sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Demir çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz

1982 yılında kurulan Memsan Makina demir çelik sektörüne özel çözümler sunuyor. Sektördeki tecrübesi, ürün kalitesi ve donanımlı personeli ile müşterilerine hizmet veren firma, teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor ve bu gelişmeleri üretim sürecine dahil ediyor. Almanya, Ürdün ve Filistin’e ihracat yapan Memsan Makina 2019 yılı itibarıyla ihracat rakamlarını arttırmayı hedefliyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 26 Şubat 2019 - 10:49
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 126,4 bin kez okundu
Demir çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz

“Türkiye’nin önde gelen demir çelik firmalarına hizmet veriyoruz”

Memsan Makina Şirket Müdürü Burhan Memiş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Bizlere öncelikle kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? Memsan Makina’nın kuruluşundan bu günlere gelişi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Memsan Makina’nın şirket müdürü aynı zamanda imalat müdürüyüm. Evli ve üç çocuk babasıyım. 1982 yılında Babam Ahmet Memiş tarafından Samsun 19 Mayıs İlçesi’nde bir atölye olarak kurulmuş olan firmamız, 1997 yılında Samsun Örnek Sanayi Bölgesi’nde Memsan Makina İmalat Sanayi adı altında şirketleşip talaşlı imalatlar yapmıştır. Şirketimiz 1999-2000 yılından bu yana ağırlıklı demir çelik sektöründe hadde ve izabe firmalarına hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra sektöre yakın metal işleme ve makine imalatı konularında faaliyet göstermektedir. Makina parkurumuz farklı ebat ve fonksiyonelliklerde yeterliliğe sahip yaptığımız işlere uygun olarak oluşturulmuştur. Memsan, yeniliklere ve yeni fikirlere açık olmayı, sağlam ve güvenilir ticari ilişkiler kurmayı ilke edinmiş bir firmadır.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamızda özellikle hadde tesislerinde kullanılan makine ve ekipmanlarının üretimleri gerçekleştirilmektedir. Çelik konstrüksiyon imalatları, ön gerilimli DUO hadde tezgahları, bu tezgahlara ait kasa ve yollukları başta olmak üzere soğutma platformu, paketleme, role yolları, temcor imalatı, vinç imalatı, konveyör imalatı gibi hadde ve izabe tesislerinde kullanılan makinaların üretimleri yapılmaktadır. Referanslarımız arasında Türkiye’nin önde gelen demir çelik firmalarından Yeşilyurt Demir Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti., Kar-Demir Haddecilik San. ve Tic. Ltd Şti, Yolbulan Demir Çelik San. ve Tic. AŞ., Erhallar Demir Çelik San. ve Tic. AŞ., Serhat Haddecilik A.Ş., Çağ Çelik Demir Çelik A.Ş. hizmet verdiğimiz firmalardan bazılarıdır.

Özellikle demir çelik sektörüne yönelik geliştirdiğiniz makina ve teçhizatlardan bizlere bahseder misiniz?

Müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun özel çözümlerle imalatlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Demir çelik sektöründe kullanılan makinelerin ağır şartlarda çalışıyor olması; toz, cüruf, yağ gibi maddelere maruz kalması ve bu sebeple plansız duraklamaların meydana gelmesinin maliyetlere ne denli etki ettiğinin bilinci ile ürünlerimizde maksimum önlem alıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımıza önem verip yaptığımız makine ve ekipmanların çalışma şartlarını göz önünde bulunduruyoruz.

Günümüz teknolojisini de takip ederek en verimli, kaliteden taviz vermeden minimum maliyetle üretimimizi gerçek leştirmekteyiz. Yaptığımız iyileştirmeler sayesinde tezgahların bakım gerektirmeden daha uzun ömürlü, hassas bir şekilde çalışmasını sağladık. Yine hadde kasalarında yapığımız iyileştirmeler ile müşterilerimizin “hadde bozuğu” oranı minimuma düşürülmüştür. Bazı noktalarda özel işlevsellik gerektiren makina ve ekipmanların dizaynı ve testleri yapılıp üretilmekte ve müşterilerimize özel çözümler sunabilmekteyiz.

Yurtdışında hangi bölgeler ihracat yapıyorsunuz? Yurtiçi ve yurtdışı pazar payınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Şirketimiz yurtiçi pazarındaki taleplerden kaynaklı dış piyasaya yönelememiştir. Suriye iç savaşından önce Suriye’ye ihracatımız olmuştur. 2018 yılı içinde başlatmış olduğumuz çalışmalar ile Almanya, Ürdün ve Filistin’e ihracatlarımız başlamıştır. Şu an için ihracat rakamlarının satışlarımız arasındaki oranı %8’lerde… Bu rakamı İhracatımızı 2019 yılı içerisinde %30’lara taşımak istiyoruz.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizde demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektörünüze nasıl yansıdı?

Ülkemizde demir çelik firmalarının artması bizim gibi firmaların büyümesini ve bu sektördeki tecrübelerini arttırmıştır. Bu durumdan bizlerin ve ülkemizin olumlu etkilendiğini düşünüyoruz. Ülkemizde demir çelik sektörüne makina imalatı yapan firmalarda artmıştır. Kaliteyi ön plana çıkarıp, maliyetleri makul seviyede tutarak Türkiye’de bu iş kolunun sektörleşmesini sağlamıştır.

Bu da bizler gibi firmaları özellikle cevre ülkelerde ki demir çelik firmalarına makina ve ekipman üretir hale getirdi. Ülkemizin bu alandaki uluslararası pazarda rekabet gücünün artmasını sağlamıştır.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Firma olarak makine yatırımlarına çok önem vermekteyiz. Bilindiği üzere her geçen gün fonksiyonelliği yüksek teknolojik makineler piyasaya çıkıyor. Bizler de teknolojik gelişmelere ayak uyduruyor, makina parkurumuzu geliştiriyor ve ürün yelpazemizi arttırıyoruz. Ayrıca her yıl ciromuzun %12-15 lik kısmını yatırıma ayırıyoruz. Kalifiye personel, Ar-Ge ve müşteri memnuniyet esaslı kaynaklara yatırım yapmaktayız.

Şu anda mevcutta beş bin metre kare alanda faaliyetimizi yürütmekteyiz. Sıradaki hedefimiz yerleşim alanımızı genişletmek. Bu konuda faaliyetlerimiz devam etmektedir. Ayrıca makine ve ekipman olarak üretimlerimizi bir üst çizgiye taşıyıp anahtar teslimi projeleri gerçekleştirmek istiyoruz.

Son dönemlerde piyasalarda yaşanan durgunluk ve döviz kurunun yükselmesi firmanıza ve sektörünüze nasıl yansıdı? Bizlere bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Firmamız 20 yılı aşkın süredir sektörde hizmet vermektedir. Bu sure zarfında ülkemizin ekonomik olarak girdiği durağan dönemlerden tecrübeler kazanmıştır. Borçalanmalarımızı bu gibi riskleri göz önünde bulundurarak yapmaktayız. Döviz kurunun yükselmesi ilk başta piyasada tedirginlik yarattı.Ancak bu durum ülkemizdeki firmaları biz de dahil olmak üzere ihracata yöneltmiştir ve dış pazara açılmayı cazip hale getirmiştir. Döviz kurundaki artış ilk etapta ülke aleyhine gibi görünse dahi ithal edilen ürünler yerine yerli üretim daha fazla tercih edileceği için uzun vadede ülkemizin kazanacağı inancındayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Ülkemizin milli değerlerine sahip çıkarak güçlü Türkiye olma yolunda herkes üzerine düşeni yapmakla mükelleftir. Biz de Memsan Makina olarak bu amaç çizgisinde azim ve kararlılıkla yolumuza devam etmekteyiz. Ülkemiz büyümekte olan bir ekonomiye sahip. Bu sebeple önümüze birçok engeller çıkacaktır. Ancak bu durumun üstesinden gelmeye haiz irade bu millette mevcuttur. İnancımızı ve gayretimizi diri tutarak sağlam adımlarla ilerliyoruz.

. . .

“Sanayide ve ekonomide yapısal reformlara…

Türkiye Cumhuriyeti devleti 3,5-4 milyon mülteciyi ağırlayabiliyorsa, milli geliri 10 bin doları aşmış ise ve dünyanın en kritik bölgesinde bildiği doğrulardan taviz vermeden yoluna devam edebiliyorsa ülkemizin ekonomik durumunun bunlara ve daha birçok etkene rağmen çok kötü olduğunu söyleyemeyiz.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın