sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik

İSO'DAN ÜRETİM SEFERBERLİĞİ ÇAĞRISI

Emtia fiyatlarında dış kaynaklı spekülasyonların etkisiyle aşırı fiyat yükselmesi olduğuna dikkat çeken İSO Başkanı Bahçıvan, 'Türkiye'nin artık belli stratejik yatırımlarda devletin de katkısıyla istikrarlı, nitelikli ve güçlü bir üretim seferberliğine ihtiyacı var' dedi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 26 Ocak 2021 - 01:24
  • 2 yıl önce yayınlandı
  • 4 dk okuma süresi
  • 138,6 bin kez okundu
İSO'DAN ÜRETİM SEFERBERLİĞİ ÇAĞRISI

Emtia fiyatlarında dış kaynaklı spekülasyonların etkisiyle aşırı fiyat yükselmesi olduğuna dikkat çeken İSO Başkanı Bahçıvan, 'Türkiye'nin artık belli stratejik yatırımlarda devletin de katkısıyla istikrarlı, nitelikli ve güçlü bir üretim seferberliğine ihtiyacı var' dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilediği küresel tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek için 'Sektörel Tedarik Zincirleri Toplantıları' serisi başlattı. İlki demir-çelik sektörü ile başlayan, ardından petro-kimya ve tarımsal ürünler sektörleri ile devam edecek toplantılarda, temininden terminine ve fiyatına kadar temel ham maddelerde yaşanan ve sanayici açısından zorlayıcı bir noktaya doğru giden sıkıntılara dikkat çekilecek, küresel gelişmeler ve çözüm odaklı yapılabilecekler tartışılacak.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın başkanlığında video konferans olarak yapılan toplantıya Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da katıldı. Ekonomist Ali Ağaoğlu'nun moderatörlüğünde yapılan Tedarik Zincirinde Çelik başlıklı panele Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan,İSO Meclis Üyesi Ali Eren, OYAK Maden Metalurji Pazarlama ve Satış Grup Başkan Yardımcısı Fatih Çıtak, Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, Posco Assan Satış -Pazarlama Direktörü Aydın Avar ve Çolakoğlu Metalurji Genel Müdürü Uğur Dalbeler katıldı.

'İNOVATİF ÇÖZÜMLERE İHTİYACIMIZ VAR'

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, birçok emtiada geçmiş dönemlerde eşine çok rastlamayan, gerçek arz ve talep esaslarına dayanmayan bir fiyat yükselmesi ve oynaklığı olduğuna dikkat çekerek  'Tarımsal ürünlerden petrokimya ürünlerine, demir-çelik ürünlerinden orman ürünlerine, temel gıda maddelerinden hurdaya kadar birçok alandan bu konuyla ilgili sıkıntılı haberler alıyoruz. Bu aşırı fiyat dalgalanmaları, daha çok uluslararası arenadaki fon ve finans kaynaklarının spekülatif yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır' dedi. Bahçıvan, 'Türkiye'nin artık belli stratejik yatırımlarda devletin de katkısıyla istikrarlı, nitelikli ve güçlü bir üretim seferberliğine ihtiyacı var' dedi.

'ENFLASYONA OLUMSUZ ETKİ YAPAR'

Bu sürecin hem sanayiye ve hem de enflasyona olumsuz etki yapacağını ifade eden Bahçıvan, 'Hiç bir şey yapmamak yerine, bu tür potansiyel gelişmelere karşı, hükümetimiz ile birlikte ve farklı inovatif düşüncelerle geliştirebileceğimiz çözümlere ihtiyacımız var. Yaşadığımız bütün bu gelişmeler Türkiye'nin artık belli stratejik yatırımlarda devletin de katkısıyla istikrarlı, nitelikli ve güçlü bir üretim seferberliğini zorunlu kılıyor. Ülke kaynaklarımızın çok daha verimli bir şekilde kullanılması gerçeği, önümüzdeki dönem kaynaklarımızın ham madde üretecek stratejik sanayi yatırımlarına kaydırılması zorunluluğunu bizlere işaret ediyor. Ancak bu tür yatırımlarla dışa bağımlılığımızı azaltabilir, sürdürülebilir rekabet imkanlarını güçlendirebiliriz.'

'SANAYİ, TEMEL HAMMADDEDE DIŞA BAĞIMLI'

Bahçıvan, sanayinin temel ham maddelerinin çok önemli bir bölümünde dışa bağımlı durumda olduğunu söyledi. Bahçıvan, bu temel girdilerin bir bölümünü karşılayabilen yerli üretim olmakla birlikte, bu şirketlerin gerek kapasite yetersizlikleri gerekse kendi ihracat bağlantıları nedeniyle; sektörlerin ihtiyaçlarına yeterince cevap veremediklerini kaydetti. Bahçıvan, 'Yaşadığımız bütün bu gelişmeler ve ham madde konusundaki ihtiyaçlar, Türkiye'nin artık belli stratejik yatırımlarda devletin de katkısıyla güçlü bir üretim seferberliğini zorunlu kılmaktadır. Özellikle Türkiye Varlık Fonu'nun kısa vadeli stratejisinde bu konudaki bazı projelerin gündemlerinde olduğunu biliyoruz. Ülke kaynaklarımızın çok daha verimli bir şekilde kullanılması gerçeği, önümüzdeki dönem kaynaklarımızın ham madde üretecek stratejik sanayi yatırımlarına kaydırılması zorunluluğunu bizlere işaret etmektedir. Ancak bu tür yatırımlarla dışa bağımlılığımızı azaltabilir, farklı sanayi ve iş kollarımızın ihracat pazarlarında sürdürülebilir rekabet imkanlarını güçlendirebiliriz' dedi.

'DÜNYA ÇELİK ARZINDA AZALMA VAR'

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise Türkiye ekonomisinin 2020 yılını artı büyümeyle kapatacağını belirterek 2021 için dünyada artı büyümelerden bahsedildiğini ifade etti. Turagay çelik sektörünün çok önemli ve stratejik öneme sahip olduğunu dile getirdi. Pandemi sürecinde üretimin dünyada allak bullak olduğunu vurgulayan Turagay, kapıların tüm dünyada bir süreliğine kapandığını hatırlattı. Çin'in son çeyrekte yüzde 6,5 ve 2020'nin genelinde yüzde 2,3 büyüme ile yılı kapattığını anlatan Turagay, Çin'in dünyada önemli tedarikçi ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Bu süreçte Çin'in tedarikçilerini iç piyasaya yönelttiğine ve iç tüketimin artırılması yönünde çaba sarf ettiğine değinen Turagay, dünya çelik arzında azalma olduğunu ve bütün sektörler kapanınca üretimin aşağı indirdiğini dile getirdi. Son çeyrekte fiyat patlamasıyla karşı karşıya geldiklerine dikkat çeken Turagay, cevher ve sac fiyatlarında artışın geldiğini belirtti.

VERGİ VE KOTA ENGELİ

Kapasite artırımı konusunda yeni yatırımlar olduğunu anlatan Turagay, Türkiye'nin ihtiyacı olan sıcak sacı karşılayabileceğini söyledi. Nihai ürüne olan talep artışının sıcak saca yansıdığını aktaran Turagay, hurdada da terminlerde gecikmeler yaşandığını hatırlattı. Tahminlerin zor yapıldığı bir dönemden geçtiklerini anlatan Turagay, konjonktürel ve arza yansıyan sorunlar yaşandığını ifade etti. Turagay, bir talep patlaması neticesinde arzın kısıtlı olmasından dolayı bir fiyat artışı olduğunu ekledi.  ABD'nin çeliğe yüzde 25 vergi getirdiğini ve AB'nin kotalarla kendilerine engel çıkarttığını vurgulayan Turagay, dünya fiyatlarıyla girdi sağlayarak otomotiv gibi nitelikli üretim yapacak seviyeye gelmek için çelik üreticilerinin üretimlerini artırmasını istediklerine dikkat çekti. 1980'den bu yana ihracata ve yatırımlara destek verildiğini söyleyen Turagay, 'Keşke bu yatırımları belirli sektörlere kanalize edebilseydik' dedi.

. . .

Tosyalı'dan Cezayir'de yeni dünya…

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, "Türkiye'de olduğu gibi yurt dışında da salgına rağmen yatırımlarımızda hız kesmiyoruz. (Üretim rekoru) Sadece grubumuzun değil, aynı zamanda Türkiye'nin gururu" dedi


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın