sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Çin, karbon salınımı yüksek projeleri yasaklayacak

Çin, 2030 yılına kadar karbon salınımının doruğa ulaştırılması ve 2060 yılına kadar da karbon nötrün gerçekleştirilmesi amaçlarına yönelik kılavuz yayımladı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 26 Ekim 2021 - 11:46
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 127,2 bin kez okundu
Çin, karbon salınımı yüksek projeleri yasaklayacak

Çin, 2030 yılına kadar karbon salınımının doruğa ulaştırılması ve 2060 yılına kadar da karbon nötrün gerçekleştirilmesi amaçlarına yönelik kılavuz yayımladı. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Kurulu tarafından ortaklaşa yayımlanan kılavuzda, Çin tarafından geçen Eylül’de ileri sürülen “2030 yılına kadar karbon salınımının doruğa ulaştırılması ve 2060 yılına kadar da karbon nötrün gerçekleştirilmesi” tarafındaki gayelere ulaşılması için yol haritası belirlendi. Kılavuza nazaran, yenilenebilir güç tüketiminin oranı yüzde 80’in üzerinde olacak ayrıyeten güç tüketimi ve karbon salınımı yüksek olan projelerin plansız halde uygulanmasının yasaklandığı kaydedildi.


Kılavuza nazaran, 2025’e kadar Çin’de yeşil, düşük karbonlu ve döngüsel kalkınmaya dayalı bir ekonomik sistem oluşturulacak ve değerli kesimlerde güç kullanım verimliliği büyük ölçüde yükseltilecek; 2030 yılı prestijiyle güç tüketimi bakımından kritik kesimlerdeki güç kullanımı verimliliği, memleketler arası çapta ileri standartlara ulaştırılacak, 2060 yılına kadar yeşil, düşük karbonlu, döngüsel bir ekonomik sistem ve pak, inançlı, verimli bir güç sistemi kapsamlı olarak kurulacak.

Yeşil tarım siyasetleri desteklenecek


Öte yandan, endüstriyel yapının iyileştirileceğinin vurgulandığı kılavuzda, yeşil tarımın teşvik edilmesinin yanı sıra çelik, demir dışı metaller, petrokimya, inşaat materyalleri, ulaştırma ve inşaat üzere bölümlerde karbon salınımının doruğa ulaşmasının hızlandırılacağı bildirildi.


Kılavuzda ayrıyeten, Çin’de yeni jenerasyon bilgi teknolojisi, biyoteknoloji, yeni materyal, ileri ekipman, yeni güçlü araçla havacılık ve denizcilik ekipmanları üzere yeni yükselen stratejik sanayilerin gelişmesine sürat verileceğine işaret edildi.Çin, mevcut durumda dünyada en çok karbondioksit salınımı gerçekleştiren ve birebir vakitte yenilenebilir güç kaynaklarına en fazla yatırım yapan ülke. Çin Ulusal Güç İdaresi’nin bilgilerine nazaran, Çin’in güç tüketiminde pak gücün hissesi son beş yılda yüzde 19,1’den yüzde 24,3’e yükseldi.

. . .

Arcelor Mittal,Liberya demir cevheri genişlemesini…

ArcelorMittal ve Liberya Cumhuriyeti, çelik üreticisinin lojistik kapasitesini artırmasına ve batı Afrika ülkesindeki demir cevheri üretimini 30 milyon mt/yıl'a kadar genişletme olasılığıyla birlikte 15 milyon mt/yıl'a yükseltmesine olanak sağlayacak bir anlaşma imzaladı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın