sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

KOBİ'lere 20 milyarlık destek!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan KOBİ alacak sigortasından sonra, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere bir destek daha geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 40 bin işletmeye uygun koşullarda 20 milyar liralık kredi sağlayacaklarını söyledi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 13 Şubat 2019 - 11:25
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 125,1 bin kez okundu
KOBİ'lere 20 milyarlık destek!

Son dönemde özellikle dar gelirli, asgari ücretli, işveren, esnaf, KOBİ - küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ve sanayiciler için peş peşe devreye alınan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘KOBİ Değer Kredisi’ adı altında bugünden başlamak üzere 40 bin KOBİ’ye 20 milyar liralık yeni bir kredi paketi kullandıracaklarını söyledi.

6 AY ÖDEMESİZ

İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yeni paketi dün açıklayan Berat Albayrak, “Başta imalatçı ve ihracatçımız olmak üzere yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan KOBİ’ye, uygun şartlarda finansman sağlıyoruz. İmalat ve ihracat sektöründeki işletmeye azami 1 milyon lira, diğer ticaret ve hizmet sektöründeki firmaya da azami 500 bin liralık kredi verilecek. 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1.54 faiz oranı ile bu kredi kullandırılacak” dedi.

HANGİ BANKALAR VAR?

13 katılımcı banka tarafından bu kredinin kullandırılacağını belirten Berat Albayrak, “KOBİ Değer Kredi programının Hazine’ye etkisi yoktur. KGF’nin halihazırda tahsis edilmiş, kullandırılıp ödenmiş olan limitlerinin tekrar kullandırılmasıdır” dedi. KOBİ’nin finansman sıkıntısını gidermeyi amaçlayan bu pakete destek veren bankalar ise şöyle: Albaraka Türk, Alternatif Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, VakıfBank, Ziraat Bankası, TEB, Halkbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Ziraat Katılım ve Şekerbank. Akbank da dün akşam saatlerinde programa dahil olduğunu açıkladı.

HERKESE YANSIYACAK

Dengelenme sürecinin bu müjdelerle birlikte KOBİ’den esnafa ve vatandaşa kadar, herkese kendini hissettireceğini belirten Berat Albayrak, “Birileri ekonomide resesyon (küçülme) beklese de her gün literatürdeki farklı tanımlarla algı oluşturmaya çalışsa da üzülmeye devam edecekler. Rehavete kapılmadan, hatta daha fazla işimize sarılarak çalışmaya devam edeceğiz. Daha yeni başladık dedik, inşallah daha güçlü adımlarla daha güzel yarınlar bizi bekliyor” diye konuştu.

. . .

"Türkiye uluslararası ticarette yıldızı…

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, "Türkiye ihracatçı KOBİ'lerin hızlı ve çözüm odaklı üretim anlayışıyla, uluslararası ticarette yıldızı parlayan bir ülke" dedi.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın