sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Makina Kalıp

Fanuc, Avrupa rotasını çizdi

Robot, CNC ve Takım Tezgahı pazarlarındaki bilgi birikimi ve insan gücü ile dünya çapında lider Japon menşeli FANUC, Avrupa’daki konumunu güçlendiriyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 11 Ağustos 2020 - 20:31
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 3 dk okuma süresi
  • 152,2 bin kez okundu
Fanuc, Avrupa rotasını çizdi

 

 

Robot, CNC ve Takım Tezgahı pazarlarındaki bilgi birikimi ve insan gücü ile dünya çapında lider Japon menşeli FANUC, Avrupa’daki konumunu güçlendiriyor. Enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinelerine olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek amacıyla FANUC, uzun vadeli yatırımlarının adımlarını attı. FANUC Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa “Büyüme stratejimizin ilk adımı bölgedeki yeni ve genişletilmiş ofis binalarımız olacak. Mart 2022’ye kadar enerji tasarruflu Roboshot işlem hacmimiz de 200 milyon Euro’ya ulaşmış olacak.” dedi.

 

Robot, CNC ve Takım Tezgahı pazarlarında önemli bir paya sahip olan ve hâlihazırda Avrupa çapında enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinelerini tanıtan FANUC Europe, bölgedeki konumunu güçlendiriyor. Şirket, enerji tasarruflu enjeksiyon kalıplama makinelerine olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek üzere yatırım adımlarını attı. Avrupa CNC kontrolör ve takım tezgahları pazarının yaklaşık yüzde 20'sine sahip olan şirket, Roboshot dışındaki yatırımlarını da geliştirerek rakamı diğer bölgelerdeki gibi yüzde 60’ın üzerine taşımayı hedefliyor.

 

“Roboshot kullanımına yönelik Avrupa’da güçlü bir eğilim var”

Dünya çapında toplam 50 bin adet Roboshot kuran FANUC, tamamen elektrik tahrikli IMM’ler üretiyor. Shinichi Tanzawa’nın verdiği bilgiye göre FANUC elektrikli IMM’lere yönelik pazarın Japonya’da yüzde 90’lık payına sahipken Avrupa’da yüzde 30’lardaki pazar payıyla henüz olgunluk kazanmamış durumda.  Japonya’daki popülaritesi dikkate alındığında yüksek potansiyele sahip olan bu makinelerin Avrupa’da kullanımına yönelik de güçlü bir eğilim olduğunu söyleyen TanzawaBu nedenle Avrupa’da daha fazla kişiyi işe alıyor, tesislerimizi ve personel sayımızı genişletiyoruz” açıklamasını yaptı.

Euromap 77 standardıyla Robotshot stratejisi

IMM'lerin MES (Üretim Yürütme Sistemleri) entegrasyonundan faydalanmasını sağlayan Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Birliği aracılığıyla geliştirilen Euromap 77 standardı FANUC’un Roboshot IMM'lerinde sunuluyor. EUROMAP çalışma gruplarında aktif olarak yer alan FANUC, standardizasyonu müşterileri için önemli buluyor ve EUROMAP teknik tavsiyeleri dünya çapında kabul gördüğünden bir üretici olarak bu girişimin belirgin faydalarından yararlanıyor. Öte yandan FANUC, IMM sıkıştırma kuvvetini 450 ton üst sınırından 500 tona kadar yükseltme kabiliyetine sahipken daha büyük makineleri sürmek için gereken elektrik motorları kullanışsız hale geldiğinden sınırını yükseltmeyerek makinelerinde hidrolik sistemler kullanmıyor.

Güçlü yedek parça ve servis ağı

İstatistiklere göre bir kalıpçı 20 yıl, gece gündüz 24 saat, 365 gün Roboshot IMM kullanabiliyor. Robotik görüntüler için arızalar arasındaki ortalama süre (MTBF) ise 10 yıldan fazla. Bu uzun ömürlülük için tek gereksinim ise kurulum sonrası uygun bakım. FANUC makineleri uzun yıllar boyunca güvenilir çalışmalarıyla tanınmasına rağmen, zaman zarfında bazı yedek parçalara ihtiyaç duyuyor. Makinaların gelecekte iyi bir şekilde çalışmayı sürdürebilmeleri için hangi yedek parçaların gerektiğini öngörmek önemli. Müşterilerine yüzde 99,93 oranında yedek parça temin eden FANUC, yaklaşık 100 milyon Euro değerindeki yedek parçayı Avrupa merkezi olan Echternac/Lüksemburg ve diğer Avrupa iştiraklerinde bulunduruyor.  FANUC, müşterilerin hizmet taleplerine 21 saatten daha kısa sürede cevap verirken son derece hızlı teslimat sağlıyor.

FANUC Hakkında:

FANUC, CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill(İşleme Merkezi), Robocut(Tel Erozyon), Roboshot(Plastik Enjeksiyon) ve Robonano (Hassas Torna) gibi üretim makineleri için fabrika otomasyonunda dünya lideridir. 1956'dan beri Yamanaka Gölü yakınındaki Fuji Dağı eteğinde 1,7 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan fabrikasında FANUC, otomasyon endüstrisinde CNC kontrolör, robot ve makinelerin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Dünya çapındaki 264 FANUC iştiraki ve 7.000'den fazla çalışanı ile FANUC,  müşterilerine satış, servis, teknik destek, Ar-Ge ve müşteri hizmetleri alanlarında yüksek kaliteli hizmetler sunmaktadır.

 

. . .

Yılın ilk yarısında makine ihracatı…

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk yarısında 7,6 milyar dolarlık makine ihracatı yapıldığını açıkladı. Makine ihracatı pandemi nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 geriledi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın