sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Çelik Servis Merkezleri

Çelik sektörünün üretim kalitesini arttırmaya yönelik makinalar üretiyoruz

BTE MAKİNA Genel Müdürü Erdal Akbaba ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 31 Temmuz 2022 - 17:34
  • 7 ay önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 124,1 bin kez okundu
Çelik sektörünün üretim kalitesini arttırmaya yönelik makinalar üretiyoruz

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? Firmanızın kısa tarihçesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

1976 Kdz. Ereğli doğumluyum. BTE Makina olarak makina imalatıyla uğraşmaktayız. BTE Makina 2006 yılında Kdz. Ereğli’de kuruldu. İmalat yerimiz Kdz. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde 18000 m2 açık, 11000 m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 100’e yakın çalışanımız bulunmaktadır. Hem yurtiçine hem yurtdışına makine satışı yapmaktayız. Yurtiçi ve yurtdışı ihracatımız her geçen gün katlanarak artmaktadır. BTE Makine tüm ihracatını IMT MACHINERY markasıyla gerçekleştirmektedir.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz?

Başta boru profil hattı, dilme hattı, boy kesim hattı, trapez ve rollform hatlarının imalatını yapmaktayız. Müşterilerin talepleri doğrultusunda bu ürünlerimizin parça imalatlarını da yapabiliyoruz. Aynı zamanda bu hatların ikinci el alım satımını ve kurulumunu, mevcut hatların elektrik otomasyonunun kurulumunu ve revize işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Önceliğimiz müşteri memnuniyeti olmakla birlikte; proje, satın alma ve imalat aşamalarına kadar olan tüm süreçlerde en uygun maliyet ve yüksek kalite ile beklentileri karşılamaya çalışıyor ve müşterilerimizle sürekli iletişim halinde olarak üretim sürecimizi tamamlıyoruz. Satış sonrası teknik hizmetimiz de mevcuttur.

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri?

Şu anda ağırlıklı olarak iç ve dış piyasada yassı sac, rulo dilme ve dikişli boru üretimi yapan işletmelere hizmet vermekteyiz.

Bizlere Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetlerinizden bahseder misiniz? Ürettiğiniz dilme ve boy kesme hatlarının özelliklerinden bizlere bahseder misiniz?

Çelik Servis Merkezlerine sacla ilgili (dilme hattı ve boy kesim hattı) makinalar yapmaktayız.

Dilme hatlarımız minimum 0.20 mm kalınlığından maksimum 16 mm kalınlığa, minimum 300 mm genişliğinden  maksimum 2500 mm genişliğine kadar üretim yapabilmektedir. Boy kesim hatlarımız ise minimum 0.20 mm kalınlığından maksimum 25 mm kalınlığa, minimum 300 mm genişliğinden maksimum 2500 mm genişliğine kadar üretilmektedir. Boru profil hatlarımız minimum 10 mm’den maksimum 406 mm’ye boru, minimum 10x10 mm profilden maksimum 300x300 mm’ye kadar profil üretimi yapabilmektedir. Makinalarımız müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde hassas doğrulukta ve hızda üretim yapabilecek şekilde tasarlanmaktadır.

“Boru profil hattı, dilme hattı, boy kesim hattı, trapez ve rollform hatlarının imalatını yapıyoruz”

Üretilen tüm boru ve ürünler için TSE, DIN, ASTM, JIS, BS Standartlarına uygun sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik, galvanizli çelik, alüminyum alaşımlı çelik ve asitle temizlenmiş çelikler kullanılmaktadır. Yıllık üretim kapasitemiz yaklaşık 20 hat kadardır.

Yassı çelikte sıcak ve soğuk haddelenmiş sac gruplarını nereden temin ediyorsunuz? (Yurtiçi – Yurtdışı)

Sac gruplarımızı ağırlıklı olarak yurtiçinden temin ediyoruz ancak yurtiçinden temin edemediğimiz durumlarda yurtdışından da taleplerimizi gerçekleştiriyoruz.

Yurt içi ve yurt dışında katıldığınız fuarlar hangileri?

Yurtiçinde Metal EXPO fuarına katılıyoruz. Yurtdışında Etiyopya, Irak, Rusya, Almanya ve Cezayir gibi ülkelerde fuarlara katıldık.

2021 yılı Türk ve dünya çelik piyasası açısından nasıl geçti? ABD’nin yaptığı ambargolar, Ukrayna Rusya savaşı ve dünya gündemindeki diğer önemli gelişmeler çelik sektörünü nasıl etkiledi?

Aslında tüm bu olumsuzluklar çelik piyasasını beklediğimiz ölçüde kötü etkilemedi. Ancak bazı ürünlerin tedarik edilmesinde, yurtdışı nakliyatlarımızı gerçekleştirmede bazı zorluklar elbette yaşadık.

Covid-19 salgını nedeniyle Çin piyasasındaki nakliye, teslim, ve servis hizmetlerindeki zorluk ve aksamalar Türkiye için yeni fırsatlar doğurdu. Özellikle Türkiye’nin Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu’da gerçekleştirdiği hızlı teslim ve navlun hizmetlerindeki kolaylıklar Türkiye’yi tercih edilen bir ülke haline getirdi. Bunun önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını düşünüyorum.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz  projeler neler? Referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Cezayir, Etiyopya, Mısır, Kongo, Lübnan, Brezilya, Paraguay, İspanya, Sırbistan, Rusya ve Azerbaycan ihracat yaptığımız ülkelerden bazılarıdır. Yurtiçi üretimlerimiz de hızlı bir şekilde devam etmektedir.

 Son olarak eklemek istedikleriniz…

Ülkemizdeki değişken şartlara göre yılmadan çok çalışarak, olumsuz koşulları lehimize çevirerek, hızlı fakat planlı bir şekilde büyüme hedefimize ulaşarak, çok daha fazla ihracat yapıp, daha fazla istihdam yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu bilinçle tüm tedarikçilerimize ve müşterilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

. . .

Türk çeliğine talep arttı

Demir-çelik sektörü küresel gelişmelere rağmen Türkiye ihracatına %15,7’lik katkı sağladı


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın