sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

KOBİ’ler patentli büyümeye geçti

10 yıldır artarak devam eden Ar-Ge teşvikleri sonuçlarını vermeye başladı. Bu süreçte üçe katlanan Teknokent ve Ar-Ge Merkezleri'nin de etkisiyle marka ve patent başvurularında ciddi artışlar yaşanıyor.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 10 Aralık 2018 - 12:04
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 124,9 bin kez okundu
KOBİ’ler patentli büyümeye geçti

10 yıldır artarak devam eden Ar-Ge teşvikleri sonuçlarını vermeye başladı. Bu süreçte üçe katlanan Teknokent ve Ar-Ge Merkezleri'nin de etkisiyle marka ve patent başvurularında ciddi artışlar yaşanıyor. Özellikle KOBİ'lerden gelen başvurularla birlikte Türkiye, patent artış hızında Çin ve Avrupa ülkeleri ile yarışır hâle geldi. Markalaşmada ise 200 bini bulan tescil ile son 3 yıldır Avrupa lideriyiz.

Yerli patent başvurularında geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre yaklaşık yüzde 9 artış yaşandığını belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "Rakamlar Türkiye'de Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarında artış olduğunun ciddi bir göstergesi. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyüme kaydetti. Ekonomik göstergeler büyümenin bu yönde devam edeceğini işaret ediyor. Burada önemli nokta, büyümenin sağlıklı olabilmesi için yerli patent rakamlarında da aynı ivmenin yakalanmasıydı" dedi.

Ülke ekonomisinin büyümesindeki en önemli göstergelerden birinin patent ve marka başvuruları olduğuna dikkat çeken Yamankaradeniz, "2017 yılının ilk 6 aylık döneminde 2 bin 619 yerli patent başvurusu gerçekleşti. Bu sayı 2018 yılının aynı döneminde ise yaklaşık yüzde 9 artış göstererek, 2 bin 838'e ulaştı. 2018 yılının ilk yarısında marka başvurularında da artış gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık döneminde 59 bin 23 olan marka tescili 2018 yılının aynı döneminde 60 bin 338'e ulaştı" diye konuştu.

. . .

Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına…

Ticket markası ile kurumsal gider yönetiminde lider ve Türkiye’de de yemek kuponu hizmetini sunan ilk uluslararası firma unvanına sahip olan Edenred, kurumsal dünyada teşvik ve ödüllendirme sistemine ilişkin 6 aylık sonuçları paylaştı.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın