sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Çin çelik üretiminde düşüş!

Demir cevheri için düşüş riskleri, Çin'in çelik üretimi ve inşaat sektöründeki düşüş, liman stoklarının artması ve Çin'e giden yeni arz dalgası ile artıyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 25 Ekim 2021 - 14:11
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 127 bin kez okundu
Çin çelik üretiminde düşüş!

Demir cevheri için düşüş riskleri, Çin'in çelik üretimi ve inşaat sektöründeki düşüş, liman stoklarının artması ve Çin'e giden yeni arz dalgası ile artıyor.
Emtia fiyat raporlama kuruluşu Argus tarafından değerlendirildiği üzere, kuzey Çin'e teslimat için %62 referans demir cevheri spot fiyatı, şimdiye kadar olumsuz haberleri adım adım attı.Pazartesi günü ton başına 125.05$'dan bir dokunuşla ton başına 124.10$'da kapandı, ancak yine de 20 Eylül'deki son düşük nokta olan 100.45$'ın üzerinde.Demir cevheri, Mayıs ayında ton başına 235,55$'lık sürdürülemez rekor seviyeden keskin bir şekilde düştüğünden beri, çelik üretim malzemesi son iki ayda 100 ile 137$ arasında işlem gördü.
Bu fiyat, küresel deniz yoluyla taşınan demir cevherinin yaklaşık %70'ini satın alan Çin'den gelen talebin sabit kaldığı ve en iyi ihracatçılar Avustralya, Brezilya ve Güney Afrika'dan gelen arzın potansiyele yakın olduğu dengeli bir piyasaya daha uygun bir fiyat.

Ancak, son iki ayın rahat dengesinin hem düşük Çin talebi hem de yüksek arz nedeniyle tehdit altında olduğuna dair artan işaretler var.Çin'in günlük çelik üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,2 ve Ağustos ayının günlük ortalamasının %8,6 altına düşerek ayda toplam 73,75 milyon ton üretimle Eylül ayında Aralık 2018'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Pekin'in kirliliği ve enerji kullanımını azaltma ve yıllık çelik üretiminin geçen yılın rekoru olan 1.065 milyar tonu geçmemesini sağlama amacının bir sonucu olarak, çelik üretimindeki yavaşlayan üretim kesintileri suçlandı.Bu hedefe ulaşılacaksa, 2021'in ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre %2 artarak 805,89 milyon ton olduğu göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda çelik üretiminin de kısıtlanması gerekecek.

Ocak-Eylül için günlük üretim ortalama 2,95 milyon tondu. 2021 çelik üretimini geçen yılın seviyesinde tutmak için, son üç ayda günlük üretim 2,82 milyon tondan fazla olamaz.Çin'in yeni inşaatının Eylül ayında art arda altıncı ay düşmeye başlaması ve 2020'nin aynı ayına göre %13,54 düşüşle çelik talebi de sorgulanıyor.Çift haneli düşüşlerin üçüncü ayıydı ve düşüş serisi, Çin'in geniş emlak sektörünün en son düşüşte olduğu Mart-Ağustos 2015'ten bu yana en uzun süredir.

DEMİR CEVHER TEDARİĞİ

Çeliğe yönelik talep görünümü bazı soruları gündeme getiriyorsa, demir cevheri arzı birkaç soru daha soruyor.Tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselen ralli, büyük ölçüde o zamanki rekor yüksek Çin çelik üretimi, en iyi ihracatçı Avustralya'dan hava koşullarında kesintiye uğrayan tedarik ve iki numaralı nakliyeci Brezilya'daki koronavirüs kısıtlamalarından kaynaklandı.
Arz, önceki dalgalanmalarından büyük ölçüde kurtuldu ve artan demir cevheri bulunabilirliği, Çin limanlarındaki stoklarda kendini gösteriyor.
Bunlar, 15 Ekim'e kadar olan haftada 139,7 milyon tona yükseldi, bu da Nisan 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı ve Haziran sonunda 2021'in en düşük seviyesi olan 123,95 milyondan yükseldi.Hem emtia danışmanları Kpler hem de Refinitiv tarafından yapılan gemi takibi, Ekim varışlarının bu yılın en yüksek ayı olabileceğini gösteriyor.Kpler, Ekim ayında Çin'e 121,3 milyon ton demir cevheri ulaşacağını tahmin ederken, Refinitiv 118 milyon ton demir cevheri geleceğini tahmin ediyor.Beklenen kargoların bir kısmının Kasım'ın resmi gümrük verilerine eklenmesine izin verse bile, Çin'in bu ayki demir cevheri ithalatı, Eylül'de 95.61 milyon ton ve Ağustos'ta 97.49 milyon ton olan son trendle karşılaştırıldığında güçlü olacak gibi görünüyor.

. . .

Sanayi üretim endeksi yıllık bazda…

Sanayi üretim endeksi, ağustosta aylık bazda yüzde 5,4, yıllık bazda yüzde 13,8 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın