sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Çelik sektörü en çok ihracat yapan üçüncü sektör oldu

Çelik sektörü mayıs ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 745 milyon dolarlık ihracatla dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör oldu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 4 Haziran 2021 - 18:50
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 128,4 bin kez okundu
Çelik sektörü en çok ihracat yapan üçüncü sektör oldu

 

Çelik sektörü mayıs ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 745 milyon dolarlık ihracatla dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör oldu.

 

 

Çelik İhracatçıları Birliği'nden (ÇİB) yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir ihracat adına gerçekleştirdiği çalışmaları aralıksız sürdüren çelik sektörü Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeye devam ediyor. Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektörün mayıs ayı ihracatı 1 milyar 745 milyon dolar olarak hesaplandı. Böylece sektör dış ticarette ülke ekonomisine en fazla katkı veren üçüncü sanayi kolu oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇİB Başkanı Adnan Aslan, sektör ihracatında yaşanan yukarı yönlü ivmenin yılın geri kalanında da devam edeceğini belirtti. Aslan, şu ifadeleri kullandı:

"Çelik fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle bu ay ihracatta üçüncü sıraya yükseldik. İhracatta mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 115’lik bir artış yakaladık. Dünyada özellikle çelik fiyatları artış gösterdi ve bu aydan sonra da teslimatlar daha da hızlandı. Tüm bunlar ihracat rakamlarımızı olumlu anlamda etkiledi. 2021 yıl sonu hedeflerimizi küresel olarak normalleşme beklentileri kapsamında ihracatımızı miktarda yüzde 10 artışla 23 milyon tona ulaştırmak ve değerde ise yüzde 40'a yakın yükselişle 17,5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştirmek olarak belirledik."

 İLK 5 AYDA YAKLAŞIK YÜZDE 50’LİK ARTIŞ
Sektörün ocak-mayıs dönemi ihracat performansını da değerlendiren Aslan, "Sektör olarak ocak-mayıs döneminde 7,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50’lik bir artış yakaladık. Sektör olarak yaşanan bu gelişmelerden dolayı son derece mutluyuz. Ülke ekonomimize katkı vermeye devam edeceğiz. Yıl sonu hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz. Bu ivmenin yılın kalan döneminde de yukarı doğru artarak devam edeceğine inanıyoruz. Yılın sonunda 2018 yılındaki 15,5 milyar dolarlık ihracat rakamlarımızı aşacağımızı düşünüyoruz. Her zaman sektörümüzü daha ne kadar ileri taşıyabiliriz diye planlıyoruz." açıklamasında bulundu.

 

. . .

İmaş Makine’den GES Yatırımı

İttifak Holding’in makine sektöründeki kuruluşu İmaş Makine, çevre dostu Güneş Enerji Santrali projesini tamamladı ve üretime başladı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın