sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Otomotiv Alüminyum

Assan Alüminyum Sürdürülebilirlik Çalışmaları Full Sertifikasyon Aldı

Kibar Holding çatısı altında faaliyet gösteren, yassı alüminyum sektörünün lider üreticilerinden biri olan Assan Alüminyum, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 15 Şubat 2022 - 11:38
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 125,5 bin kez okundu
 Assan Alüminyum Sürdürülebilirlik Çalışmaları Full Sertifikasyon Aldı

Kibar Holding çatısı altında faaliyet gösteren, yassı alüminyum sektörünün lider üreticilerinden biri olan Assan Alüminyum, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor. Assan Alüminyum yenilenebilir enerji üretimiyle kapsam 2 emisyonlarını dengeledi. Entegre geri dönüşüm tesisinde alüminyumu sonsuz kez yüzde 100 oranında geri dönüştüren Assan Alüminyum çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik odaklı çalışmaları sonucunda alüminyum sektörünün küresel sürdürülebilirlik inisiyatifi ASI’dan full performans standardı sertifikasını aldı.

 

Türkiye’de alüminyum sektörünün en büyük üreticisi, alüminyum folyo üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük iki üreticisinden biri olan Assan Alüminyum, geri dönüşüm çalışmaları ve yenilenebilir enerji üretimiyle dikkat çekiyor. Assan Alüminyum hayata geçirdiği başarılı sürdürülebilirlik çalışmalarıyla global alüminyum sektörü inisiyatifi ASI (Aluminium Stewardship Initiative) tarafından sürdürülebilirlik prensiplerine uygun faaliyet gösteren kuruşlara ve işletmelere verilen performans standardı sertifikasyonunu aldı. Daha önce pandemi sebebiyle ASI’dan provizyonel sertifikası bulunan Assan Alüminyum,hem Tuzla ve Dilovası yassı alüminyum üretim tesislerinde, hem de geri dönüşüm tesislerindekisaha denetimini başarıyla tamamlayarak full sertifikasyon almayı başardı. Manavgat’ta bulunan yenilenebilir enerji üretim tesisinde tüm üretim tesislerinin yıllık elektrik enerji tüketimine eş değer temiz enerji üretimi gerçekleştirmesi ve entegre geri dönüşüm tesisindeki yüzde 100 geri dönüşüm çalışmalarıyla da çevresel sürdürülebilirlikfaaliyetlerine devam ediyor.

 

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngörkonuyla ilgili olarak “Assan Alüminyum olarak daha önce ülkemizde yassı alüminyum üreticileri arasında ilk olacak şekilde ASI provizyonel sertifikasını almaya hak kazanmıştık.Bir yıl içerisinde sürdürülebilirliğe yönelik çalışmalarımızı genişlettik. Marka değerlerimizden sürdürülebilirliği yönetişim, sosyal ve çevre boyutlarında ele alıyor, tüm süreçlerimize entegre etmeye yönelik faaliyetler gösteriyoruz.Üretim tesislerimizin yıllık elektrik enerji tüketimine eş değer temiz enerji üretimini Manavgat’ta bulunan yenilenebilir enerji üretim tesisimizde gerçekleştiriyoruz. Yenilenebilir enerji üretimiyle uluslararası tanınmışlığa sahip I-REC (International Renewable Energy Certificate)sertifikaları alarak kapsam 2 emisyonlarımızın tamamını dengeliyoruz. Bunun yanında entegre geri dönüşüm tesisimizde geri dönüşümü sonsuz kez ve yüzde 100 oranda mümkün olan alüminyum geri dönüştürüyoruz. Karbon ayak izimizi düşürmek ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bu örnek çalışmalarımız ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından değerlendiriliyor. Sektörümüzün sürdürülebilirlik faaliyetlerine yön veren ASI tarafından full sertifikasyon ile ödüllendirilmek bizler için gurur ve mutluluk kaynağı oldu. ‘Geleceği Tüketmeden Üretiyoruz’ anlayışımızla, iş ortaklarımızla birlikte oluşturduğumuz sürdürülebilir ekosistemdedeğer yaratmaya devem edeceğiz” dedi.

 

ASI CEO’su Fiona Solomon ise konuyla ilgili “Assan Alüminyum’un provizyonelden 3 yıllık ASI performans standardı full sertifikasyona geçişini gönülden kutluyoruz. COVID-19 kaynaklı seyahat kısıtlamalarına rağmen, firma ilgili işletmelerin ziyaretini mümkün kılarak ASI standart kriterlerinin denetlenmesini ve full sertifikasyona geçişi sağlayabildi. Assan Alüminyum’un sürdürülebilirlik prensiplerine bağlılığını göstermeye devam etmesinden, ergitme ve haddeleme operasyonlarının sosyal, çevresel ve ekonomik bağlamda sorumlu bir biçimde gerçekleştirildiğine dair ASI sertifikasyonu güvencesini müşterilerine sunabilmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

Sektörde örnek sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dikkat çeken Assan Alüminyumayrıca sektöründe ilk kezISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi,ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 31000 Risk Yönetimi Sistemi Doğrulama Belgesi alan şirket olarak sahip olduğu güçlü yönetişim altyapısını tescil etme fırsatı buluyor.

 

 

Assan Alüminyum hakkında

 

1988 yılında Kibar Holding bünyesinde kurulan Assan Alüminyum, bugün İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerindeki yıllık 300 bin tonluk kurulu kapasitesiyle, Türkiye’nin yassı alüminyum sektöründe açık ara lider kuruluşu konumunda bulunuyor. 1500’ü aşkın çalışanıyla rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile ambalaj, distribütör, inşaat, dayanıklı tüketim, otomotiv ve ısıtma-soğutma gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veren Assan Alüminyum, 100 bin tonluk mevcut alüminyum folyo üretim kapasitesiyle ise Avrupa’nın en büyük iki üreticisinden biri konumunda. Satışlarının yaklaşık yüzde 80’ini ihraç eden şirket, İSO’nun Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 41. sırada bulunuyor.

 

. . .

Makine sektörü yıla 1,7 milyar dolar…

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak ayında Türkiye'nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 1,7 milyar dolar oldu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın