sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Tekstil Endüstriyel Otomasyon Demir Çelik Elektrik - Elektronik

Çatı Alanı Kısıtlı Fabrikalara Güneş Enerjisi Yatırımı Müjdesi!

Ağır sanayi sektörleri, ‘’Sınırda Karbon Düzenlemesi’’ne geçiş sürecinde öncelikli sektörler arasında yer almaktadır.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 7 Temmuz 2022 - 13:16
  • 8 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,7 bin kez okundu
Çatı Alanı Kısıtlı Fabrikalara Güneş Enerjisi Yatırımı Müjdesi!

Kontek Enerji Çatı Alanı Kısıtlı, Tüketimi Yüksek Fabrikaları GES ile Buluşturuyor!

Ağır sanayi sektörleri, ‘’Sınırda Karbon Düzenlemesi’’ne geçiş sürecinde öncelikli sektörler arasında yer almaktadır. Avrupa’da bazı ülkelerdeki ağır sanayi tesislerinin, geçiş süreci olan 2023 yılını beklemeden üretimlerini azaltmaya başladığı bilinmektedir. Dünya genelinde başlayan bu temiz enerji hareketi ileriki yıllarda Türkiye’yi de içine alacak ve başta ağır sanayi sektörü olmak üzere tüm sektörleri etkileyecektir. Bu hareket ile sektör firmalarının temiz enerji yatırımı yapması bir bakıma zorunlu hale gelecektir.

5.1.h projeleri özellikle enerji tüketimi yüksek Maden, Tekstil, Çimento, Petrokimya vb. fabrikalar için avantajı bol bir temiz enerji yatırımı imkânı. Eski dönemde çatısında yeterli alan bulunmayan firmalar tüketimleri yüksek olmasına rağmen güneş enerjisi yatırımı yapamıyordu. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'ne eklenen 5.1.h maddesi ile Sanayi grubu tüketicileri için sözleşme gücünün iki katına kadar arazilere GES kurulumlarının yapılabilmesine imkan getirildi. 5.1.h projeleri ile tüketiciler üretim fazlası enerjiyi ilgili tedarik şirketine satabilir, aylık mahsuplaşma yapabilir ve bağlantı anlaşması imzalanan veya kabul işlemleri tamamlanan üretim tesislerine, ilave üretim tesisi kurabilir.

 Yeni çıkan bu mevzuat ile 27 yıllık tecrübeye sahip bir enerji firması olarak Kontek Enerji; tüm süreçleri titizlikle takip eden anahtar teslim çözümler ve yüksek verimli projeler sunuyor!

. . .

EuroBLECH 2022: Akıllı geleceğe açılan…

Sac levha işleme topluluğu, dört yılın ardından sektörü bir araya getirecek olan en önemli etkinliği heyecanla bekliyor.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın