sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Alüminyum

Eti Alüminyum enerjiden gelen emisyonu sıfırladı

Eti Alüminyum AŞ Genel Müdürü Mehmet Arkan, "2022 yılında EPİAŞ tarafından verilen YEK-G sertifikaları ve yıl içinde devreye aldığımız güneş enerji santralleri yatırımları ile ilk 6 ayda enerjiden gelen emisyonları sıfırladık" dedi

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 16 Temmuz 2022 - 12:49
  • 8 ay önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 123,8 bin kez okundu
Eti Alüminyum enerjiden gelen emisyonu sıfırladı

Eti Alüminyum AŞ Genel Müdürü Mehmet Arkan, "2022 yılında EPİAŞ tarafından verilen YEK-G sertifikaları ve yıl içinde devreye aldığımız güneş enerji santralleri yatırımları ile ilk 6 ayda enerjiden gelen emisyonları sıfırladık" dedi

Eti Alüminyum, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, sera gazı emisyonlarına ilişkin tedbirleri hayata geçirmeye başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 'Yeşil alüminyum' olarak bilinen düşük karbonlu alüminyum üretimini gerçekleştirebilmek için bir dizi adımlar atan Eti Alüminyum, Oymapınar Hidroelektrik Santrali'ni Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi (YEK-G) sistemine dahil ederek tükettiği elektriğin yüzde 60'ını yenilenebilir kaynaktan karşıladığını belgelemiş oldu.

Konya Seydişehir'de Türkiye'nin tek birincil alüminyum entegre tesisine sahip Eti Alüminyum, YEK-G belgeleri ve yıl içinde devreye alınan güneş enerji santrali (GES) yatırımlarıyla 2022'de yakaladığı sıfır emisyonu devam ettirmeyi ve GES'i yıl sonuna kadar tamamlamayı amaçlıyor.

 'Hedefimiz yeşil alüminyum'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eti Alüminyum AŞ Genel Müdürü Mehmet Arkan, 'yeşil alüminyum' hedefinde önemli bir ilerleme kaydettiklerini, yapılan ikili anlaşmalarla 2021'deki enerjiden gelen emisyonlarını yüzde 50 düşürdüklerini belirterek, '2022 yılında EPİAŞ tarafından verilen YEK-G sertifikaları ve yıl içinde devreye aldığımız güneş enerji santralleri yatırımları ile ilk 6 ayda enerjiden gelen emisyonları sıfırladık. Güneş enerji santralleri yatırımlarının bu yılın sonunda tamamlanacağını öngörüyoruz.' ifadelerini kullandı.

Arkan, alüminyum üretiminde elektrik tüketimlerinin yüksekliğine dikkati çekerek, tüm dünyada alüminyum sektöründe emisyon oranlarının önemli bir kısmını enerjinin oluşturduğunu, bu açıdan bakıldığında yeşil alüminyum hedefine oldukça yakın olduklarını aktardı.

Önceliklerinin Ar-Ge ve inovasyon yatırımları olduğunu vurgulayan Arkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Alüminyum külçe, t-ingot, yuvarlak ingot, yassı ingot, alaşımlı külçe gibi ürünlerin üretimi ve satışının yanında, alüminyum hidroksit kullanarak alüminyum oksit (alümina) üretiyoruz. Boksit cevheri çıkarılan maden ocağımızda, çıkarılan cevherin tamamı işleniyor. ATH adı verilen yanmayı geciktirici yeni stratejik ürünümüz, EtiFine markasıyla otomotiv, uçak, tren sektöründe iç döşemelerde, yanmaz halı üretiminde, enerji ve haberleşme kablolarının izolasyon kısımlarında yüzde 60'a kadar kullanılabilecek. Önümüzdeki dönemde Ar-Ge çalışmalarına devam ederek stratejik sektörlerin tedarikçisi olmayı sürdüreceğiz.'

 

. . .

Emir demiri kesti

Çin’in sıfır COVID hedefi kapsamında getirdiği sert tedbirlerle inşaat, imalat, otomotiv, elektronik gibi metal yoğun alanlarda talebin azalması demir cevheri fiyatını vurdu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın