sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Demir cevheri 10 ayın en düşüğünde

Demir cevheri bu hafta yüzde 12 değer kaybıyla Temmuz ortasından beri en büyük düşüşünü kaydederek 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 2 Eylül 2022 - 10:11
  • 6 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 119,3 bin kez okundu
Demir cevheri 10 ayın en düşüğünde

Demir cevheri, Çin'deki son pandemi kısıtlamasının ülkenin ekonomik toparlanmasını engelleyeceği endişesiyle 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Çelik üretiminde kullanılan ham madde , önceki seansı yüzde 5,1 düşüşle kapattıktan sonra Cuma günü ton başına 94 dolarının altına geriledi. Demir cevheri bu hafta şimdiye kadar yaklaşık yüzde 12 değer kaybetti ve bu, Temmuz ortasından bu yana en büyük düşüşü olacak.

Chengdu mega kentindeki kapanma kararı, Çin'in Eylül ve Ekim aylarında en yoğun inşaat sezonuna girdiği dönemde geldi. Piyasa gözlemcileri, özellikle ülkenin inşaatçılarının 2008 mali krizinden bu yana en kötü ilk yarı yıl kazançlarını açıkladıktan sonra, emlak sektörünü neredeyse bir yıl süren kargaşadan çıkaracağını ve çelik fiyatlarına taban getireceğini ummuştu.

Çin'de inşaatla ilgili çeliğe olan talep, tekrar ortaya çıkan pandemi vakalarının ne kadar çabuk ortadan kaldırılabileceği ve karantinaların ticari faaliyetlere ne kadar şiddetli yansıyacağı ile test edilecek.

Çelik üreticilerinden biri olan Benxi Iron & Steel Group, sosyal medya hesabında paylaştığı bir bilgi notunda virüsün yayılmasını önlemek amacıyla fabrika personelini yarıya indireceğini açıkladı.. Diğer büyük fabrika operatörlerinin de benzer bir karar alması durumunda, çelik üretimi ve demir cevheri talebinin daha da etkilenebileceği belirtiliyor.

 

. . .

Türkiye çelik üretiminde Avrupa liderliğini…

Türkiye'de çelik sektörü, 2021 yılında üretimini yüzde 13 artırarak 40 milyon tonun üzerine çıkardı ve Avrupa liderliğini korudu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın