sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

BUİKAD, NOSAB VE BORÇELİK'TEN KADINLARIN İSTİHDAMA KATILIMINI ARTIRACAK ÖRNEK PROJE

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD),Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) ve Borusan Grup şirketlerinden Türkiye’nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 8 Kasım 2022 - 21:33
  • 4 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 11,3 bin kez okundu
BUİKAD, NOSAB VE BORÇELİK'TEN KADINLARIN İSTİHDAMA KATILIMINI ARTIRACAK ÖRNEK PROJE

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD),Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) ve Borusan Grup şirketlerinden Türkiye’nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak adına güçlerini birleştirdi. Bölgede yer alan kadın çalışanların üretim süreçlerindeki istihdamınıartırmaya yönelik iş birliğinde protokol imzaları atıldı.

‘Bu İş Eşitlik İşi’ adıyla projelendirilen işbirliğininNOSAB’da gerçekleştirilen imza törenine, BUİKAD Başkanı Avukat Oya Eroğlu,NOSAB Başkanı Erol Gülmez veBorçelikİcra Kurulu Üyesi Hafize Çetinel’in yanı sıra BUİKAD Yönetim Kurulu Üyeleriile NOSAB ve Borçelikyöneticileri katıldılar.

 

İmza töreninde konuşan BUİKAD Başkanı Avukat Oya Eroğlu, emeğin cinsiyetle alakası olmadığını belirtirken, “Kadınların ekonomik faaliyetlerdedaha güçlü temsil edilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.Projemizin ülke geneline yayılabilecek bir çalışma olacağına inanıyoruz. Özellikle ‘erkek işi’ denilen işlerde de kadınların çalışabileceğini ortaya koymak istiyoruz” dedi.

 

NOSAB Başkanı Erol Gülmez ise“NOSAB olarak bütün sosyal projelerde bulunmaya çalışıyoruz. Kadınların istihdama katılmalarına katkı sağlayacak bu projeye de çok inanıyoruz ve gönülden destekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Proje ortaklarından Borçelik İcra Kurulu Üyesi Hafize Çetinel de yaptığı konuşmada, “Borçelik olarak 2016 yılından beri toplumsal cinsiyet eşitliği konularında çalışmalar yapıyoruz ve özünde insana odaklanıyoruz. 2018 yılından bu yana üretimde kadın çalışana yoğunlaşıyoruz. Şirket içinde yaptığımız ve takdir toplayan çalışmalarımızla tüm sektörlere ilham veriyoruz. Bu değerli proje ile de toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki kararlı duruşumuzu daha da güçlendiriyoruz” dedi.

 

Yapılan konuşmalardan sonra iş birliği protokolü BUİKAD Başkanı Avukat Oya Eroğlu,NOSAB Başkanı Erol Gülmez ve BORÇELİK İcra Kurulu Üyesi Hafize Çetinel tarafından imzalandı.

 

KADINLARA YÖNELİK KURSLAR DÜZENLENECEK

 

Üç kurum arasında imzalanan iş birliği protokolü ile üretime yönelik alanlarda kadın işgücünün artırılması hedefleniyor.Toplumsal cinsiyet kalıplarının bir sonucu olarak‘erkek işi’ olarak tanımlanan meslek dallarında, fabrikaların ihtiyaç duyduğu nitelikli kadın personelin yetiştirilmesi için kurumlar arası sürdürülebilir iş birliğinin sağlanması amaçlanıyor.


NOSAB İstihdam Bürosu’nun faaliyetleri kapsamında yapılan saha araştırmasıyla başlayan proje, Borçelik Teknik Akademi’nin sunacağı mesleki teknik eğitim ile tamamlanacak.

Kadınların üretim süreçlerindeki istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında, çelik kaynak ve köprülü vinç alanlarında kadın kursiyerlere 2 program halinde eğitimler verilecek. Projenin ilk fazının tamamlanmasıyla birlikte, toplam 20 kadın istihdam edilmiş olacak.

 

. . .

İSO'da Erdal Bahçıvan yeniden başkan…

İstanbul Sanayi Odası’nda Erdal Bahçıvan, çekişmeli geçen seçim yarışında Adnan Dalgakıran’a karşı 74’e 56 oyla yeniden başkan seçildi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın