sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Otomotiv Alüminyum

Alüminyum, Otomobil Endüstrisinin Kör Noktasıdır

Otomobil üreticileri, dünya çapında tüketilen tüm alüminyumun %18'ini ve endüstrinin alüminyum talebini kullanan başlıca endüstriyel alüminyum tüketicileridir.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 6 Ağustos 2021 - 16:09
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 128 bin kez okundu
Alüminyum, Otomobil Endüstrisinin Kör Noktasıdır

Otomobil üreticileri, dünya çapında tüketilen tüm alüminyumun %18'ini ve endüstrinin alüminyum talebini kullanan başlıca endüstriyel alüminyum tüketicileridir.

 

Otomobil üreticileri, dünya çapında tüketilen tüm alüminyumun %18'ini kullanan başlıca endüstriyel alüminyum tüketicileridir ve endüstrinin alüminyum talebi 2050 yılına kadar iki katına çıkacaktır. Alüminyum yüksek oranda geri dönüştürülebilir, ancak otomobil endüstrisi tarafından kullanılan alüminyumun yarısından fazlası boksitten üretilen birincil alüminyumdur. Alüminyum endüstrisi, alüminyumu daha sürdürülebilir bir dünyaya geçiş için kilit bir malzeme olarak gösteriyor. Ancak bu görüntü, Camara gibi boksit madenciliğinin yaşam tarzları üzerinde yıkıcı bir etkisi olan toplulukların deneyimleriyle keskin bir tezat oluşturuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Inclusive Development International bir raporda, otomobil şirketlerinin alüminyum tedarik zincirlerindeki ve tedarik ettikleri boksit madenlerindeki suistimalleri ele almak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini söyledi. Otomobil üreticileri 2019'da dünya çapında tüketilen tüm alüminyumun yaklaşık beşte birini kullandı ve elektrikli araçlara geçerken 2050 yılına kadar alüminyum tüketimini ikiye katlayacakları tahmin ediliyor. 63 sayfalık “Alüminyum: Otomobil Endüstrisinin Kör Noktası – Otomobil Şirketleri Alüminyum Üretiminin İnsan Hakları Etkisini Neden Ele Almalı” başlıklı rapor, otomobil üreticilerini Gine dahil ülkelerdeki madenlere, rafinerilere ve izabe tesislerine bağlayan küresel tedarik zincirlerini anlatıyor. Gana, Brezilya, Çin, Malezya ve Avustralya. Dokuz büyük otomobil şirketi – BMW, Daimler, Ford, General Motors, Groupe PSA (şimdi Stellantis'in bir parçası) ile yapılan toplantılara ve yazışmalara dayanarak, Renault, Toyota, Volkswagen ve Volvo – Human Rights Watch ve Inclusive Development International, otomotiv endüstrisinin, tarım arazilerinin tahribatından madenlerin ve rafinerilerin neden olduğu su kaynaklarına verilen zarardan önemli karbon emisyonlarına kadar alüminyum üretiminin insan hakları üzerindeki etkilerini nasıl ele aldığını değerlendirdi. alüminyum eritme işleminden. Diğer üç şirket BYD, Hyundai ve Tesla bilgi taleplerine yanıt vermedi.

Dünyanın önde gelen otomobil şirketlerinin çoğu, tedarik zincirlerinde insan hakları ihlallerini ele almayı açıkça taahhüt etmiş olsalar da, alüminyum üretiminin insan hakları üzerindeki etkisini değerlendirmek ve ele almak için çok az şey yaptılar. Bunun yerine, elektrikli piller için gerekli olan kobalt gibi elektrikli araçların merkezinde yer alan diğer malzemeler için tedarik zinciri durum tespitine öncelik verdiler.

Boksit madenleri, yüzey seviyesinde madenciliği içerdiklerinden geniş bir alanı kaplar ve genellikle yerel toplulukların geçim kaynaklarının temelini oluşturan tarım arazilerini yok eder. Boksit madenleri, toplulukların ev tüketimi ve sulama için güvendiği nehirler, akarsular ve yeraltı suyu kaynakları üzerinde de yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Dünyanın en büyük boksit yataklarına sahip bir Batı Afrika ülkesi olan Gine'de, 2019'da bir hükümet araştırması, önümüzdeki 20 yıl içinde bir boksit madenciliği patlamasının 858 kilometrekare tarım arazisini ortadan kaldıracağını ve 4.700 kilometrekareden fazla doğal yaşam alanını yok edeceğini tahmin ediyor. New York City'den altı kat daha büyük bir alan. Gine'nin boksit madenciliği bölgesinde yaşayanların yaklaşık yüzde 80'i geçimlerini tarımdan sağlıyor.

 

. . .

KARDEMİR'den 2020 yılında rekor…

Türkiye'nin ilk Entegre demir çelik üreticisi olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR), 2020 yılı içerisinde tesislerinde rekor üretimler gerçekleştirerek 2,4 milyon tondan fazla net mamul üretti.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın