sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Bakan Dönmez, Cezayir'deki entegre demir çelik tesisini ziyaret etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk özel sektörünün Cezayir'de yaptığı yatırımların yaklaşık 5 milyar dolara ulaştığını belirterek,

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 17 Kasım 2021 - 18:00
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 127,3 bin kez okundu
Bakan Dönmez, Cezayir'deki entegre demir çelik tesisini ziyaret etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk özel sektörünün Cezayir'de yaptığı yatırımların yaklaşık 5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Görüşmelerimiz ve yaklaşımlar bize gösteriyor ki bu bölge bizlerle çalışmak, iş yapmak istiyor." ifadesini kullandı.

Dönmez, Cezayir'in Oran kentindeki Tosyalı Cezayir Entegre Demir Çelik Tesisi'ni ziyaret etti. Tesiste temiz enerji konusunda altyapı ve Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Dönmez, "Buraya, demir çelik anlamında Afrika'nın entegre en büyük tesisi diyebiliriz.

 

Stratejik bir yer. Gerek Afrika pazarı, gerek iç pazar ve Avrupa'ya yakınlığıyla isabetli bir yatırım olmuş. Konu sadece alın teriyle kalmıyor, alın terine akıl terini yani stratejiyi katarak katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor. Burası da katma değerin yükseltildiği tesislerden biri." diye konuştu.

 

Dönmez, Türk özel sektörünün Cezayir'de yaptığı yatırımların, 5 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, "Görüşmelerimiz ve yaklaşımlar bize gösteriyor ki bu bölge bizlerle çalışmak, iş yapmak istiyor. Biz bunu karşılıklı yapalım dedik. Sonatrach'ın Ceyhan'daki petrokimya tesisi gibi yatırımlar inşallah karşılıklı artarak devam eder." değerlendirmesinde bulundu.Bakan Dönmez, ziyaretin ardından tesisteki Türk personel ile görüştü.

 

 

. . .

ArcelorMittal, 4. çeyrek çelik piyasası…

CFO Genuino Christino analistlere verdiği demeçte, Arcelor Mittal'in dördüncü çeyreğe ilişkin "çok emin" ve 2022 için pazar beklentileri konusunda "yapıcı" olmaya devam ettiğini, ancak tedarik zinciri zorluklarıyla çevrili otomotiv endüstrisindeki durumun yılın ikinci yarısından itibaren düzelebileceğini söyledi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın