sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

ArcelorMittal, Invitalia ile Ilva Yatırım Anlaşması İmzaladı

ArcelorMittal geçtiğimiz hafta İtalyan Devleti tarafından kontrol edilen ve bir kamu-özel şirketi oluşturan Invitalia ile bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 14 Aralık 2020 - 12:22
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 141,8 bin kez okundu
ArcelorMittal, Invitalia ile Ilva Yatırım Anlaşması İmzaladı

ArcelorMittal geçtiğimiz hafta İtalyan Devleti tarafından kontrol edilen ve bir kamu-özel şirketi oluşturan Invitalia ile bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

 

ArcelorMittal geçtiğimiz hafta İtalyan Devleti tarafından kontrol edilen bir şirket olan Invitalia ile taraflar arasında bir kamu-özel ortaklığı oluşturan bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Yatırım Anlaşması, Ilva iş birimlerini satın alma yükümlülüğü ile kira sözleşmesini imzalayan ArcelorMittal'in yan kuruluşu AM InvestCo'nun yeniden sermayelendirilmesini gerektirecek. Invitalia, AM InvestCo'ya iki dilim halinde yatırım yapacak.

400 milyon Euro'luk ilk yatırım 31 Ocak 2021'de yapılacak, Avrupa Birliği'nin antitröst yetkisine tabi olarak AM InvestCo üzerinde ortak kontrolün Invitalia'ya atanması680 milyon Euro'ya kadar olan ikinci yatırım, Mayıs 2022'ye kadar çeşitli koşulların yerine getirilmesine tabi olan Ilva iş birimlerinin AM InvestCo tarafından satın alınmasının kapanışında ödenecek. Bu noktada, Invitalia'nın AM InvestCo %60'a ulaşacak. Ayrıca ArcelorMittal, şirketin %40 hissesini ve ortak kontrolünü sürdürmek için gereken ölçüde 70 milyon Euro'ya kadar yatırım yapacak.

AM InvestCo ve Invitalia arasında kararlaştırılan güncellenmiş endüstriyel plan, 2,5 milyon tonluk bir elektrik ark ocağının inşası da dahil olmak üzere düşük karbonlu çelik üretimi için teknolojilere yatırım yapılmasını sağlıyor. 2025 yılında 8 milyon ton üretime ulaşmayı hedefleyen iş planı, devlet tarafından finanse edilen istihdam finansmanı da dahil olmak üzere bir dizi kamu destek tedbiri içeriyor.AM InvestCo'nun yönetişimi, Invitalia'nın ilk yatırımından başlayarak ortak kontrol ilkesine dayanacaktır.

 

. . .

ÇELİK ÜRETİM, TÜKETİM,…

Türkiye’nin ham çelik üretimi, 2020 yılının Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,4 oranında artışla 3.2 milyon ton olarak gerçekleşti.Ocak-Ekim döneminde ise ham çelik üretimi %4,2 oranında artışla 29,1 milyon ton oldu


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın