sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Kalıp

Dormer Pramet, üretimini yeni yatırımla genişletecek

Dormer Pramet, Çekya fabrikasındaki üretim birimini genişletme kararı aldığını duyurdu.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 8 Nisan 2022 - 19:32
  • 11 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124 bin kez okundu
Dormer Pramet, üretimini yeni yatırımla genişletecek

Dormer Pramet, Çekya fabrikasındaki üretim birimini genişletme kararı aldığını duyurdu.Kesici takım alanında müşterilerine geniş bir yelpazede çözümler sunan Dormer Pramet, Çekya'da konumlanan Šumperk Üretim Tesisi'ne yeni bir yatırım gerçekleştirecek. 

Delik açma, frezeleme, tornalama ve diş açma alanlarında ürünler üreten firmanın 4 bin 500 metrekarelik ilave yatırımla genişletecek. Yeni bina, iki katlı bir alan ve eklentiler ile üretimi büyük ölçüde artıracak ve yükseltme için alan sağlayacak ekleri içerecek. Yeni binanın 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.

Yeni yatırım, aynı zamanda fabrika sahasındaki mevcut üretim ekipmanlarının geliştirilmesine de imkan sağlayacak. Yatırım haberi, 1951 yılından beri kesici takım üreten DormerPramet Değiştirilebilir Uçlar Üretim Birimi'nin 70. yıl dönümüne denk geldi.

Sürdürülebilirliğe odaklandı

Otomasyon ve robotizasyondaki yenilikler, gelecekteki talepleri karşılamak için geliştirme kapsamında planlanıyor. Otomasyonun kullanılması, endekslenebilir üretimle ilgili süreçleri kolaylaştırmaya ve tesis genelinde üretimi artırmaya destek verecek.Çevreyi göz önünde bulundurarak Šumperk Fabrikası'nın sürdürülebilirliğini de geliştiren firma, bu kapsamda 2030 yılına kadar küresel olarak CO2 emisyonlarını yüzde 50 azaltmak ve üretiminden yüzde 90 geri dönüştürülebilirlik elde etmeyi hedefliyor.

Yeni bina, güneş enerjisinden faydalanmak ve karbon emisyonlarını azaltmak için çatıya kurulan fotovoltaik panelleri kullanacak. Geri dönüştürülebilir malzemelerin geri kazanılmasını artırmak için ise iyileştirilmiş sıralama da dahil olmak üzere, atık yönetim kapasitesinin artırılması amacıyla ilave planlar bulunuyor.

70. yılında tesisinin kapılarını sanal tur ile açıyor

Öte yandan firma, 70. yıldönümü dolayısıyla ziyaretçilerine Šumperk tesisini sanal tur ile gezme fırsatı sunuyor.İnteraktif araç aracılığıyla, değiştirilebilir kesici uç imalatında yer alan üretim, paketleme ve Ar-Ge'nin çeşitli aşamaları görülebiliyor.

 

. . .

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN…

Dr. Hüseyin Halıcı, “Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüm yol haritasını belirlemesi sürecinde kamu, özel sektör, akademi ve STK’ların iş birliğine ihtiyaç var.” dedi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın