sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

KOBİ'lere nokta atışı teşvikle ihracattaki payları artırılacak

Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde yapılan çalışmada KOBİ'lerin nokta atışı teşvikle ihracattaki payının artırılacağına dikkat çekilirken, KOBİ'lere mentorlük ve laboratuvar desteği sağlanması öngörülüyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 7 Aralık 2018 - 12:00
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 125 bin kez okundu
KOBİ'lere nokta atışı teşvikle ihracattaki payları artırılacak

KOBİ'lerin teknolojik imkânlardan daha fazla yararlanması ve katma değerli ürünlerle ekonomiye katkı sağlaması için düğmeye basıldı. Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde yapılan çalışmada teşvik sisteminin yeniden düzenlenmesi talep edilirken KOBİ'lere mentorlük ve laboratuvar desteği sağlanması öngörülüyor.

KOSGEB’in işletmelere birçok teşvik ve destek verdiğini hatırlatan TBD - Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, “Bunlar arasında örneğin girişimcilik destek programları var. Bu programla 150 bin liraya kadar destek sağlanıyor. AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri kapsamında ise, teknolojiye dayalı veya öncelikli teknolojiler alanında yeni fikir ve buluşları içeren projeler 1,5 milyon TL’ye kadar destekleniyor” diye konuştu. KOBİGEL destek programının yanı sıra, ortak tedarik, tasarım, pazarlama, laboratuvar, imalat ve hizmet sunumuna yönelik projelerin 1.5 milyon TL’ye kadar desteklendiğini dile getiren Aktepe, “Teknopazar destek programı ve KOSGEB laboratuvar destekleri gibi uygulamalardan da KOBİ’ler yararlanabiliyor. Bu destekler çok iyi bir başlangıç ancak artık yeterli değil. Çünkü önümüzde 2023 hedefleri var” ifadelerini kullandı.

. . .

KOBİ’ler patentli büyümeye geçti

10 yıldır artarak devam eden Ar-Ge teşvikleri sonuçlarını vermeye başladı. Bu süreçte üçe katlanan Teknokent ve Ar-Ge Merkezleri'nin de etkisiyle marka ve patent başvurularında ciddi artışlar yaşanıyor.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın