminaller, Brunsbüttel ve Wilhelmshaven kentlerinde inşa edilecek. Halihazırda terminali olmayan Almanya, Katar'dan doğrudan LNG sevkiyatı yapamıyor.

 

. . .

"AB çeliğine damping önlemi beyaz eşyada…

"Ticaret Bakanlığı'nın AB ve Güney Kore meşeli sıcak haddelenmiş yassı çelik ürünlere yönelik uygulamayı değerlendirdiği damping önlemleri sektörümüz ve diğer tüm imalat sektörleri için kaygı verici"


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın