sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Borda İhracat Hedefi 20 Milyar Dolar!

Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi' kapsamında 'Türkiye Yüzyılında Küreselleşen Madencilik' konulu panel düzenlendi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 1 Şubat 2023 - 19:15
  • 1 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 103 kez okundu
Borda İhracat Hedefi 20 Milyar Dolar!

Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi' kapsamında 'Türkiye Yüzyılında Küreselleşen Madencilik' konulu panel düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Şeref Kalaycı, Altın Madencileri Derneği (AMD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Eti Maden Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer ve Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal madenciliğin Türkiye için önemini aktardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Şeref Kalaycı madenlerin önemini anlattığı konuşmasında, "Doğalgaz, petrol gibi madenlerin çıkarılıp işletilmesi de stratejik bir çıkardır. Maddi dünyamız madenlerden oluşuyor.

Sektör olarak bakarsak inşaat sektörünün var olabilmesi madenlerin varlığına bağlı. Demir, çelik gibi madenlere ihtiyacımız var. Maden hayatımızın tamamını kapsıyor. İnsanoğlu madenleri işleyerek bugünkü çağdaş medeniyetlere ulaşmış. 2022 yılında doğalgaz ve petrole 50 milyar dolarlık bir ödeme yapmış olacağız. Kömür için 2022'de 4,5 milyar dolar ödemiş olduk. Alüminyum, bakır, demir-çelikte dışa bağımlıyız. Dolayısıyla madenlerimizin araştırılması, bulunması, çıkarılması çok önemlidir" ifadelerini kullandı. Bor madeni ile ilgili bilgi paylaşan Eti Maden Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer de "Kalite, sürdürülebilirlik ve inovasyon konusunu bor madeninde önceliklendiriyoruz.

Dünyadaki bor rezervinin yüzde 73,6'sı Türkiye'de bulunuyor. En kaliteli bor madeni de Türkiye'de bulunuyor. Bor madeninin yüzde 51'i cam sektöründe, yüzde 17'si tarımda, yüzde 14'ü ise seramik alanında kullanılıyor. Bor madeni herhangi bir borsaya tabii değil, bu yüzden fiyatlamayı müşterilerle yapabiliyoruz" şeklinde konuştu. Serkan Keleşer, “Borda iyi şeyler oluyor daha iyisi de olacak. Şu anda 1,3 milyar dolar bandında olan bor ihracatının 5 yıl sonra 20 milyar dolara kadar çıktığını göreceksiniz” diye konuştu. Bor madeninden uç ürün üreterek katma değer oluşturmayı başardıklarını belirten Keleşer, “Vallahi de billahi de başardık. Daha büyüğünü de yapacağız. Aspilsan’ın ürettiği powerbankta bile bor kullanıldı” dedi.
. . .

Mazak, yeni Dikey İşleme Merkezi serisini…

Yamazaki Mazak, yeni VCN Dikey İşleme Merkezleri serisinin tamamını resmi olarak piyasaya sürdü. Yüksek performanslı işleme için geliştirilen VCN-700, Mazak'ın yeni "performans serisinin" öne çıkan modellerindendir.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın