sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Çelik Servis Merkezleri

Dünya standartlarında çelik servis merkezi hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı: KERİM ÇELİK

Kerim Çelik, Çelik Servis Merkezi Satış Direktörü Özgür Savaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 10 Mart 2020 - 14:13
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 163,4 bin kez okundu
Dünya standartlarında çelik servis merkezi hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı: KERİM ÇELİK

Kerim Çelik, Çelik Servis Merkezi Satış Direktörü Özgür Savaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Öncelikle bizlere kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

Kerim Çelik olarak faaliyetlerimize 1960 yılında Borusan Holding’in ilk girişimlerinden biri olarak başladık. 1977 yılına kadar sürekli gelişim göstererek bu tarihte çağdaş anlamda ilk çelik servis merkezini hizmete aldık.

 

Ayrıca şirketimiz dünya standartlarında Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısıdır. Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kerim Çelik olarak son derece geniş bir ürün gamına sahibiz. Soğuk haddelenmiş sac, kaplamalı sac (Sıcak Daldırma Galvanizli, Galvanil, Galfan, Aluzinc, Alusi), boyalı sac, sıcak haddelenmiş ve asitlenmiş sacı dilme ve boy kesme işlemlerinden sonra nihai kullanım ebatlarında müşterilerimize sunuyoruz.

 

Kerim Çelik, Çelik Servis Merkezi hizmetleri veren öncü firmalar arasında yer alıyor. Buna göre;

 

a)         Dilme ve boy kesme hatlarınızın teknik özellikleri ve kapasiteleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bursa, Manisa ve Adana şubelerimizde 500 bin ton üretim kapasitemizle dilme, boy kesme, multi blanking, trapez form ve oluklu levha form hizmetleri veriyoruz. Sunduğumuz çelik servis merkezi hizmetleri üretim zincirinde çelik üreticisi ve nihai ürün arasında önemli bir bağlantı ve aşama oluşturuyor.

 

b)        Hangi sektörlere ÇSM ürünleri tedarik ediyorsunuz?

Hizmet vermekte olduğumuz sektörler arasında otomotiv yan sanayi, beyaz eşya ana ve yan sanayi, ısıtma-soğutma ve havalandırma, elektrik, aydınlatma, elektronik, yapı–inşaat, asansör, makine ve yedek parça, radyatör, kilit, silo ve tavukçuluk ekipmanı, mobilya ve aksesuar üreticileri, kablo ve taşıma sistemleri, boru profil, çelik servis merkezlerini sayabiliriz.

 

c)         Sanayiciler ÇSM ürünlerinde niçin sizi tercih etmeli? Müşterilerinize

ne gibi avantaj ve ayrıcalıklar sunuyorsunuz?

 Ar-Ge ve inovasyon bizim için çok büyük bir önem taşıyor. Pazarda bizi farklılaştıracak projeler üzerine çalışıyoruz. Borçelik şirketimiz 2017 yılında yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge merkezini Gemlik’te açtı. Borçelik Ar-Ge Merkezi; yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra, Endüstri 4.0 dönüşümü ile de operasyonel süreçlerde dijitalleşmeye adım adım ilerlenmesini sağlıyor. Ar-Ge merkezimizin çalışmaları üç ana eksende ilerliyor: Malzeme Geliştirme, Teknoloji Geliştirme ve Proses Geliştirme.

Özellikle son birkaç yılda yassı çelik sektöründe düşen kâr marjları, sektörde rekabetin daha zor koşullar altında yapılmasına neden oluyor.  Bizi farklılaşma noktasına götüren bir başka nedende bu aslında. Bu yapı bir yerde kendimizi sürekli diri tutmamızı sağlıyor. Dolayısıyla böyle bir tablo içinde katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle yeni alanlar yaratmak ve bunları korumak büyük önem taşıyor. Biz de bu noktadan hareketle müşterimizin hurdasını azaltacak, süreçlerini optimize edecek, işletme sermayesini azaltacak, müşterimizin maliyet, iş güvenliği ve lojistik beklentileri açısından yüksek katma değerli hizmet alabilecekleri tüm hizmet ve ürünleri sağlamaya çalışıyoruz.

 

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz neler?

 

Verimlilik ve ürün kalitesini arttıran yeni ürün ve hizmetleri müşterilerimize sunmak için süreçlerimizi yeniliyor, gerekli olan her türlü ilave yatırımın çalışmasını hızlı ve titiz bir şekilde yapıyoruz. Çalışmalarımızı stratejik planımız doğrultusunda özenle sürdürüyoruz.  2019 yılında sektör liderlerinden olmanın verdiği öz güven ve tecrübe ile katma değer arttırıcı proje ve ürünlere odaklandık.

Bu doğrultuda gerek ticari ve operasyonel gerekse teknik hizmetlerimizi müşteriye özel olarak sunmaya devam ederken, diğer yandan inovasyon projelerini de odağımıza aldık.   Hizmet verdiğimiz müşterilere yakın yerli bir marka olarak faaliyet gösterirken aynı zamanda yatırım fırsatlarını da yakından takip ediyoruz.

50 yılı aşkın deneyimi ile dünya standartlarında çelik servis merkezi hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan Kerim Çelik markamızla sevkiyatlarımızı 2018 yılında bir önceki seneye göre %10 artırarak bir rekora imza attık ve satış portföyümüze yeni sektörler ve müşteriler ekledik.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Çelik servis merkezleri özelinde baktığımızda iç piyasadaki arz fazlası ve kıyasıya iç rekabetin, dolaylı olarak çelik servis merkezlerini etkilediğini görüyoruz.

Kapasitelerini doldurmakta zorluk çeken yassı çelik üreticileri, dağıtım kanalının çok önemli bir parçası olan çelik servis merkezlerini kontrol etme ihtiyacı duyuyorlar. Bunun için pazarda halihazırda faaliyet gösteren ÇSM’ler ile ticari anlaşma yoluna gitmek yerine, kendi ÇSM’lerini kurmaya/güçlendirmeye çalıştıklarını gözlemliyoruz. Tek üreticiden ürün tedarik eden, satın almada farklı kaynaklar kullanmayan bu tarz ÇSM’ler esneklik konusunda sorun yaşamakla birlikte, toplam ÇSM kapasitesini talebin üzerine çıkarmakta.

ÇSM’lere ürün tedarik eden üreticileri göz önünde bulundurduğumuzda mevcut dengenin çok hassas bir şekilde yönetilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bu üreticiler kendi ÇSM’lerini desteklerken aslında müşterileri olan diğer ÇSM’lere de rakip olabiliyorlar.

Aynı zamanda geçmişten gelen, fragmante olmuş, küçük, çok fazla sac işleme merkezi var. Bu merkezler dağınık durumda ve ne iş güvenliği ne de sosyal haklar açısından aynı standardı yakalayamıyorlar. Bu nedenlerden ötürü servis ve işleme için istenen değer giderek düşüyor.

. . .

“Hedefimiz dünyanın dört bir yanına…

Ülkemizin teknoloji üslerinden Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, şirketin yarım asırlık yolculuğunda küçük bir atölyeden, dünyaya teknoloji ihraç etmeye kadar uzanan başarı hikayesini iş dünyası temsilcileriyle paylaştı


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın