sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Sac İşleme Makinaları

İmalatta daralma altıncı ayında da sürdü

İmalat PMI, Ağustos'ta 47.4'e yükselmesine karşılık sektörde daralma altıncı ayda da devam etti.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 2 Eylül 2022 - 12:06
  • 6 ay önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 118,2 bin kez okundu
İmalatta daralma altıncı ayında da sürdü

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos'ta 47.4'e yükselmesine karşılık sektördeki daralmanın devam ettiğine işaret etti.

Üretimde daralma hafiflerken, istihdam artmaya devam etti. Girdi maliyetleri ve fabrika çıkış fiyatlarındaki artış ise gerilemeye devam etti ve sırasıyla 31 ayın ve 18 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Global tarafından derlenen imalat PMI, Temmuz'da 46.9 değerini almasının ardından Ağustos'ta 47.4'e yükselerek sektörün altıncı ayda da daralmaya devam ettiğini gösterdi. PMI'da 50'nin altında kalan değerler daralmaya işaret ediyor.

Yeni siparişler Ağustos'ta bir önceki aya göre daha keskin hızla daraldı. Yeni siparişler koronavirüs salgınının sektöre hakim olduğu Mayıs 2020'den bu yana en keskin hızda daraldı.

Üretim alt endeksi Ağustos'ta 43.3'ten 45.9'a yükselirken, yeni siparişler alt endeksi 43.6'dan 42.8'e geriledi.

 

Talepte düşüş, fiyatlarda artış ve küresel ekonomide zayıflama görüldüğünü kaydeden katılımcılar, bu nedenle yeni ihracat siparişlerinin de azaldığını belirtirken, bazıları Avrupa'dan talebin azaldığına dikkat çekti.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi Ağustos'ta 49.9'dan 48.5'e geriledi.

Öte yandan istihdamda artış devam ederken, yeni işe alımlarda da artış üç ayın zirvesine yükseldi.

Fiyat baskıları talep ve üretim hacmi üzerinde etkili olmaya devam etse de enflasyonun hafiflediğine dair işaretler arttı.

Hammadde, ulaşım ve enerji maliyetlerindeki artış, asgari ücretin yükselmesi ve TL'nin değer kaybı hem girdi maliyetleri hem de satış fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

PMI verilerini değerlendiren S&P Global Ekonomi Direktörü Andrew Harker, "Üretimindeki daralma Ağustos'ta bir miktar hız kaybederken, yeni siparişlerin koronavirüs salgın hastalığının başlangıcından bu yana hızlı gerilemeyi kaydetmesiyle yeni siparişlerdeki trend daha dikkat çekici bir hâl aldı. Piyasa koşulları, hem iç hem de ihracat piyasalarında görülen zayıflık nedeniyle açık şekilde zorlayıcı" dedi.

. . .

Dünyaya açılan markaların tek…

Avrasya’nın en büyük, Türkiye’nin ise tek uluslararası fuarı olma özelliği taşıyan Nalburiye ve hırdavat sektörünün 2022’deki en kapsamlı buluşması Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı 250’ye yakın katılımcı ...


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın