sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Makina Kalıp Demir Çelik Plastik Sanayi

Endüstriyel Kalıp Tasarımı ve Üretiminde Yaratıcı Çözümler HOUSE OF MOLD

House Of Mold Üretim ve Planlama Müdürü Pınar Altuntaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 28 Aralık 2022 - 20:18
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 5 dk okuma süresi
  • 128,4 bin kez okundu
Endüstriyel Kalıp Tasarımı ve  Üretiminde Yaratıcı Çözümler HOUSE OF MOLD

House Of Mold Üretim ve Planlama Müdürü Pınar Altuntaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Uzman kadromuz, yenilikçi bakış açımız ve kalitemizle sektörde fark yaratıyoruz”

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1983 yılında Almanya’da doğdum.  İşletme ve Adalet Hukuk Bölümü mezunuyum. Üniversite hayatımla eş zamanlı olarak çalışma hayatına başladım. İş hayatım 1999 yılında % 100 yabancı sermayeli bir firmada başladı. Kalıp çelikleri ile tanışmam da bu tarihe dayanmaktadır. 2014 yılına kadar yerli ve yabancı sermayeli firmalarda Satış Pazarlama ve Üst düzey yönetici görevlerini üstlendim. 2014 yılında Çınar Rüzgar’ın annesi oldum.2015 yılından sonra Kalıp seti imalatı yapan bir firma da Proje Yöneticiliği görevini üstlendim. Bu süreçte Kalıp seti, Plastik Enjeksiyon ve Metal Enjeksiyon alanında kendimi geliştirdim. Sektörde yaygın olarak kullanılan çizim ve tasarım programlarını aktif olarak kullanmaktayım. Şu anda Kurucumuz Ahmet ŞAMAN ile HOUSE OF MOLD firmasında çalışma hayatıma devam etmekteyim.Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz? Hizmetleriniz ve faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?


Firmamız HOUSE OF MOLD İLERİ MÜHEDİSLİK TEKNOLOJİLERİ LTD. ŞTİ. 2019 yılında ticari hayatına başlamıştır. İş alanımız yurt içi ve yurt dışı, başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere, gündelik hayatta kullandığımız birçok ürünün kalıplarını  yapmaktadır .Genç ama bir o kadar da tecrübeli kadrosu ile Gebze Taysad Organize Sanayi Bölgesi’nde sektöre ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız. Otuz kişilik tecrübeli kadromuzla birlikte 2000 m2 kapalı alanda;  
En büyüğü 3250x1730x850 mm olan 8 adet CNC Dik İşleme Merkezinin yanında, Dalma ve Tel Erozyonunda bulunduğu, toplamda 18 adet işleme merkezimiz bulunmaktadır.

Temel prensibimiz ürün ve hizmet kalitesi olup, bu prensip firmamızın vazgeçilmezidir. Tüm kalıp çeliklerinin giriş kontrolleri HITACHI marka seyyar spektrometre ile yapılır. Daha sonra imalat alanına alınır. Kalıbın ana girdisi olan çeliğin sertifikalı ve bu sertifika ile uyumlu olması bizim için ilk temel kuraldır. Ürünün istenilen tolerans aralığında, üretimi de müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir. Başta da belirttiğim gibi kalite bizim temel prensibimizdir.
Bu sebeple İmalat sonrası son kontrollerimizi de MITUTOYO marka (200012001000 mm) CMM cihazımız ile kontrol etmekteyiz.

Bünyemizde bulunan, en büyüğü 500 ton kapasiteli plastik enjeksiyon makinemiz ile fason baskı yanı sıra, anahtar teslim olarak üretimini yaptığımız kalıplardan deneme baskısı alarak, müşterilerimize bitmiş ürün teslimatı da yapmaktayız. 7 adet farklı yazılım programımız ile birlikte, ISO 9001, ISO 14001 VE OHSAS 18001 Kalite belgelerine sahibiz.Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın kalıp sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?

Elbette Covid 19 salgını tüm dünyayı etkilediği gibi bizleri de özellikle 2020 yılının bahar aylarında oldukça etkiledi. Tüm projeler askıya alındı, finansal belirsizlikler oluştu. Bizler de bu olumsuzluklar karşısında şirketçe bir takım önlemler aldık ve bu günlere kadar en az kayıpla geldik.  Özellikle döviz kurundaki dalgalanma, birçok sektörde olduğu gibi bizi de olumsuz yönde etkilemektedir. CNC’lerde kullandığımız takımlarından, plastik enjeksiyon bölümündeki hammaddeye, kalıplarda kullandığımız çelikten, yazılım programlarına kadar hepsi %100 dövize bağlıdır. Baktığınızda bu şartlarda ayakta kalabilmek için öncellikle en önemli ayrıntı nakit akışını dengede tutmak ve borçlanmaların kısa vadeli olabilmesini sağlamaktır.Finansman yükü birçok firmanın üzerinde adeta bir kambur misali durmakta. Bu sebeple doğru yatırımlar, doğru borçlanma ve hiç kimsenin yapmadığı özel katma değerli işler ile bu süreci kısa sürede atlatabileceğimizi düşünüyorum.

Gün bizim için yatırımlarımızı arttırma ve geleceğe emin adımlarla yürüme günüdür. Atacağımız adımlar ve yapacağımız yatırımlarla ülke sanayisine hizmet vermeye devam edeceğiz.


Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Şimdiki hedeflerimiz arasında işleme merkezlerimizin sayısını arttırarak mevcut kapasitemizi daha üst seviyelere taşımaktır. Bunun için çalışmalara başladık ve 2022’in ilk yarısında 2 adet Dik işleme merkezi, 1 adet derin delik delme ve 1 adet 5 Eksen CNC’yi müşterilerimizin hizmetine sunacağız.


 


2021 yılının son çeyreği içerisindeyiz. Firmanız açısından bu dönemi nasıl geçiriyorsunuz? Yılsonu için öngörüleriniz neler?


Son çeyrekte olduğumuz 2021 yılı aslında projeler bakımından oldukça yoğun geçmekte. Yurt içi ve yurt dışından aldığımız, hali hazırda aktif olarak üretimine devam ettiğimiz birçok proje bulunmaktadır. Tabi ki tüm ihtiyaçlara aynı anda cevap vermemiz mümkün değil. Bizler de bu dönemi verimli geçirebilmek amaçlı kendi içimizde bir iş planlaması yapıyoruz. İş teslim sürelerini aşağı çekebilmek için de yatırımlarımıza devam etmemiz temel prensiplerimiz arasında ilk sıradadır.Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ülkemizdeki ve dünyadaki plastik sektörünün mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Plastik hayatın her noktasında adeta bizlerin bir parçası olmuş durumda... Bu kadar yoğun olarak kullanılan bu hammaddenin kaynağının ise petrol olması maalesef büyük bir dezavantaj. Petrolün dünya piyasasında değer kazanması, Türkiye’deki döviz hareketiyle birleşince tüm girdi maliyetlerinin yukarı ivmelenmesine sebep oluyor.
Bugün bilgiye ulaşabilmek gerçekten çok önemli ve bir o kadar da kolay. Dünya borsasında plastik hammaddenin nasıl yukarı hareketli olduğunu zaten hepimiz cebimizdeki telefonlar vasıtasıyla bile görebilmekteyiz. Ülkece kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak bence her bir bireyin vatandaşlık görevi olmalı. Geri dönüşüme önem vererek kaynaklarımızı daha verimli şekilde kullanabileceğimiz düşüncesindeyim.Son olarak eklemek istedikleriniz…


Çalıştığım süre boyunca sektörde dönem dönem iniş ve çıkışlar gözlemledim. Belki şuan tüm sektör belirli konularda darboğazda gibi gözükse de bu inişin mutlaka çıkışa geçeceği günlerin yaklaşmakta olduğu düşüncesindeyim. HOUSE OF MOULD olarak yapacağımız yatırımlar ve farklı iş anlayışımızla sektöre yön vereceğimiz günler yarından daha yakındır.

. . .

İMMİB’in yeni Koordinatör Başkanı…

Türkiye’nin lider ihracatçı Birliği İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), iştigal sahasındaki altı sektörle 11 aylık ihracatını 78,3 milyar dolara taşırken İMMİB Koordinatör Başkanlığına gelen Adnan Aslan,


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın