sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Çelik ihracatı yüzde 35 düştü, üretime ara verilebilir

Türkiye’nin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alan çelikte ihracat nisan ayında yüzde 35 düştü. Korona virüs salgınının etkisiyle meydana gelen düşüş sonrası çelik üretimine ara verilmesi gündeme geldi

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 5 Mayıs 2020 - 15:23
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 155,2 bin kez okundu
Çelik ihracatı yüzde 35 düştü, üretime ara verilebilir

 

Türkiye’nin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alan çelikte ihracat nisan ayında yüzde 35 düştü. Korona virüs salgınının etkisiyle meydana gelen düşüş sonrası çelik üretimine ara verilmesi gündeme geldi.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, corona virüsü salgınının etkisiyle sektör ihracatının Nisan ayının ilk 20 gününde yüzde 35 civarı gerilediğini, ihracattaki düşüşün Mayıs’ta da sürmesini öngördüklerini söyledi. Reuters’te yer alan habere göre, Aslan, yeni sipariş oluşmaması durumunda sektörün üretime ara vermek zorunda kalabileceğini ifade etti.

Düşüş Mayıs’ta da devam edebilir

Aslan yaptığı yazılı değerlendirmede, çelik ihracatının yılın ilk çeyreğinde miktar bazında yüzde 10, değer bazında da yüzde 15,1 gerilediğini belirterek, “Nisan ayının ilk yirmi gününü incelediğimizde, çelik ihracatının miktarda yüzde 33,7 düşüş ile 877 bin tona, değerde ise yüzde 35,7 azalış ile 574 milyon dolara gerilediğini söyleyebiliriz. Bu düşüşün Mayıs ayında da devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

ÇİB verilerine göre, Türkiye’nin çelik ihracatı ilk çeyrekte 5,1 milyon ton olurken, değer bazında ise 3,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yeni siparişler durdu

Aslan, “Salgından önce alınan siparişlerin üretimine devam ediyoruz ancak bir süredir sektörümüzün genelinde yeni siparişler söz konusu değil. Hatta zaman zaman sipariş iptalleri ile de karşı karşıya kalabiliyoruz. Salgının etkisinin bu seviyede devam etmesi ve yeni siparişlerin oluşmaması durumunda çelik üreticilerimizin de üretimine ara vermek zorunda kalabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Türk çelik sektörünün zaten uygulanmaya devam eden korumacılık önlemleri nedeniyle en önemli ihracat pazarlarında kayıplar yaşamaya devam ettiğini belirten Aslan, bu doğrultuda yeni hedef pazarlar belirlediklerini söyledi.

Aslan, “Yeni pazar arayışlarımız doğrultusunda Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika bölgelerini radarımıza aldık. Salgının ortadan kalması ve global ekonominin olağan seyrine dönmesi ile orta ve uzun vadede söz konusu pazarlarda ihracat artışı yaşayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi. 

 

 

. . .

Otomotiv sektörü insan-robot işbirliği…

 FANUC otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere ürettiği 0.5kg’dan 2.300kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahip robotlarla insan-makine işbirliğini güçlendiriyor


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın