sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Fiyat oynaklığı demir cevheri ticaretini etkilemeye devam edecek

Dünyanın en büyük ikinci deniz ticareti emtiası olan demir cevheri fiyatlarının henüz sona eren yıl boyunca davranış şekli, herkesin küresel araştırma ajansları tarafından emtia için 2022 talep ve fiyat tahminleri konusunda temkinli olmasına neden olacak.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 15 Ocak 2022 - 16:26
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 2 dk okuma süresi
  • 125,2 bin kez okundu
Fiyat oynaklığı demir cevheri ticaretini etkilemeye devam edecek

Dünyanın en büyük ikinci deniz ticareti emtiası olan demir cevheri fiyatlarının henüz sona eren yıl boyunca davranış şekli, herkesin küresel araştırma ajansları tarafından emtia için 2022 talep ve fiyat tahminleri konusunda temkinli olmasına neden olacak. Hintli demir cevheri üreticileri, küresel pazardan fiyatlandırma ipucunu alıyor ve bu nedenle buradaki çelik üreticileri, fiyat dalgalanmalarını benimsemeye hazır.

 

Madencileri ve ticaret yetkililerini çok şaşırtacak şekilde, 2020'de demir cevheri fiyatları 12 Mayıs'ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 235,55$/tondan Kasım ayında yaklaşık 85$'a gerileyerek 16 ayın en düşük seviyesine geriledi ve sonunda yıl sonunda sona erdi. Çin'in Dalian emtia borsası Mayıs teslimi için 106.71 $ seviyesinde. Çelik üretim malzemesinin bu tür bir hız treni yolculuğu, ilk etapta küresel Covid-19 sonrası ikinci dalgada altyapı inşasına dayalı olarak çelik kullanımında güçlü bir talep toparlanması beklentisi ve ardından birkaç ay sonra Pekin'in çelik endüstrisi, üretim kontrolü ile sonuçlanan emisyonları azaltmalıdır. Sonunda, emtia Ocak 2021 açılış fiyatına göre %30'a yakın değer kaybetti.

 

Hintli madenciler, demir cevheri ithalatına ilişkin tüm gelişmeleri ve cevher ihtiyacının %80'den fazlasını başta Avustralya ve Brezilya olmak üzere yabancı ülkelerden satın alan Çin'deki daha yeni çelik üretim disiplinini, fiyat hareketleri hakkında adil bir fikir sahibi olmak için yakından izliyor. 

 

Hindistan'ın küresel trendi aşağı yukarı takip ettiği, yerel endüstrinin öncüsü NMDC tarafından yapılan periyodik cevher fiyat revizyonu ile onaylandı ve bu, yıllık üretimi yaklaşık 36 milyon ton (mt) ile onu ülkenin en büyük madenci haline getiriyor. Dünya fiyatları düşerken, NMDC birden fazla kez fiyatlarını düşürdü. 28 Aralık gibi yakın bir tarihte, %65,5 demir (fe) içerikli parça cevher için NMDC fiyatı ton başına 4,900 ve %64'lük ince toz için vergiler hariç 4.060 idi. Bu tür fiyat düşüşleri çelik üreticilerinin koklaşabilir taş kömürünün yüksek maliyetini bir dereceye kadar dengelemesine yardımcı olurken, bazılarının yerel olarak çıkarılan demir cevherinin hala küresel fiyatlara göre daha yüksek olduğundan şikayet ettiği duyuluyor.

 

Yeni Yıl başlarken, fiyat oynaklığının demir cevheri ticaretini etkilemeye devam edeceği kesin. Ve tek bir fiyat etkileyen faktör, özellikle inşaat ve emlak sektörlerinde Çin çelik üretimi ve kullanım davranışı olacaktır.

Dünya Çelik Birliği'ne (WSA) göre, Çin'in çelik üretimi Kasım ayında yıllık %22 düşüşle 69.3 mt'a, Ocak-Kasım kümülatif üretimi ise %2.6 düşüşle 946.4 mt'a geriledi. WSA, Aralık ayı üretim rakamını bu ayın üçüncü haftasında sunacak. Sonuç ne olursa olsun, Çin'in 2021'deki çelik üretimi, 2020'deki rekor 1.065 bt'den daha az olacaktır. Bunun yanı sıra, sert geçen kış ve Şubat ayında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak için çevreyi temiz tutma zorunluluğu, yılın ilk çeyreğinde çelik üretimini kısıtlayacaktır. bu yıl. Mart ayına kadar çelik üretiminde yaşananların ötesinde Pekin, devasa metal ve mineral endüstrilerinde emisyon kontrol sürüşünü sürdürme taahhüdünün bildirimini yaptı.

 

 

. . .

Pultrüzyon Makineleri Büyük Önem…

Sanayi devrimi ile birlikte dünya genelinde gelişen makineleşme, insan gücüne olan ihtiyacı azalttı. Makineleşme işlerin daha kolay yapılması ve zamandan tasarruf edilmesi ile ülkelerin gelişimlerinde önemli bir rol oynadı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın