sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

EUROFER, Türkiye Menşeli HRC İthalatının Kayıt Altına Alınmasını Memnuniyetle Karşıladı

Eurofer, Türkiye menşeli sıcak sac ithalatının kayıt altına alınmaya başlanmasını memnuniyetle karşıladı. Kayıt uygulaması, normalde 2021 yılının Ocak ayında başlayacak olan anti-damping vergilerinin..

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 16 Kasım 2020 - 17:23
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 139,5 bin kez okundu
EUROFER, Türkiye Menşeli HRC İthalatının Kayıt Altına Alınmasını Memnuniyetle Karşıladı


Eurofer, Türkiye menşeli sıcak sac ithalatının kayıt altına alınmaya başlanmasını memnuniyetle karşıladı. Kayıt uygulaması, normalde 2021 yılının Ocak ayında başlayacak olan anti-damping vergilerinin (vergi kararı çıkması halinde), 14 Kasım 2020'den başlayacak şekilde geriye dönük olarak uygulanmasına imkan sağlayacak.

AB mevzuatına göre, olası geçici anti-damping vergilerinin geriye dönük uygulanabilmesi için, ithalatın kayıt altına alınması bir ön koşul niteliğinde bulunuyor. Kayıt sistemi, daha sonra uygulamaya aktarılması muhtemel anti-damping vergileri öncesinde ithalatta hızlı yükselişlerin önüne geçilmesini amaçlıyor. Karar ile, 14 Kasım 2020 tarihinden itibaren AB'ye giren HRC ürünlerinin, ilerde anti-damping vergileri ile karşı karşıya kalması ihtimal dahiline girmiş bunuluyor.

Anti-damping prosedürlerinin çok yavaş ilerlediğini ve uygulamaya aktarılmasının çok uzun sürdüğünü belirten Eurofer Genel Direktörü Axel Eggert, "14 aylık soruşturma sürecinde, ithalat dalgalı bir şekilde devam edecek ve bu da AB pazarını da hızlıca bozabilir. Bu nedenle kayıt sistemi, AB ticaret savunma sistemlerinin etkinliğinin sağlanması bakımından kritik bir araç niteliğindedir" açıklamasında bulundu.

. . .

Tosyalı Holding'den Yalova'da 500 Dönümlük…

Tosyalı Holding’in, Yalova İMES OSB’de 500 dönümlük arazide dev bir yatırım yapacağı açıklandı. Şirket geçtiğimiz aylarda da İskenderun 2’nci OSB’de 1 milyar dolarlık bir tesis kuracağını açıklamıştı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın