sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

Hindistan ın çelik ürünlerine vergi uygulaması Türk çeliğine yaradı

Tüm dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar hemen hemen her sektörde kendini göstermeye devam ediyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 27 Mayıs 2022 - 11:00
  • 10 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 125,1 bin kez okundu
Hindistan ın çelik ürünlerine vergi uygulaması Türk çeliğine yaradı

Tüm dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar hemen hemen her sektörde kendini göstermeye devam ediyor. Çelik üretimimi de yakından etkileyen dış etkenler, ülkelerin çelik üretimine, ithalat ve ihracatına bir takım kurallar koymasına sebep oldu. Hindistan çelik üretiminde maliyetlerin artmasını gerekçe göstererek kendi iç piyasasındaki fiyatları düşürmek amacıyla çelik ürünleri ihracatında vergi uygulamasını hayata geçirdi.Uluslararası piyasanın altında çelik satışı gerçekleştiren Hindistan, bu kararla uluslararası fiyatlarla kendi ürünlerinin fiyatları arasında denge de kurmak istedi. Hindistan’ın vergi kararı ile bu ülke ürünlerinin uluslararası piyasa fiyatlarına yaklaşması, Türk çelik sektöründe olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz aylarda başlayan Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle dünya piyasalarında birçok alanda dengeler değişmişti. Bu durum çelik sektörüne de yansıdı. Rusya ve Ukrayna 2020’de çoğunlukla dünyanın en büyük ikinci çelik ithalatçısı olan Avrupa Birliği’ne olmak üzere 46,7 milyon ton ihracat yapmıştı. Hindistan; Rusya ve Ukrayna’nın sistemin dışına çıkmasıyla Hintli üreticilerin ihracata ağırlık vermesi sonucunda iç piyasada fiyatlar artmıştı. Hindistan hükümeti de ihracata gümrük vergisi getirerek iç piyasada fiyat artışını durdurmak amacıyla vergi uygulamasını hayata geçirdi. Bu durum ise Türk çelik sektörüne yaradı.

Fuar dönemleri başladı

2022 yılında pandeminin etkisini tamamen kaybetmesiyle tüm dünyada fuarlar başladı. Gerek yurtiçi gerekse de yurtdışında başlayan sektör fuarlarına tüm dünyadan binlerce müşteri ve ziyaretçi katılım sağlayacak. Haziran ayında en yakın 15 – 17 Haziran’da Win Fuarı var. Dusseldorf’ta ise Tube&Wire Fuarı gerçekleşecek. Sonrasında düzenli olarak gerçekleştirilen ve kemikleşmiş sektör fuarları yapılmaya devam edecek. Bizler de Demir Çelik Store Dergisi olarak fuarlarda yer alacak ve dergilerimizi tüm fuar ziyaretçi ve katılımcılarına ulaştıracağız.

Sevgiyle kalın…

. . .

Rus çelik endüstrisi olağanüstü…

Rus çelik endüstrisinin uygulanan yaptırımlar, içlerinde Türkiye'nin de olduğu müşterilerin olağanüstü indirim talepleri...


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın