sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]

“KOBİ’lere destek limitini 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “KOBİ’lerimiz için devreye aldığımız ikinci destek paketinde ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon TL olan azami limiti de 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz” dedi.

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 29 Mart 2019 - 11:06
  • 4 yıl önce yayınlandı
  • 1 dk okuma süresi
  • 125 bin kez okundu
“KOBİ’lere destek limitini 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “KOBİ’lerimiz için devreye aldığımız ikinci destek paketinde ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon TL olan azami limiti de 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz” dedi. Albayrak, “Ocak ve Şubat 2019’da yeni konkordato müracaatları yarıdan fazla azalma gösterdi. Sadece Şubat ayında Ocak ayına göre 43,5 milyar liralık bir kredi büyümesi gerçekleşti” mesajı verdi.

Kocaeli Ticaret Odasında düzenlenen İş Dünyası Buluşması kapsamında "Adım Adım Ekonomi Kocaeli" programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin programda belirtildiği üzere dengelenme sürecine girdiğini, önümüzdeki dönemdeki süreçte özellikle ekonomideki kırılganlıkların iyileştirilmesiyle yeniden potansiyeline hızla yaklaşmaya başladığını söyledi. Albayrak, tanzim satışların başarı gösterdiğini vurguladı. Albayrak, Şubat itibarıyla 7 bankaya ilave olarak diğer bankaların da müzakerelere katılmaya başladığını söyledi. "Yüzlerce firmayla müzakereler tamamlandı." diyen Albayrak, şöyle konuştu: "Birçok firmanın kredileri yapılandırıldı. Bu süreçte 48 firmanın feragatla konkordatodan çıkması sağlandı. Toplamda 318 firma konkordatodan çıktı. Bu firmaların konkordatodan çıkmasıyla birlikte 5,4 milyar liralık bir kredi konkordatodan çıkmış olduk."

2. PAKETİ DEVREYE ALDIK

Bakan Albayrak, üreten sektörleri önceleyecek bir paket ortaya koyduklarını vurgulayarak, "İkinci paketin içerisinde özellikle hizmet sektörünün genel alanları zaten var. Bu çerçevede attığımız adımların, yoğun talep üzerine bankalarımızın aldığı kararla, ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon lira olan azami limiti de 5 milyon liraya çıkarıyoruz. Yani burada daha yüksek limitle birlikte daha yüksek likidite ihtiyacı olan orta ölçekli ciroyu 125 milyon liraya çıkararak, yani daha küçük ve orta ölçekli belirlediğimizi, artık biraz daha yukarıya çekerek yıllık 125 milyon ciroyla birlikte bu noktaya getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

. . .

VakıfBank'tan KOBİ'lere 1 milyarlık…

VakıfBank imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lerin nakit ihtiyacına çözüm üretmek amacıyla ‘Katma Değer Üreten İmalatçı - İhracatçı Kredisi’ kampanyası başlattı. Banka ipotek teminatlı menkul kıymet (covered bond) programı kapsamında temin ettiği uzun vadeli yeni kaynağı, bu kampanya ile KOBİ’lerin kullanımına sunduğunu duyurdu.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın