sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Endüstri 4.0 İle Tam Otomasyon Çağına Geçiş Hızlanıyor

Üretimde, insan iş gücünü azaltması beklenen Endüstri 4.0 teknolojinin gelişmesiyle yakın bir zamanda uygulamaya konacak. Üretimde, insan iş gücünü azaltması beklenen Endüstri 4.0 teknolojinin gelişmesiyle yakın bir zamanda uygulamaya konacak.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 25 Temmuz 2019 - 13:50
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 131,9 bin kez okundu
Endüstri 4.0 İle Tam Otomasyon Çağına Geçiş Hızlanıyor

Tam otomasyonla makinelerin birbirleriyle iletişim kurması ve pek çok mesleğin tarihe kavuşması bekleniyor. Ekonomisi, ucuz iş gücüne dayanan ülkelerin Endüstri 4.0'a nasıl tepki vereceğini ve Türkiye'nin 'tam otomasyon' çağına ne kadar hazır olduğunu İstanbul Aydın Üniversitesi Endüstri 4.0 Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cem Savaş Aydın anlattı. 


Üretim değişime uğruyor. Makine öğrenmesi, nesneler arası internet gibi kavramların hayatımıza girmesiyle Endüstri Devrimi'nin son hali olan Endüstri 4.0 önümüzdeki 20 sene içerisinde kullanılmaya başlanacak. İnsan gücüyle rekabet eden ekonomilerin Endüstri 4.0'a ne tepki vereceği ve ülkemizin tam otomasyon çağına ne kadar hazır olduğunu İstanbul Aydın Üniversitesi Endüstri 4.0 Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cem Savaş Aydın anlattı.DİJİTAL DEĞİŞİMİN ALTI ADIMLI YOL HARİTASI ÇIKARTILDI.


Türkiye'nin dijital dönüşüm adımlarını anlatan Aydın, "Türkiye'nin Endüstri 4.0 ile sanayide dijital dönüşüm trendini yakalayabilmesi adına ilk girişimi dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün liderliğinde Dijital Dönüşüm Platformu'nun kurulmasıdır. Bu platformun yaptığı en önemli çalışmalardan birisi Türkiye'nin sanayide dijital dönüşüm konusunda önümüzdeki 10 yıl içerisinde izleyeceği adımları İçeren, "Dijital Türkiye Yol Haritası" isimli raporudur. 


Yol haritasının ilk iki yılı kısa vadede gerçekleştirilecek eylemleri ve somut adımları içermektedir. Yol haritasının orta vadeli vizyonu Türkiye'nin dijitalleşme konusundaki açığını kapatması olarak belirlenmişken, uzun vadede ise (6-10 yıl) Türkiye'nin dijitalleşme sürecinde belirli sektör ve teknolojilerde bölgesel veya küresel lider olması amaçlanmaktadır. 


Dijital dönüşüm yol haritası altı bileşenden oluşuyor; İnsan: "Eğitim Altyapısının Geliştirilmesi ve Nitelikli İş Gücünün Yetiştirilmesi", Teknoloji: "Teknoloji ve Yenilik Kapasitesinin Geliştirilmesi", Altyapı: "Veri İletişim Altyapısının Geliştirilmesi", Tedarikçiler: "Ulusal

Teknoloji Tedarikçilerinin Desteklenmesi", Kullanıcılar: "Kullanıcıların Dijital Dönüşümünün Desteklenmesi "ve Yönetişim: "Kurumsal Yönetişimin Güçlendirilmesi." Raporda imalat sanayinin daha fazla katma değer oluşturması ülkemizin en önemli politika öncelikleri arasında yer alırken, imalat sanayinin gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payının 1998-2017 arasında 4,8 puan azalarak yüzde 17,5'e gerilediğinden de ayrıca bahsedilmektedir. 


Burada 2017 yılında Dünya Bankasının yaptığı bir araştırmaya göre imalatın Çin ekonomisindeki payının yüzde 40 civarında olduğunu belirtmek gerekir. Yani ülkemiz gayrisafi yurt içi hasılasında imalat sanayinin katkısının arttırılması ekonomik gelişme açısından önem taşıyor. Dr. Faruk Özlü'nün ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak göreve başlayan Sayın Mustafa Varank, TÜSİAD'ın düzenlediği "Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri" isimli etkinlikte; sanayiciler için dijital dönüşüm merkezlerinin kurulacağının, bu merkezlerde sanayicilerin deneyimsel eğitim ve danışmanlık hizmetleri alacağının müjdesini vermişti.


Bakan Mustafa Varank bu kapsamda Ankara ve Bursa'da model fabrikaların hizmete açılacağını ve bunun yanı sıra İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri model fabrika projelerinin de planlamasının yapıldığını ifade etmişti. Sayın bakan Mustafa Varank'ın açıklamasının ardından Türkiye'nin ilk Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrikası) Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesinde açıldı" şeklinde konuştu.


"SANAYİDE ROBOTLARIN ARTMASI ASYALI EKONOMİLERİ ETKİLEYECEK" 


Endüstri 4.0'ın ucuz insan gücüne dayalı tüm ekonomileri etkileyeceğini belirten Aydın, "Sanayide robotların ve yapay zekanın kullanımının artmasıyla düşük maliyetli ve düşük-ustalığa sahip iş gücünün rekabet gücü azalacaktır. Bunun yanında üç boyutlu yazıcıların kullanıldığı yöntemler imalatın doğasını belirli oranda değiştirecektir. 


Bugün birçok ürün merkezi lokasyonlar da ölçek ekonomilerine dayalı bir şekilde aynı standartlarda üretilmektedir. Gelecekte, üç boyutlu yazıcıların kullanımıyla ürünler yerel bir biçimde, talep üzerine ve alıcıya özel bir şekilde uyarlanmış olarak üretilecektir. 


Örneğin imalat ve tarım ekipmanları üreten Caterpillar ve John Deere şirketleri depolarını kaldırmış ve ürün dizaynlarını çevrimiçi bulut sunucuları üzerine yüklemiştir. Dijital dizaynlar isteğe bağlı olarak çeşitli lokasyonlara indirilerek sipariş üzerine üç boyutlu bir şekilde yazdırılmaktadır. Böyle bir imalat yaklaşımı imalat lokasyonlarının düşük maliyetli iş gücünün bulunduğu bölgelerden tekrar iş gücü maliyetinin yüksek olduğu bölgelere taşınmasına yol açabilir. 


Endüstri 4.0 ile başlayan sanayide dijitalleşme sürecini yakalayamayan birçok Asyalı ekonominin rekabet gücünü ve yabancı yatırımcıları kaybedeceği kesin gözükmektedir" ifadelerini kullandı.

. . .

Güvenli ve Sağlam: LAPP'ın EPIC…

LAPP, EPIC ürün gamına yeni konnektörler ekledi. Zaten ileri teknoloji EPIC konnektörlerini kalite bakımından bir üst seviyeye çıkarmak için; kullanım kolaylığı, ek işlevsellik ve sağlam bir hızlı kilitleme işlevi bir araya getirildi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın