sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Sac Boru & Profil Hadde Ürünleri

Demir Çelik Ürünlerinde Güvenilir Çözümler

Müşterilerin talepleri doğrultusunda inşaat demiri, çelik hasır, kangal (filmaşin) demir, profil, köşebent, lama, kareler, yuvarlaklar vb. ürünleri de karşılamaktadır. Biz aslında metal market görevi görüyoruz bütün talepleri karşılamaya çalışıyoruz.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 26 Nisan 2021 - 12:42
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 130 bin kez okundu
Demir Çelik Ürünlerinde Güvenilir Çözümler

 

Davutoğlu Metal Genel Müdürü Can Sönmez ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

 

Aralık 2005’te DAVUTOĞLU METAL olarak kurulan firmamız kurulduğu ilk günden itibaren gerek çalışanları olsun gerekse kendi şirketimiz bünyesinde her geçen gün kendini geliştirmekte ve ilerlemektedir. Ayrıca her biri alanında uzman ekibimizle birlikte hedeflediğimiz noktaya doğru sağlam adımlarla yürümekteyiz. Firmamız her geçen gün gelişmekle birlikte teknolojik gelişmelere de ayak uydurarak büyük başarılara imza attık. Motivasyonumuzu başarılarımızdan ve müşteri memnuniyetlerimizden almaktayız. Yaptığımız her işte gösterdiğimiz özeni her daim müşterilerimize yansıtmaktayız.

 

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

 

Müşterilerin talepleri doğrultusunda inşaat demiri, çelik hasır, kangal (filmaşin) demir, profil, köşebent, lama, kareler, yuvarlaklar vb. ürünleri de karşılamaktadır. Biz aslında metal market görevi görüyoruz bütün talepleri karşılamaya çalışıyoruz.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

 

Geniş ürün yelpazemizle beraber inşaat sektöründe faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ayrıca makina, otomotiv ve yan sanayi olmak üzere yapı sektörü, çelik konstrüksiyon, ısıtma ve soğutma diyebiliriz.

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın demir çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir? Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

 

Tüm dünya Pandemi sürecinde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle demir çelik sektörü ihracat kaybına uğradı. Pandemi sonrası tedarik zincirlerinin yeniden kurulmasıyla 2021 yılında kayıplarını telafi edilmesi bekleniyor. İç piyasada 2020’nin ikinci yarısından itibaren artan taleple ilk yarıdaki kayıpların telafi edilmesini sağladı. Bu yıl dokuz aylık dönemde çelik üretimi 25,9 milyon tona ulaştı. Bu üretim miktarı ile Türkiye Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi konumuna yükseldi. Bizde süreçten avantajlı çıkan firmalar arasındaydı bunu da ürün çeşitliliği ve yüksek stoklarla sağladık.

 

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

 

Salgın sürecinin başlamasıyla birlikte ofis ve depo alanlarında gerekli önlemleri aldık. Salgın sürecinde şirket içinde kişi sayısını azaltmak için çoğu çalışma arkadaşımızla  Home Office olarak çalışmaya devam ettik. Şu anda ise ofis çalışanlarımız sürekli olarak maskelerini takmakta, haftada iki kez ise fabrika ve firmamız bünyesindeki araçlarımız dezenfekte edilmektedir.

 

“İhracatımız  Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerine tüm hızıyla devam ediyor”

Çalışma arkadaşlarımız Covid-19 ile ilgili bilinçlendirilmiş olup, gerekli hassasiyeti hala göstermekteyiz. Bugün ise her geçen gün biraz daha yol kat ederek bu süreci iyileştirmekte ve çalışmaya devam etmekteyiz.

 

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

 

2021 yılını biz ihracat ve ithalat yılı olarak görüyoruz. Dünya genelinde ihtiyaç duyulan hammadde sıkıntısını baz alarak kütük demir ve HRP / DKP ve muhtelif ürünlerin ithalatını gerçekleştiriyoruz. Ürün gamını zenginleştirip daha fazla ürün getirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda ihracatımız Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerine tüm hızıyla devam ediyor.

 

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2021 yılı için öngörüleriniz neler?

 

2020 için planladığımız satış rakamlarımızda istenilen hedefe ulaştık. 2021’de ise yeni yapacağımız proje ve bağlantılarımızı geliştirmek ürün yelpazemizi genişletmek ve daha çok müşteri isteklerini karşılamak olacaktır. Her zaman motivasyonumuzu yüksek tuttuk. Ancak dünya pazarında ve ülkemizde her zaman planlarımızı değişen şartlara ayak uydurmak amacıyla revize etmemiz gerekiyor. Her daim büyüme hedefindeyiz ancak bunu planlı ve temkinli olarak devam ettirmekteyiz.

 

Demir çelik sektörünü bizler için yorumlar mısınız? Döviz kurunun yükselmesi sektöre ve firmalara nasıl yansıdı? Sektör olarak gelişmek için neler yapılabilir?

 

Demir çelik sektörü ülke ekonomisini iyileştiren bir sektördür. Yapılan ihracatlarda ülkemiz bu yıl 8. sırada yer aldı. Bu bizim için bir gururdur. Demir çelik sektörü diğer sektörlere yol haritası olmuştur. Dünya için önemli bir yere sahip bu sektör her geçen gün gelişmektedir. Dövüz kuru stoğu olanları olumlu etkilerken mamül borcu olan imalatçıları ve tedarikçileri kötü etkiledi. Kur iniş çıkışları hayatımızda var olmaya devam ediyor.  Artık bununla yaşamayı öğrenip ona göre önlemler alacağız.

 

. . .

“Çeliğe katma değer kazandırıyoruz”

Esma Yıldız’ın kurucusu olduğu Çağdaş CNC Kalıp ve Değişim Çelik firmaları ithal ettiği çeliğe katma değer kazandırarak başta otomotiv olmak üzere beyaz eşya, plastik ambalaj, makine ambalaj ile gıda sektörüne ürün tedarik ediyor


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın