sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Otomotiv Endüstriyel Otomasyon

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ

Dr. Hüseyin Halıcı, “Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüm yol haritasını belirlemesi sürecinde kamu, özel sektör, akademi ve STK’ların iş birliğine ihtiyaç var.” dedi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 8 Nisan 2022 - 19:40
  • 11 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 124,5 bin kez okundu
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ

Dr. Hüseyin Halıcı, “Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüm yol haritasını belirlemesi sürecinde kamu, özel sektör, akademi ve STK’ların iş birliğine ihtiyaç var.” dedi.

Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin HalıcıTÜYİDER (Tüm Yüzey İşlemler Derneği) resmi yayın organı TÜYİDERGİ’nin Ocak-Şubat 2022 tarihli 2.sayısında “Sanayide Dijital Dönüşüm (Endüstri 4.0) & Toplum 5.0” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“GEÇ KALMAMAK İÇİN BİR AN EVVEL HAREKETE GEÇİLMELİ” 

Yazısında dünyada henüz tam anlamıyla uygulanamamasına karşın tüm alanlarda etkisini hissettiren Endüstri 4.0’ın zaman alacak ve zor bir konsept olduğuna değinen Dr. Halıcı, Türkiye’nin her ne kadar emek yoğun bir ülke olsa da Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 geçişinin öncelikli olması gerektiğini aksi takdirde geri kalma riskiyle karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekti.

Dr. Halıcı; doğru bir dönüşüm süreci için yapılacak ilk işin hem ülke hem de firma bazında bir yol haritasının oluşturulması, haritada kısa ve uzun vadeli adımların net olarak belirlenmesi gerekliliğini vurguladı.

“İŞ BİRLİĞİNE, ORTAK ÇALIŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüm yol haritasını belirlemesi sürecinde kamu, özel sektör, akademi ve STK’ların iş birliğine ihtiyaç olduğunu ifade eden Dr. Halıcı; insan faktörünün dijitalleşme ve Endüstri 4.0’ın temel taşı olduğunu ifade etti.

 “TEMELİNDE İNSAN YOKSA EKSİK KALACAKTIR”

Temelinde insan olmayan bir dijital yapının eksik kalacağını vurgulayarak Japonya’nın benimsediği Toplum 5.0 kavramına da değinen Dr. Hüseyin Halıcı; “Çünkü insan faktörünü içine katmadığımız bir sistem, günümüz ve yakın gelecekte kesinlikle sonuç vermeyecek bir çözüm arayışı olacaktır. Hatta yapay zekâ gibi önemli bir olgunun bile tek başına sonuç vermeyeceğini rahatlıkla belirtebiliriz. Çünkü fiziksel ve sıradan yapılacak işleri yapay zekâ temelli dijitalleşme ile çözebilirken, öteki taraftan sofistike ve insancıl işleri de insanların zihinsel iş gücüne günümüz koşullarında hala ihtiyacımız vardır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin gerek konumu gerekse dinamik, genç nüfusunun avantajlarıyla sanayinin dijital dönüşümüne yatırım yapması, uygulayan ve geliştiren bir ülke olma hedefinden vazgeçmemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Halıcı; yazısını kurucusu ve başkanı olduğu Toplum 5.0 Akademi’nin önemini belirterek tamamladı:

“Bu noktadan hareketle Toplum 5.0 Akademi ise; sanayii başta olmak üzere tüm sektörlerin, çalışanların, gençlerin, öğrencilerin, genel olarak toplumun dijital dönüşüme (Toplum 5.0 Kavramına) entegre olmalarına katkı sağlamak amacı ile topluma değer katma vizyonu ile kurulmuştur. Hepimiz, Dijital Dönüşüm & İnsan İş birliği ortak paydasında kısaca Toplum 5.0 yaklaşımında buluşarak yeni bir gelecek kurmalıyız.”

 

. . .

Elektra Elektronik Ar-Ge merkezi oldu

Yüksek katma değerli ürünler üreten Elektra Elektronik,Ar-Ge merkezi olma yolunda son beş yılda cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye harcadı


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın