sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

Katılım bankalarının hedefi 300 milyar dolar!

Katılım bankacılığı sektörü, 2025 stratejilerine odaklandı. Sektör, sisteme yeni giren oyuncuların da rolü ile aktif büyüklüğünü 300 milyar dolara taşımayı hedefliyor. 2025 hedeflerini yakalamak için KOBİ’leri yakın markaja alan katılım bankaları, ürün ve hizmetlerini tanıtmaya çalışıyor

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 14 Ocak 2019 - 11:27
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,8 bin kez okundu
Katılım bankalarının hedefi 300 milyar dolar!

Katılım bankacılığı sektörü, 2025 stratejilerine odaklandı. Sektör, sisteme yeni giren oyuncuların da rolü ile aktif büyüklüğünü 300 milyar dolara taşımayı hedefliyor. 2025 hedeflerini yakalamak için KOBİ’leri yakın markaja alan katılım bankaları, ürün ve hizmetlerini tanıtmaya çalışıyor. Bu çerçevede TKBB - Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından ‘KOBİ’ler için Adım Adım Katılım Bankacılığı’ adlı bir kitap yayınlandı. Kitapta faizsiz yatırım seçenekleri, fon toplama ve kullandırma yöntemleri, kâr ile zarar paylaşımı gibi pek çok önemli konu ele alınıyor.

Nakit kredi kullandırmıyorlar

Kitapta katılım bankalarının nakit kredi kullandırmadığı belirtilerek, “Finansmanda para müşteriye değil, satıcıya ödenir. Finansman nakit teminine değil, mal alımına yöneliktir. Bir mal, hizmet, proje, ortaklık ve kiralama olmadan finansman temin edilmez” deniliyor. Ayrıca fon toplamada (mevduat) risk paylaşımına önem verildiği, kâra ve zarara katılım esas alındığı vurgulanıyor.

Faizsiz yatırım yöntemleri kârlı

Kitapta yatırımcıların menfaatlerinin korunması için gerekli önlemlerin alınacağına işaret edilerek, ‘peşin alıp vadeli satmaya dayalı olan Murabaha’ya, ortaklık anlamına gelen Mudarabave Müşareke ile Sukuk’a (İslami bono) değiniliyor. Bu yatırım yöntemlerinin kârlı olduğuna, reel ekonomiye, üretime ve ticarete önemli katkılar sunduğu kaydediliyor.

. . .

Kasım ayı sanayi üretim rakamları…

Sanayi üretimi Kasım 2018'de bir önceki aya göre yüzde 0,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azaldı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın