sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Savunma & Havacılık

BAE Systems’den 145 milyon dolarlık modernizasyon sözleşmesi

BAE Systems, ArleighBurke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Nitze’nin bakım ve modernizasyonu için ABD Donanması ile 145 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 6 Mart 2023 - 16:43
  • 2 hafta önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 27 kez okundu
BAE Systems’den 145 milyon dolarlık modernizasyon sözleşmesi

BAE Systems, ArleighBurke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Nitze’nin bakım ve modernizasyonu için ABD Donanması ile 145 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

 

BAE Systems, ArleighBurke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Nitze’nin (DDG 94) bakım ve modernizasyonu için ABD Donanması ile 145 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. BAE Systems tarafından yapılan basın açıklamasına göre rekabetçi bir şekilde kazanılan sözleşmenin değeri, eğer tüm ekstra opsiyonlar kullanılırsa 161 milyon dolara kadar çıkabilecek.

BAE Systems’in Norfolk tersanesi, imzalanan depo bakım süresi (DMP) sözleşmesi kapsamında gemiyi kuru havuza alacak, su altı gövde koruma çalışmaları yapacak, geminin Aegis muharebe sistemini ve komuta ve kontrol ekipmanını yükseltecek ve mürettebat üyeleri için geminin 325 kişilik yaşam alanlarını yenileyecek. Çalışmaların Temmuz ayında başlaması bekleniyor.

BAE Systems Norfolk ShipRepair Genel Müdürü David M. Thomas Jr. şu ifadeleri kullandı,“Depo bakım periyotları, destroyerlerin muharebe etkinliğini sürdürmek için zorunlu olarak karmaşık ve kritiktir. BAE Systems Norfolk, USS Nitze’nin filo hazırlığının bir sonraki aşamasına geçmesini sağlayacak olan DMP işini yürütmeyi dört gözle bekliyor.”

BAE Systems kısa bir süre önce Florida Tersanesinde USS Lassen (DDG 88) gemisinde DMP çalışmasına başlamıştı. Bu kapsamda benzer çalışmalar San Diego Tersanesinde USS Mustin (DDG 89) gemisinde de yürütülüyor. USS Nitze, ArleighBurke sınıfının 44. gemisidir ve Mart 2005’te hizmete girmiştir. Gemi, adını eski Donanma Bakanı ve ABD Silah Kontrol Danışmanı Paul Nitze’nin (1907-2004) onuruna almıştır.

BAE Systems, California, Florida ve Virginia’da hizmet veren üç adet tersane işletmekte olup yetenekli, deneyimli bir iş gücü, yedi kuru havuz ve demir yolu ile önemli iskele alanı ve gemi destek hizmetleri sunuyor. Şirketin Norfolk tersanesinde yaklaşık 950 adet çalışanı bulunuyor ve gemi idame çalışmalarını gerçekleştirmek için donanma ve çeşitli taşeron şirketlerle birlikte çalışıyor.

ArleighBurke (AEGIS) Sınıf Muhripler

ArleighBurke sınıfı muhripler, ABD Donanmasının yüzey filosunun belkemiğini oluşturuyor. Bu son derece yetenekli, çok maksatlı gemiler, barış zamanındaki mevcudiyetten ulusal güvenliğe kadar çeşitli operasyonları yürütür ve çok farklı hava, yüzey ve yüzey altı tehditlerine karşı çeşitli muharebe yetenekleri sağlamaktadır.

ArleighBurke (AEGIS) sınıfı güdümlü füze muhripleri, AEGIS Silah Sistemi ve SPY-1D çok işlevli pasif elektronik dizi radarı etrafında inşa edilmiş bir muhriptir. Sınıf, II. Dünya Savaşı’nda savaşmış bir Amerikan subayı olan Amiral ArleighBurke’ün adını taşımaktadır.

Gemi, 155 metre uzunluğa ve 9.500 ton deplasmana sahiptir. Maksimum 30 knot hıza ulaşabilen gemi, General Electric tarafından geliştirilen 4 adet LM2500 motora sahiptir. 323 kişilik mürettebat kapasitesine sahip olan AEGIS sınıfı muhripler 2 adet MH-60R taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

 

. . .

TEMSA İŞ MAKİNALARIN'IN HİSSE…

Dünyanın önde gelen ticaret ve yatırım şirketi olan Japonya merkezli Marubeni Corporation, Temsa İş Makinaları’ndaki %90’lık hissesini %100’e çıkarttı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın