sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Demir Çelik Makina Hidrolik & Pnomatik

“KOBİ’lere özel çözümler üretiyoruz”

Türkiye’nin en büyük 5’inci özel bankası olan DenizBank, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına uygun çözümler üreten ve KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan en büyük bankalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. KOBİ kredilerinde üç yıldır bankacılık sektörünün üzerinde büyüyen ve 1 milyon 800 binden fazla KOBİ müşterisine ulaşan DenizBank, sektörün üzerinde bir büyüme gösterdi. Nefes Kredisi Projesi’ne ilk evet diyen banka olan DenizBank, günden güne sektördeki gücünü arttırıyor.

“KOBİ’lere özel çözümler üretiyoruz”

“DenizBank AG aracılığı ile AB ülkelerinde de faaliyet gösteriyoruz”

Öncelikle bizlere kendinizden bahseder misiniz? Eğitim süreciniz, bankacılıkla tanışmanız ve DenizBank’taki kariyer sürecinizden bahseder misiniz?

1996 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde işletme alanında lisans eğitimimi tamamladım. Askerlik hizmetim dönüşü, 1998 yılında Toprakbank Teftiş Kurulu’nda müfettiş olarak bankacılık kariyerime adım attım. Bankacılıkta satış ve pazarlama hayatıma ise, Deniz- Bank’ta 2003 yılı başında Çağlayan Şubesi’nde Ticari Pazarlama Yetkilisi olarak başladım. Sonrasında farklı şubelerde Kurumsal Pazarlama Yönetmeni, Ticari Bankacılık Yönetmeni, Şube Müdürü ve DenizBank Avrupa-2 Bölge Müdürü olarak görevimi yürüttüm. Şubat 2016’da DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı olarak başladığım görevimi hâlâ sürdürüyorum.

DenizBank’ın kuruluşundan bu güne kadar geliş sürecini kısaca bizler için anlatabilir misiniz?

Kurucumuz ve Genel Müdürümüz Hakan Ateş bu bankayı 1997 yılında bir otel odasında kurarken, Türkiye’nin 81’inci ve en küçük bankasıydık. 20 yıldan kısa sürede Türkiye’nin en büyük beşinci özel bankası olduk. DenizBank’ın kendisi hariç beş yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştirak ve Bahreyn’de bir şube ile Deniz Finansal Hizmetler Grubu olarak faaliyet gösteriyoruz. DenizBank Finansal Hizmetler grubu olarak bireysel müşteriler, çiftçiler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ihracatçılar, ticari ve kurumsal müşterilere hizmet veriyor, kamu ve proje finansmanı yapıyoruz. Öncelikli olarak belirlediğimiz pazarlar tarım, enerji, turizm, eğitim, sağlık, altyapı ve denizcilik alanlarıdır. Merkezi Viyana’da bulunan iştirakimiz DenizBank AG aracılığı ile AB ülkelerinde de faaliyet gösteriyoruz. DenizBank olarak Türkiye’de toplumun tüm kesimlerine ulaşan bir hizmet ağına sahibiz. Yurt içinde ve Bahreyn’deki toplam 761 adet DenizBank şubesinin yanı sıra, DenizBank AG’nin Avusturya ve Almanya’da toplam 43 adet şubesi bulunuyor. Ayrıca, alternatif dağıtım kanallarımız sayesinde, gerek perakende gerekse kurumsal müşterilerimize dünyanın her köşesinden internet ortamında finansal işlem yapma olanağı sağlıyoruz. Banka olarak, finansal hizmetlerde bir süpermarket yaklaşımıyla ve sektörde pozisyonumuz, imajımız ve kurumsal niteliklerimizle hem çalışanımızın hem müşterilerimizin hem de hissedarlarımızın memnuniyetini en üst seviyede tutmayı misyon edinmiş bulunuyoruz.

Özellikle Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lere yönelik çözümleriniz ve KOBİ’lere olan yaklaşımlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Biz KOBİ’lerin finansmana hızlı, kolay ve uygun maliyetli ulaşmasını önemsiyor, her gün buna yönelik çalışmalar yapıyoruz. KOBİ Bankacılığı olarak Krediler, Hızlı Krediler, İşletme kart, KGF Teminatlı Krediler, KOBİ Tarife ve Paketleri, Dış Ticaret İşlemleri, Nakit Yönetimi, Kamu Finansmanı, Sigorta ve Emeklilik, Çek İşlemleri, Leasing, Faktöring, Mevduat ve Yatırım ana başlıklarında hizmetler sağlıyoruz. Müşterimiz olsun olmasın, bütün KOBİ’lerimiz herhangi bir Deniz- Bank şubesine gelerek kredi başvurusunda bulunabilir, saniyeler içerisinde kredi başvurusuna cevap alabilir, belirli bir tutara kadar aynı gün içerisinde kredisini kullanabilir! Sistemimiz yapılan her başvuruya, başvuran KOBİ, müşterimiz olmasa dahi saniyeler içerisinde sonuç dönüşü yapıyor.

Ekonomik şartların zorlu olduğu dönemlerde müşterilerimizin yanında durmamız, onlar için en iyi finansman kaynaklarını sağlamamız gerektiğinin bilincindeyiz. DenizBank olarak Kredi Garanti Fonu Destekli Krediler, Nefes Kredisi ve KOSGEB Sıfır Faizli Kredi imkanlarını en iyi kullanan banka olduk.

DenizBank olarak KOBİ’lere olan yaklaşımınız ve onlara sunduğunuz ayrıcalıklardan bahseder misiniz? KOBİ’ler niçin DenizBank ile çalışmalı? KOBİ’lere yönelik yeni çözümleriniz, yeni politikalarınız olacak mı?

DenizBank KOBİ Bankacılığı olarak, KOBİ’lerimize sadece kredi ve yatırım desteği sunmak değil, aynı zamanda finansal okuryazarlık becerisi kazandırmak gayreti içerisindeyiz. KOBİ’lerimizin zor koşullarda ayakta kalmaya ve işlerini geliştirmeye çalıştıklarının farkındayız. Bizim en büyük amacımız, KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarını daha ortaya çıkmadan öngörüp en hızlı çözüm sunan banka olmak. Sadece kredi desteği ile değil aynı zamanda yatırım finansmanı, sigorta, işletme sermayesi gibi destekler ile en kolay, en hızlı ve en uygun maliyetle ulaşılabilecek banka olmak istiyoruz.

“KGF’nin desteklerini, teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişimde sorun yaşayan KOBİ’lere en çok ulaştıran ilk 3 bankadan biriyiz”

2018 yılını DenizBank olarak nasıl geçirdiniz? 2019 yılı hedeflerinizden bahseder misiniz?

DenizBank olarak KOBİ kredilerinde üç yıldır bankacılık sektörünün üzerinde büyüyoruz ve 1 milyon 800 binden fazla KOBİ müşterisine ulaştık. KOBİ İşkolu olarak 2018 yılında kredide yüzde 23 oranında büyüyerek sektörün üzerinde bir kredi gelişimi gösterdik.

Nefes Kredisi projesine hem 2017 hem de 2018’de ilk “evet” diyen banka Deniz- Bank’tır. Her 2 Nefes Projesinde toplam 2,3 milyar TL kredi kullandırdık. Benim bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptığım ve banka olarak ortağı olduğumuz KGF’nin desteklerini, teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişimde sorun yaşayan KOBİ’lere en çok ulaştıran ilk 3 bankadan biriyiz ve bu destek kapsamında Nefes ve KOBİ Değer Projeleri hariç 15,8 milyar TL kredi kullandırdık. KOSGEB’in sıfır faiz programı kapsamında faiz desteğini devlet verdi, anapara riski bankalardaydı; biz yine riskten kaçmadık ve esnafımıza bu projede en çok destek veren ilk 3 bankadan biri olarak, 35 bin müşteriye yaklaşık 830 milyon TL kullandırım sağladık.

DenizBank olarak Nefes, KOSGEB ve KGF ile sağladığımız finansman desteğinin yanı sıra İşletme Kart ürünümüz ve Hızlı Kredi hizmetimizle esnafın finansmana ulaşmasını çok basit hale getirdik. Tek bir SMS’le, Esnaf boşluk TC No.’ nuzu 3280’e göndererek başvurabileceğiniz Hızlı Kredi hizmetimize şu ana kadar 1 milyona yakın başvuru aldık ve % 25’ini onaylayarak 10,5 milyar TL limit çıkardık. Tek kart limiti ile hem ticari kredi kartı, hem ticari kredi, hem de ticari kurtaran hesap hizmeti sunduğumuz İşletme Kart ile KOBİ’lerimizin kısa ve orta vadedeki finansman ihtiyaçlarını tek kart ile karşılayabildik ve şu an bu kartı 360 bin kişi kullanıyor, fakat bizim amacımız tüm KOBİ’lerimizi İşletme Kart’lı yapıp hayatlarını kolaylaştırmak.

Bildiğiniz gibi ekonomimiz ve özellikle de KOBİ’lerimiz için moral kaynağı olacak “KOBİ DEĞER KREDİSİ” projesine evet diyen 14 bankadan biri olduk ve bu yıla da KOBİ’lerimize destek vererek başladık. KGF tarafından da garantörlük verilen bu proje kapsamında ilk 6 ay ödemesiz (anapara ödemesiz, aylık faiz ödemeli) takip eden 30 ay aylık eşit taksitli olmak üzere toplam 36 ay vadeli kredi kullandırdık. Birinci KOBİ Değer projesinde 2,338 müşteriye 578,7 milyon TL; ikinci KOBİ Değer projesinde ise 1,880 müşteriye 732,9 milyon TL kullandırım gerçekleştirdik.

Orta gelir tuzağından kurtulmak için orta ve yüksek teknolojili, katma değeri çok yüksek üretim yapmalıyız. Aksi takdirde dünyanın geri kalanı kişi başına geliri arttırırken, bizim imal ettiğimiz ürünün değeri gittikçe ucuzlayacak ve biz gelişemeyeceğiz. Bunun için çok hızlı bir şekilde orta yüksek ve yüksek teknolojili, katma değeri yüksek üretime geçmeliyiz. Bunun yolu da imalatın, üretimin yarısından fazlasını yapan KOBİ’lerimizden geçiyor. Bir banka olarak temel görevimiz KOBİ’lerimizin her türlü finansal ihtiyacını hızlı ve kolay bir şekilde karşılayabilmektir. Bu temel görevimize ilave olarak, her türlü zor ekonomik şartta ayakta kalma ve işlerini geliştirmeye çalışan KOBİ’lerimizin, kendilerine sağlanan destek ve teşvik imkânlarından da haberdar olmaları gayreti içerisindeyiz. KOBİ’lerimiz iş yoğunluklarından kurumların ve bankaların avantaj sağlayacak hizmet ve desteklerini takip edemeyebilirler. Biz de bu sebeple, her ay iki farklı ilde TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz KOBİ Destek Toplantıları ile KOBİ’lerimize ulaşarak bu hizmetleri anlatıyor ve farkındalık kazandırıyor, KOBİ’lerimizin her zaman yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. 2016’da TOSYÖV ile çıktığımız bu yolda şimdiye kadar 15 ayrı il gezdik, İstanbul ve Ankara’da beş ayrı KOBİ Zirve’si gerçekleştirdik ve bu toplantıları Türkiye’nin her yerinde yapmaya devam edeceğiz.

. . .

“KOBİ’lere yönelik yenilikçi…

Kuveyt Türk KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Delipoyraz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın