sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Fanuc 2020 yıl satışlarında yüzde 20, siparişlerin de ise yüzde 48 artış yaşadı

“Yakın gelecekte Endüstri 5.0 ile gelişen çok daha ileri teknolojileri konuşacağız”

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 22 Ocak 2021 - 17:56
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 144,9 bin kez okundu
Fanuc 2020 yıl satışlarında yüzde 20, siparişlerin de ise yüzde 48 artış yaşadı

Pandemi’nin üretim, tedarik zinciri ve en önemlisi insan faktörü üzerinde yarattığı kırılmalar iş yapış şekillerini derinden etkiledi.Üretimin durma noktasına geldiği bu olağandışı dönem, Endüstri 4.0 kapsamında robot teknolojilerini fabrika parkurlarına konumlandırarak kesintisiz üretim sağlayanrobotlu otomasyon sektörüne yönelik yaratttığı farkındalıkla sektörü canlandırdı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 37, siparişlerde yüzde 48 artış olduğunu ifade eden  FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, otomotiv başta olmak üzere otomotiv yan sanayi, genel endüstri, savunma sanayi ve medikal sektörlerinde ciddi bir hareketlenme yaşandığını söyledi.

Koronavirüs pandemisi boyunca dijitalleşmeye verilen öenm daha da arttı ve bu alanda yapılan yatırımlar hız kazandı. Üretimin tüm dünyada belirli düzeylerde durma tehlikesiyle karşılaştığı 2020, dijital dönüşümün önemli bir ayağı olan robotlu otomasyon sektöründe de hareketlenmenin arttığı bir yıl oldu. CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill(İşleme Merkezi), Robocut(Tel Erozyon), Roboshot(Plastik Enjeksiyon) ve Robonano (Hassas Torna) üretimindedünya lideri Japonya menşeli FANUC’unTürkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, bir önceki yılın aynı dönemine göre satış ve siparişlerde azımsanmayacak artış yaşandığı bilgisini vererek sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Teknoloji firmalarının yıllardır anlatamadığını pandemi 1 yılda anlattı”

Pandemi öncesi süreçte son üç sene baz alındığında global anlamda otomasyon sektöründe bir dinamikleşme olduğunu dile getiren Teoman Alper Yiğit,  otomotiv başta olmak üzere birçok ana ve yan sanayide kriz öncesinde de dijital fabrikalaşma yoluna gidildiğini ama pandeminin robotlaşmaya yönelik bakış açısını geliştirdiğini söyledi:“İşin sağlık boyutunu bir kenara bırakacak olursak, teknoloji üreten firmaların son kullanıcılara son 10 yıldır anlatmak istediğini, pandemi süreci 1 yıl gibi kısa sürede net olarak göstermiş oldu. Bu bağlamda şirketlerin dijitalleşme süreçlerinin ve bu konuya bakış açılarının en az 5 yıl ileri taşındığını söyleyebiliriz. Zira üretiminde otomasyona geçmemiş olan yapılar ekonomik anlamda büyük hasar gördü. Üretimini dijitale aktarmış, akıllı ve karanlık fabrikalar kurgulamış, parkurlarında robotik uygulamalar oluşturmuş kuruluşlar ise üretimine kesintisiz olarak devam etti.Gıda ve hızlı tüketim malzemeleri sektörleri hızlanmasına rağmen otomasyon sistemi gelişmemiş firmalar taleplerden yararlanamadı. Dolayısıyla bu duraksama bir farkındalık yarattı ve  otomotiv başta olmak üzere otomotiv yan sanayi, savunma sanayi ve medikal sektörlerinde ciddi bir hareket oluştu. FANUC olarak, bir önceki seneye göre satış bazında yüzde 37, sipariş bazında  yüzde 48’likbir artış yakaladık. Taleplerdeki artış cirolarımıza da aynı yönde yansıdı. Pandemi ile gelişen otomasyon ihtiyacı sonrasında portföyümüze yeni müşteriler eklendi ve gelişen farkındalık nedeniyle yeni müşterilerimizin kalıcı olacağını öngörüyoruz.”

“Otomasyona yatırım yapmak bir vizyon meselesi”

Otomasyon yatırımları için sadece sermaye değilvizyon gerektiğini belirten Teoman Alper Yiğit,FANUC’un en büyük hedeflerinden birinin Türkiye’de bu vizyonun oluşumunu sağlamak olduğunun altını çizdi: “Bu bağlamda gerek sanayi kuruluşları, gerek üniversitelerle işbirliği kurarak sektörün ülkemizde gelişimine ön ayak oluyoruz” diyen Yiğit,şu açıklamalarda bulundu:“Çok yakın bir gelecekte hayatımıza girecek olan 5G bağlantısı ile gelişen çok daha ileri teknolojiler hayatımızın her alanında varlık gösterecek. Dolayısıyla insan-robot etkileşimini içeren akıllı teknolojileri üretim parkurlarına sokmak, şimdiye uyum sağlamanın ötesinde geleceğe zemin hazırlamak anlamına geliyor.Türkiye’yi analiz ettiğimizde, akıllı fabrikalaşma ve benzeri konularda konsepte ilişkin hiçbir soru işareti yok fakat son 3 yıllık döneme baktığımızda aksiyon noktasında yavaş kalıyoruz. Hızın artması gerekiyor. Gelişmiş ülkelere baktığımızda otomasyona gayrisafi milli hasıladan ayrılan pay yüzde 0,5 ilâ yüzde 2 arasında değişirken Türkiye’de bu oran yüzde 0,1. Küresel düzeyde rekabet gücümüzü arttırmak, bu yüzdeleri yükseltmek için geç değil, aksine tam zamanı. Son dönemde gelişen farkındalıkla birlikte rakamların ilerleyen dönemlerde artacağından kuşkumuz yok. İyi bir dönüm noktasındayız. Devamı kaçınılmaz olarak gelecek.”

FANUC Hakkında:

FANUC, CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill(İşleme Merkezi), Robocut(Tel Erozyon), Roboshot(Plastik Enjeksiyon) ve Robonano(Hassas Torna) gibi üretim makineleri için fabrika otomasyonunda dünya lideridir. 1956'dan beri Yamanaka Gölü yakınındaki Fuji Dağı eteğinde 1,7 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan fabrikasında FANUC, otomasyon endüstrisinde CNC kontrolör, robot ve makinelerin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Dünya çapındaki 264 FANUC iştiraki ve 7.000'den fazla çalışanı ile FANUC,  müşterilerine satış, servis, teknik destek, Ar-Ge ve müşteri hizmetleri alanlarında yüksek kaliteli hizmetler sunmaktadır.

 

. . .

KARÇEL'den üretim rekoru

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları'nın bağlı kuruluşu KARÇEL, 2020 yılında 15 bin tonun üzerinde imalatla rekor kırdı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın