sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Sac

Çelik Sektöründe Yaşanan Gelişmelerve Sektör Değerlendirmesi

Demir çelik sektöründe son 1 bir yıl içinde baş döndürücü gelişmeler yaşandı. Fiyatların 2 katına çıkması, lojistik problemler, tedarik süreçlerinde yaşanan sıkıntılar, demir çeliği üreten, ticaretini yapan ve hammadde olarak kullanan tüm sektörlerini zor durumda bıraktı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 3 Ağustos 2021 - 20:24
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 127,9 bin kez okundu
Çelik Sektöründe Yaşanan Gelişmelerve Sektör Değerlendirmesi

Demir çelik sektöründe son 1 bir yıl içinde baş döndürücü gelişmeler yaşandı. Fiyatların 2 katına çıkması, lojistik problemler, tedarik süreçlerinde yaşanan sıkıntılar, demir çeliği üreten, ticaretini yapan ve hammadde olarak kullanan tüm sektörlerini zor durumda bıraktı. Bütün bu gelişmelere ilaveten kotalar, anti-damping soruşturma ve uygulamaları, büyük üretici ülkelerin ihracata getirmeyi planladıkları vergiler sektörümüzün geleceğini öngörülebilir olmaktan uzaklaştırıyor. Bu kadar müdahaleci kararların alındığı ortamlarda serbest piyasa ekonomisinden bahsetmek ve yeni yatırım planları yapabilmek hiç de kolay olmayacak. Küreselleşmeyi, dünyanın birbiriyle entegrasyonunu konuşurken bir anda kapalı, korumacı ekonomi kararlarını görmeye başladık.

 

Gelinen bu noktada yapılan karşılıklı hamleler esasen bir soğuk ticaret savaşının içerisinde olunduğuna işaret ediyor. Anlaşılan bütün dünya demir çelik sektörü için meşhur “Ulusal Güvenlik Sorunu” söylemiyle hareket ediyor.

 

Gerçekten böyle mi acaba? Korumacı tedbirlerin, rekabetten uzaklaşmanın ekonomilerin gelişimlerine ne kadar katkı sağlayacağı soru işaretidir. Diğer yandan dünyamızın çözmesi gereken ortak sorunları olduğu aşikar iken, bu kadar kutuplaşmanın olduğu ortamda bu konuları nasıl konuşacağız? Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü, ülkeler ve birlikler bu kararları alırken sadece demir çelik üreticilerini değil; bu ürünleri kullanan sektörlerin de çıkarlarını korumayı düşünmeleri gerekiyor. Demir çelik sektöründeki istihdamların çok daha fazlası imalatçı sektörlerde bulunduğu ve imalat sanayilerinin istikrarının, demir çelik sektörünü doğrudan etkilediği hepimizin malumudur.

Çin’in bir yandan dünya çelik üretiminin yarısından fazlasını üretirken, diğer taraftan ihracat piyasalarından çekilmesini ve ihracata vergi getirme planlarını iyi analiz etmek gerekiyor. Neticede demir çelik ürünleri bir ara/yarı mamul. Bu mamulleri iç piyasada değerlendirerek katma değeri kendi içerisinde yaratmayı ve demir çelik kullanan imalatçı sektörleri canlandırmayı hedeflemek asıl hedef olmalı.

 

Sektörümüzün önündeki en önemli konulardan biri de Yeşil Mutabakat ve SKD (Sınırda Karbon Düzenlemesi). Ülkemizde yeterli farkındalığın henüz oluşmamış olmasına karşın bu konu büyük bir dönüşüm süreci ve izleyip gelişmelere göre aksiyon almak yerine, bu sürecin parçası olmayı hedeflemeliyiz. Üretim proseslerinden, dış ticaret rejimlerini ve belki de gelecekte GTİP’leri dahi değiştirebilecek bir konu.

 

Özetle, değişen dünya koşullarında artık hammadde de dışa bağımlılık kadar, ihracata bağımlılığı düşünmek gerekecek. Kapasite artışları ve yeni yatırımlar konusunda iyi plan yapmak gerekecek. Uluslararası ticaretin gün geçtikçe zorlaştığı sektörümüzde üretim ve dağıtım noktalarının çeşitlendirilmesi ihtiyacı doğacak. Farklı pazar dinamiklerine intibak edebilen çok uluslu yapıya geçebilen firmalar rekabette avantaj sağlayacak. Tüm firmalar ve çalışanların her anlamda sürdürülebilir bir gelecek için azami gayreti göstermeleri gereken bir dönemden geçiyoruz.

 

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Galva  Metal İş Geliştirme Müdürü

Tansel Üçüncüoğlu

. . .

Hisar seri üretime hazır

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, HİSAR A+ Hava Savunma Füze Sistemi'nin tüm unsurlarıyla teslim edildiğini, HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi'nin ise seri üretime geçme aşamasına geldiğini bildirdi


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın