sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Çimento Sanayi

Çimsa yılın ilk yarısında cirosunu geçen yıla göre %119 artırarak 3.595 milyon TL’ye çıkardı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa 2022’nin ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre, cirosunu yüzde %119 artırarak 1.642 milyon TL’den 3.595 milyon TL’ye çıkardı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 10 Ağustos 2022 - 17:26
  • 3 ay önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 123,7 bin kez okundu
Çimsa yılın ilk yarısında cirosunu geçen yıla göre %119 artırarak 3.595 milyon TL’ye çıkardı

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

Çimsa, yılın ilk yarısında cirosunu 3.595 milyon TL’ye; ana ortaklık net karını ise 983 milyon TL’ye çıkardı.

 

Çimsa CEO’su Umut Zenar, şirketin ilk 6 aylık finansal sonuçlarını değerlendirirken şunları söyledi: “Attığımız operasyonel ve stratejik adımlarla tüm paydaşlarımıza değer yaratmaya devam ediyoruz. Yılın ilk yarısını oldukça başarılı finansal sonuçlarla tamamladık. Yılın geri kalanında da hissedarlarımız, yatırımcılarımız ve diğer tüm paydaşlarımız için, sürdürülebilir karlılık amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2022 yılı ilk yarı ihracat performansımızla ve katma değerli ürünlerimizle önceki yıllarda olduğu gibi ülkemize ek değer yaratıyoruz. İlk yarı sonunda ihracatımızı bir önceki yılın aynı dönemine göre %114 artırarak 2.2 milyar TL’ye ulaştırdık. Yılın ilk yarısında net satışlarımızın %50’sini ihracattan kaydettik. Geçtiğimiz yıl aynı döneminde bu oran %45’ti. Önümüzdeki dönemde de satışlarımızın içindeki ihracat payını artırma hedefimiz devam ediyor. Bu süreç Çimsa’nın sergilediği stratejik, entegre ve disiplinli ekip çalışmasının ürünüdür”.

 

Çimsa’nın Kayseri ve Niğde Fabrikaları ile Ankara Öğütme Tesisi’ni 110 milyon Euro karşılığı 2 milyar TL bedelle Fernas Şirketler Grubu’na devrettiklerini hatırlatan Zenar, bu varlık satışı ile Çimsa’nın yüksek katma değerli ve sürdürülebilir iş alanlarına odaklanmasını sağlayacak adımlar atmaya devam ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Attığımız stratejik adımlar ve son olarak gerçekleştirdiğimiz satış ile gelecek vizyonumuza çok önemli bir katkı sunduk. Varlık satışından sağladığımız gelirle, daha katma değerli ve sürdürülebilir alanlara odaklanacağız. Satış işleminden yaratılan kaynağı, daha önce açıkladığımız yatırımlarımızın hayata geçirilmesinde, potansiyel stratejik büyüme fırsatlarının değerlendirilmesinde, sürdürülebilirlik yatırımlarımızın finansmanında ve borçluluğumuzun azaltılmasında kullanacağız. Bu kapsamda attığımız ilk adım Mersin’de kurulu CAC kapasitemizin artırılmasına yönelik yatırımımızı devreye almak olacaktır”.

 

Çimsa olarak sürdürülebilirlik konusunu ana stratejilerinin bir parçası olarak ele aldıklarını belirten Umut Zenar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çevresel performansımızı geliştirerek sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu süreçte Çimsa olarak döngüsel ekonominin bir parçası olmaya devam etme ve yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirme hedefiyle hareket ediyoruz. Afyon Fabrikamızda 52 milyon TL yatırım ile Türkiye çimento sektörünün en büyük güneş enerjisi santrallerinden birini kurmaya hazırlanıyoruz. Santral 3.3 MW kurulu güce sahip olacak ve yıllık 4,2 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek. Bu santralde üretilecek elektrik miktarı 3000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eş değer olacak. 2023 yılının 4. çeyreğinde aktif olacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) projemizde, yıllık 2000 ton karbondioksit (CO) tasarrufu sağlayarak 2 milyon ağacın CO nötrleme kapasitesine denk gelen miktarda katkı yaratmayı hedefliyoruz”.

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar’da bulunan 3 entegre fabrikası ile üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Cimsa Sabanci Cement BV aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum aluminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Çimsa Sabancı Cement Bv Hakkında

Sabancı Holding ve Çimsa’nın operasyonel ve finansal güçlerini birleştirerek global beyaz çimento pazarında lider bir oyuncu olma ve buna ilişkin daha verimli ve güçlü bir platform yaratma hedefi doğrultusunda; Sabancı Holding’in %60, Çimsa'nın %40 oranında sermayesine katıldığı Hollanda'da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV unvanlı şirket Kasım 2020’de kurulmuştur.

Cimsa Sabanci Cement BV, bünyesine yeni kattığı Valensiya (İspanya)’daki beyaz çimento fabrikası, Houston (ABD)’de bulunan öğütme tesisi ve Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya) ve Sevilla (İspanya)’da bulunan terminalleri ile uluslararası bir beyaz çimento oyuncusu haline gelmiştir.

. . .

Ukrayna nın ham çelik üretimi Ocak-Temmuz…

Ulusal çelik üreticileri birliği Ukrmetallurgprom tarafından yayınlanan bir rapora göre, Ukrayna'da ham çelik üretimi Ocak-Temmuz 2022'de Rusya'nın ülkeyi sebepsiz yere işgali sonucunda


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın