sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Bağlantı elemanları sektörü 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine URGE ile yürüyecek

Türk çelik sanayinin önemli bir alt sektörü olan bağlantı elemanları, 2023 yılı için belirlediği 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için firmalarının üç yıl boyunca birlikte hareket edeceği URGE projesine başladı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 2 Aralık 2019 - 13:03
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 142,5 bin kez okundu
Bağlantı elemanları sektörü 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine URGE ile yürüyecek

Türk çelik sanayinin önemli bir alt sektörü olan bağlantı elemanları, 2023 yılı için belirlediği 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için firmalarının üç yıl boyunca birlikte hareket edeceği URGE projesine başladı.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) ve Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) ortaklığında başlatılan URGE projesini çok önemsediklerini belirten ÇİB Yönetim Kurulu Üyesi ve BESİAD Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, hedef pazar olarak Avrupa Birliği’nin öne çıktığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl miktar bazında 135 bin tonluk, değer bazında ise yaklaşık 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren bağlantı elemanları sektörü, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Sektörün ana pazarları Avrupa Birliği, Diğer Avrupa ve Kuzey Afrika olmakla birlikte miktar bazında en çok ihracat Almanya’ya gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin bağlantı elemanları ihracatı her geçen yıl artış gösterse de dünyadaki payı miktarda henüz yüzde 1,3 civarında bulunuyor.

Bakanlık onayıyla proje başladı 

Civata, somun, vida, pul, perçin ve rondela gibi sanayi için kritik önemi olan parçaları üreten Türk bağlantı elemanları sektörünün potansiyelinin çok güçlü olduğuna dikkat çeken Mustafa Tecdelioğlu, ihracatı daha da artırabilmek için Çelik İhracatçıları Birliği ile BESİAD'ın ortaklaşa başlattığı Bağlantı Elemanları URGE Projesi’nin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandığını söyledi.

URGE projesinin yol haritası olacak ihtiyaç analizi sonuç raporunun sunumu ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlenen Çalıştay'da konuşan Tecdelioğlu, URGE projesine 36 firmanın dahil olduğunu ve bu firmaların 47 bin ton ihracat ile Türkiye’nin toplam bağlantı elemanları ihracatının yüzde 35’ini temsil ettiğini kaydetti. Tecdelioğlu, son anda başvuru yapan 4 firmanın da evraklarının Bakanlığa iletildiğini ve onaylanması durumunda sayının 40’a yükseleceğini söyledi.

Hedef pazarlar belli oldu 

URGE projesinin ihtiyaç analizi raporu kapsamında, danışmanlık şirketi ve birlik çalışanlarıyla firmalara tek tek ziyaretler gerçekleştirip sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyip hedef pazarlarını tespit ettiklerini söyleyen Tecdelioğlu, "Avrupa Birliği öne çıkan birincil hedef pazarımız oldu." dedi.

Projede yer alan firmaların üç yıl boyunca birlikte hareket edeceklerini ve uluslararası arenada rekabet gücünün artırılması için hedef pazarlara yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunacaklarını belirten Tecdelioğlu, "Projeyi sektör ihracatını artırmaya katkı sunmasının yanında yeni pazarlara giriş, sektör bilinirliğini artırmak ve ticari istihbarat sağlamak konusunda da çok önemsiyoruz. Hedef pazarlarımızdaki ithalatçılar ile bir araya gelebileceğimiz ticaret ve alım heyetleri organize ederek, ihracatımızın artması yönünde çeşitli girişimlerde bulunacağız. Firmalarımızın ihtiyaçlarına yönelik düzenleyeceğimiz eğitimler ve danışmanlık hizmetiyle de projemizden maksimum fayda sağlanmasını hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığımızın yüzde 75 oranında desteklediği URGE projemiz ile hem firmalarımızın, hem sektörümüzün hem de ülke ekonomimizin gelişimine katkı sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

Birim fiyat yüksek

Çelik İhracatçıları Birliği’nin çatı kuruluşu olan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) Genel Sekreteri Dr. S. Armağan Vurdu, bağlantı elemanlarının, miktar bazındaki çelik ihracatı içerisindeki payı görece düşük olmakla birlikte, çelik sektörünün en yüksek birim fiyata sahip ürünlerinden biri olduğuna işaret ederek, değer bazındaki ihracata çok önemli katkı sunduğunu kaydetti.

Bu katkıyı daha da artırmak için başlattığımız URGE projesiyle bağlantı elemanlarının ihracat içerisindeki payının miktar bazında yüzde 10 artırılmasını hedeflediklerini anlatan Vurdu, "Bununla birlikte, ihracat pazarlarımızda Türk bağlantı elemanlarının öncelikli tercih edilmesini sağlamaya çalışmak, firmalarımızın ihracatının zayıf olduğu ya da hiç ihracat gerçekleştiremediği pazarlara girebilmesini sağlamak da hedeflerimiz arasında bulunuyor. Uygun ithalatçılar bularak, firmalarımızı ilgili alıcılarla buluşturmak da ticari istihbarat çalışmalarımızın önemli bir parçası olacak. Bağlantı elemanlarının ihracatında sağlanacak artış, Türk çelik sektörünün hem miktar hem değer bazındaki ihracatına her yıl artan oranlarda katkı sağlayacak. Bu durumun ülkemiz toplam ihracatına önemli faydalarının olacağının altını çizmek isterim." dedi.

 

. . .

Çin, üç yılda 1.600 demir çelik…

Çevre kirliliğini azaltmak için kollar sıvayan Çin, 2016’den bu yana bin 300 demir çelik tesisini kapattı. Tarım arazilerinin yüzde 16’sının çeşitli sebeplerle kirlendiği tespit edildi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın