sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina

İmaş Makine’den GES Yatırımı

İttifak Holding’in makine sektöründeki kuruluşu İmaş Makine, çevre dostu Güneş Enerji Santrali projesini tamamladı ve üretime başladı.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 7 Haziran 2021 - 14:13
  • 1 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 128,2 bin kez okundu
İmaş Makine’den GES Yatırımı

 

 

İmaş Makine’nin Enerjisi Artık Güneşten

İttifak Holding’in makine sektöründeki kuruluşu İmaş Makine, çevre dostu Güneş Enerji Santrali projesini tamamladı ve üretime başladı. İmaş Makine, Konya’da bulunan fabrikasının çatısına yerleştirilen 1780 KWp kapasiteli güneş enerji panelleri sayesinde yıllık 1 milyon 300 bin TL tutarında enerji üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

 

Türkiye’nin en çok ihracat yapan firmalarından biri olan İmaş Makine, 31 Aralık 2020 tarihinde başladığı Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi (Çatı GES) yatırımını tamamladı. İmaş’ın Konya 4. Organize Sanayi bölgesinde yer alan ve yaklaşık 30.000 m2 kapalı alana sahip üretim tesisinin çatısına yerleştirilen 1780 KWp kapasiteli 5.394 adet güneş enerji paneli ile yıllık 2.413.055 kWh elektrik üretimi gerçekleştirilecek. İmaş Makine yaptığı bu yatırımla, hem yıllık enerji ihtiyacının tamamını doğal kaynaklardan karşılayacak, hem de oluşabilecek ihtiyaç fazlası enerjiyi dağıtım firmasına satabilecek.

“Yenilenebilir enerji ile karbon emisyonlarımızı minimize ediyoruz”

 

İklim değişikliği ile ilgili endişelerin her geçen gün arttığı günümüzde yenilenebilir enerjinin daha da önemli hale geldiğini belirten İmaş Makine Genel Müdürü Mustafa Özdemir; “İmaş Makine olarak yaptığımız Çatı GES yatırımıyla sadece şirketimizin ekonomisine değil, aynı zamanda ülke ekonomisine ve doğaya da önemli katkılar sağlıyoruz. Fabrikamıza kurulan 1780 KWp kapasiteli güneş enerji sistemi ile birlikte yıllık 1 milyon 300 bin TL tutarında elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Bu sayede yıllık enerji ihtiyacımızın tamamını güneş enerjisinden karşılamanın yanı sıra ihtiyaç fazlası enerjiyi de dağıtım firmalarına satacağız. Projenin en önemli kazanımı ise, yenilenebilir enerji yatırımımızla yıllık 1.477.833 kg karbondioksit gazının doğaya salınımının önüne geçerek, çevreye katkıda bulunmak olacaktır. Söz konusu miktarı, 10 yaşındaki 131.621 adet ağacın ancak tüketip temizleyebildiğini düşünürsek geleceğimiz için ne kadar doğru bir yatırım kararı aldığımızı görebiliyoruz.” dedi.

. . .

OSTİM MODELİ KIRGIZİSTAN PARLAMENTOSUNA…

Kardeş ülke Kırgızistan’da Kırgız-Türk ortak sanayi bölgesi kurulma çalışmaları, Kırgızistan Cumhurbaşkanı SadırCaparov’undestekleriyle hızlandı. Ülke, sanayi bölgesini OSTİM modeli ile hayata geçirmek istiyor.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın