sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Endüstriyel Otomasyon

IFS ile Dijital Dönüşümde Fark Yaratanlar Win Eurasia’da

IFS Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Göksel Sanbay ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 14 Mart 2019 - 12:08
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 7 dk okuma süresi
  • 132,7 bin kez okundu
IFS ile Dijital Dönüşümde Fark Yaratanlar Win Eurasia’da

“Demir çelik firmaları tüm süreçlerini IFS ile yönetmeyi tercih ediyor”

WIN Eurasia Fuarı’na katılan şirketlere ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Sektörden hangi şirketlere hizmet veriyorsunuz?

İmalat sektöründeki şirketler ERP’yi sadece sınırlı şekilde; satış, stok, muhasebe gibi temel süreçlerde kullanıyor. Üretim konularını ise ek programlar ile çözüyor. IFS’in farkı ise sektör şirketlerine uçtan uca çözüm sunuyor olmasıdır.

Biz şirketlere; satıştan haddelemeye ve çelik servis merkezine kadar tüm süreçlerini tek bir çözümde yönetebilme kabiliyeti kazandırıyoruz.

Dünyada; Amerika’nın en büyük demir çelik şirketi Nuccor’un yanı sıra SSAB, Stalproduct S.A., Hutmen gibi dünya devlerine uzun zamandır hizmet veriyoruz. Ülkemizde ise Çemtaş 20 yıldır IFS kullanıyor; Ağır Haddecilik tüm süreçlerinde IFS ile büyüyor. Tat Metal ise planlarımız doğrultusunda bu yılın sonunda tüm süreçlerini IFS ile yönetmeye başlayacak. Ayrıca Erdoğanlar Alüminyum, Can Alüminyum ve Cansan Alüminyum gibi alüminyum sektörünün öncü şirketleri de süreçlerini IFS ile yönetmeyi tercih ediyor.

Bu şirketlerin yanı sıra; Durmazlar Makina, KVK Teknoloji, Petlas ve AKO Grup, Koska, FNSS Savunma, Samet Kalıp, Makel Elektrik, Bursa Çimento ve Beton, Çemtaş, Noki, Teknorot Otomotiv, SKT Otomotiv, Sinpaş İnşaat, Seranit, Müzekart, Dearsan Tersanesi, Gülermak, Makyol ve Jotun gibi farklı sektörlerde yüzlerce lider şirket en kritik süreçlerinin yönetimini IFS teknolojisi ile yapmayı tercih ediyor.

IFS hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz?

IFS, işletmelerin verimliliklerini ve karlılıklarını artırmalarını sağlayan kurumsal uygulamalar (ERP, EAM, FSM) geliştiren bir şirkettir. Uygulamamız IFS Applications; 23 dilde ve 60’ı aşkın ülkede, 3000’in üzerindeki şirket ve bir milyonun üzerindeki kullanıcıya tarafından kullanılıyor. Türkiye Pazarı’nda ise bugün itibariyle 750 şirkete ve 25 bine yakın kullanıcıya hizmet verir duruma geldik. Bağımsız araştırma şirketi Gartner tarafından düzenli aralıklarla yayınlanan Magic Quadrant ERP raporlarında, IFS Applications geniş fonksiyonalitesi, kullanım kolaylığı, mobilite altyapısı, esnek raporlama araçları, iş zekası ve bulut teknolojisi başta olmak üzere teknoloji, vizyon ve müşteri memnuniyetiyle üç yıldır üst üste “dünyanın lider iki ERP uygulamasından biri” olarak gösteriliyor.

Aynı zamanda ARC Advisory Group’un yaptığı araştırmalarda IFS, 10 yıldır EAM (Kurumsal Varlık Yönetimi) alanında pazar lideri konumunda bulunuyor. Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan 6 Ar-Ge merkezimizde birçok endüstriye özel çözüm geliştiriyoruz. Bunun yanı sıra bulut bilişim, artırılmış gerçeklik, büyük veri, nesnelerin interneti ve mobil aplikasyon gibi alanlarda çalışan IFS Labs isimli geliştirme laboratuvarımız da bulunuyor.

Şirketinizi ve verdiğiniz hizmetleri farklı kılan özellikler nelerdir?

Stratejimizin özünde müşterilerimizi “akıllı şirket” haline getirmek yatıyor. Amacımız; şirketin cirosal ya da personel büyüklüğünün ötesinde, dünyayla rekabette öncü, vizyoner, hızlı, dinamik, kendi kurallarını kendileri oluşturabilen şirketler oluşturmak. Şirketler kurumsal kaynak planlama yazılımımız IFS Applications’ı kullanmaya başladığında temel olarak bir bilgisayar programı almış olsalar da esas olarak bir bilgi birikimi satın almış oluyorlar. Çünkü IFS, küresel çapta edindiği tecrübeyi endüstri uzmanlığı ile birleştirerek her şirkete iş süreçlerine ve ihtiyaçlarına özel çözümler üretiyor. Yani IFS’de, ürün üzerinde değişiklikler yapmak, ürüne yeni özellikler kazandırmak son derece hızlı ve sorunsuz işleyen bir süreç oluyor.

Bu noktada IFS’i farklı kılan en temel özelliğe ürün teknolojisi diyebiliriz. Sahip olduğumuz teknoloji; ürünün kolay öğrenilip kısa sürede devreye alınmasını ve kolay kullanılmasını sağlıyor. Kolay değişiklik yapılabilmesi ve adaptasyon yeteneği de ürünü farklı kılan bir diğer özellik. Bu şekilde müşterilerimizin ürüne göre süreçlerini yönetmesini beklemiyor aksine biz onların ihtiyaçlarına adapte oluyoruz. IFS’in sahip olduğu bu özellikler tarafsız bir kurum tarafından da onaylandı. Gururla söylemeliyim ki şirketimiz, Gartner’ın ERP yazılımları alanında gerçekleştirdiği teknolojik altyapı raporunda da ilk sırada yer alıyor. Bizim işimiz ürünle de bitmiyor. Bu ürünü uyarlarken sunduğumuz hizmetin kalitesi de çok önemli. Bu noktada en önemli özelliklerimizden biri için tecrübeli danışmanlık kadromuzdur diyebiliriz. IFS, gerek dünyada gerek Türkiye’de sirkülasyon oranı en az danışman kadrosunu elinde bulunduruyor. Her sektörde yetişmiş ve farklı endüstrilerde uzmanlaşmış kadrolarımız ve çözüm ortağı yapımız ile müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına tek bir noktadan cevap verebiliyoruz.

“Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına tek bir noktadan cevap verebiliyoruz”

“Türkiye Pazarında bugün itibariyle 750 şirkete ve 25 bine yakın kullanıcıya hizmet veriyoruz”

Win Eurasia Fuarı’na katılan teknoloji şirketlerinden birisiniz. Bu yıl fuar kapsamında neler yapacaksınız; hangi ürün veya hizmetlerinizi tanıtacaksınız?

Endüstri 4.0 Festival alanındaki C 235 numaralı stantta; yeni nesil kurumsal kaynak planlama yazılımımız “IFS Applications 10” başta olmak üzere saha servis yönetimi, nesnelerin interneti ve Endüstri 4.0 çağında şirketlere hız ve verimlilik kazandıracak ERP çözümlerimizi tanıtacağız.

Fuar kapsamında ayrıca “Fabrikalarda Dijital Dönüşüm” konulu konferans programı altında ‘’IFS ile Dijital Dönüşümde Fark Yaratanlar’’ paneli düzenliyoruz. Panelin moderatörlüğünü benim yapacağım etkinliğimize; Özaltın Holding, AKO Grup, FNSS Savunma Sistemleri, Durmazlar Makine ve Makyol İnşaat’tan üst düzey yöneticiler, konuşmacı olarak katılacak. 15 Mart 2019 Cuma günü, Karadeniz Salonu’nda saat 14:50’de başlayacak panelde, IFS in farklı sektörlerden, kendi endüstrilerinde uzman Türk işletmelerine dijitalleşme yolunda neler katabildiğini ve bu yolculuklarında nelerle karşılaştıklarını konuşacağız.

Fuara katılmak sizin için neden önemli, fuardan beklentileriniz nelerdir?

Bu yıl ikinci kez katılacağımız WIN Eurasia, Avrasya bölgesinin önde gelen endüstri fuarlarından biri. Fuar 20’den fazla ülkeden binlerce şirketi bir araya getirmesi ve geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistemi buluşturması açısından bizim için önemli. Müşterilerimizin çoğu bu fuara katılıyor. Diğer taraftan temas kurmak isteyeceğimiz pek çok şirkete ve üst düzey yöneticiye de ulaşmamızı sağlıyor.

Ayrıca Türkiye’de sözcülüğünü üstlendiğimiz akıllı şirketler/akıllı fabrikalar, Endüstri 4.0’ın konuşulduğu, katılımın yüksek olduğu ender buluşma noktalarından biri. Burada olmak ve bu alanlarda hayata geçirdiğimiz başarı öykülerini paylaşmak bizim için çok önemli. Bu sene de imalat sektörünün olmazsa olmazı ERP alanındaki yeniliklerimizi, farklılıklarımızı anlatmak, başarı öykülerimizi böylesi büyük bir arenada profesyonellerle paylaşmak, olası iş birliği fırsatı yaratmak ve sektörde sözcülüğünü üstlendiğimiz alanlardaki iddiamızı güçlendirmek üzere fuarda olacağız.

Kendinizi dijital dönüşüm sürecinde nerede ve nasıl konumlandırıyorsunuz?

Rekabette geride kalmak istemeyen her şirket için dijital dönüşüme uyum sağlamak daha da kaçınılmaz oluyor. IFS’in kendi sektöründe fark yaratan özelliklerinin başında yeni teknoloji trendlerini hızlı bir şekilde sistemlerine entegre etmesi geliyor. Küresel tecrübemizi endüstri uzmanlığımızla birleştirerek çözümler üretiyoruz. Dijital üretim ve dijital teknolojiler ile değişen rekabet şartlarına uyum sağlamak isteyen şirketlere yeni nesil Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı ‘’IFS Applications’’ ile uçtan uca çözüm sunuyoruz. loT {Internet ofThings), Cloud (Bulut) ve mobilite alanlarında yaşanan yeni kavram ve teknolojileri IFS Applications sistemine dâhil ederek müşterilerimize sunuyoruz.

IFS Applications ile şirketlere tek bir çözüm içinde uçtan uca tüm süreçlerini yönetebilecekleri bir sistem kuruyoruz. Daha detaylı anlatmak gerekirse IFS Applications; ürün ham maddesinin girdiği satın alma departmanından başlayarak stok yönetimi, planlama, üretim yönetimi, üretim planlama, üretim bildirimleri, satış, sevkiyat süreçleri, finans, muhasebe, insan kayakları gibi temel ERP süreçlerinin hepsini tek bir çözümde sunuyor. Şirketlerin ana gereksinimlerinin karşılanmasına odaklanan IFS Applications’ı diğer çözümlerden ayıran bir diğer özellik ise şirketlere tam bir ürün yaşam döngüsü sunuyor olmasıdır.

Ürünün tasarımdan başlayarak satış sonrası hizmetlere kadar tüm çevrimini içeren Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) ile ek hiçbir uygulamaya ihtiyaç kalmıyor. Sunduğumuz çözüm ile müşterilerimize; yeni bir ürünün talep ve fikir aşamasından başlayıp, Ar-Ge süreçleri ile müşteri öngörü ve siparişlerinin yönetildiği, kalite kontrol ve güvence ihtiyaçlarının karşılandığı, sonlu kapasite planlama ile kısıtlar teorisine göre kapasite planlamanın yapıldığı, bütçe planlama ve maliyetlerin entegre yapıda sunulduğu bir sistem sağlıyoruz.

. . .

Win Eurasia Fuarı kapılarını ziyaretçilerine…

14-17 Mart arasında gerçekleşecek olan WIN EURASIA Fuarı TÜYAP İstanbul'da bugün kapılarını açtı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın