sanayi türk

Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika haberleri, köşe yazıları, demir çelikten makinaya, kalıptan inşaata bütün konuların tek adresi sanayiturk.com.

İstanbul, Türkiye

Çamlık Mah. İlkbal Cd. Pamuk Sk No:12-16 K:2 D:8 Kaçkar Park Plaza, 34774 Ümraniye

Arayın: (216) 466 79 55 (pbx)

Arayın: (216) 466 10 35 (pbx)

[email protected]
Metal İşleme Sac İşleme Makinaları

Lantek, Blechexpo 2019’da üretim verimliliğinin teknoloji aracılığıyla nasıl artırılabileceğini gösterecek

Fuarda kendi standıyla (Salon 5 - stant 5309) yer alacak olan şirket, Lantek 360 bulut uygulamalarını tanıtacak ve bunlar arasında metal parçalar için yenilikçi bir online mağaza teklifi olan Lantek MetalShop özellikle öne çıkacak

Sanayi Türk Haber Merkezi
Sanayi Türk Haber Merkezi

Sanayi Türk'te editör


  • 16 Ekim 2019 - 18:36
  • 3 yıl önce yayınlandı
  • 7 dk okuma süresi
  • 133,8 bin kez okundu
Lantek, Blechexpo 2019’da üretim verimliliğinin teknoloji aracılığıyla nasıl artırılabileceğini gösterecek

  Fuarda kendi standıyla (Salon 5 - stant 5309) yer alacak olan şirket, Lantek 360 bulut uygulamalarını tanıtacak ve bunlar arasında metal parçalar için yenilikçi bir online mağaza teklifi olan Lantek MetalShop özellikle öne çıkacak

 

Vitoria-Gasteiz, 14 Ekim 2019.- Metal sac, çok yönlülüğü ve dayanıklılığının yanı sıra malzeme tasarrufu, pazarda halihazırda bulunan gelişmiş işleme yöntemlerine olanak sağlayan ağırlığı ve maliyetleri bakımından sağladığı avantajlar sayesinde makine ve ekipman üretiminde yapısal malzeme olarak ağırlığını korumaya devam edecek. Sac işleme ve imalat teknolojisiyle ilgili olarak iki yılda bir düzenlenen uluslararası bir fuar olan Blechexpo 2019’da 1.500’ün üzerinde fuar katılımcısı ve uzman ziyaretçi metal ve sac, boru ve profil dönüştürme süreçleriyle ilgili ürünler ve hizmetler bakımından ortaya çıkan yenilikleri tanıtmak amacıyla 5 - 8 Kasım tarihleri arasında Stuttgart’ta bir araya gelecek.

CAD/CAM/MES/ERP yazılım çözümlerinin geliştirilmesine ve pazarlanmasına odaklanan ve metal sektöründe yer alan şirketlerin dijital dönüşümüne öncülük eden çok uluslu bir şirket olan Lantek bu etkinliğe katılacağını doğruladı. Bu etkinlikte salon 5 - stant 5309’da yer alacak olan şirket başka şeylerin yanı sıra Lantek 360 bulut platformu üzerinde çalışan uygulamalarını tanıtacak ve bunlar arasında metal parçalar için yenilikçi bir online mağaza teklifi olan Lantek MetalShop özellikle öne çıkacak.

Lantek’in İspanya ve Portekiz ticari direktörü Joseba Montoya, “Genel olarak endüstri ve özel olarak metal endüstrisi, geleceğe verimli ve rekabetçi işletmeler olunduğundan emin bir biçimde bakabilmek için globalleşmenin ve Endüstri 4.0’ın çerçevesini çizdiği zorlukları üretim süreçlerinin modernleşmesini ve dijital dönüşümü güçlendirecek bir kaldıraç olarak görmek zorunda olduğu bir aşamada bulunuyor”, diyor ve ekliyor: “Şirketimiz kendisini sürekli yenilemeye devam ediyor ve Blechexpo’da üreticilere ve uzman katılımcılardan oluşan topluluğa, Lantek tarafından geliştirilen ve Endüstri 4.0’a doğru ilerleyişlerinde onlara kılavuzluk etmek amacıyla ileri üretime geçişte belirleyici niteliğe sahip en yeni teknolojileri (yapay zeka, bulut, nesnelerin interneti, makine öğrenmesi...) ve eğilimleri birleştirip bütünleştiren yeni çözümleri sunmak istiyoruz”.

Adaptasyon kapasitesinde Cloud’un sahip olduğu potansiyel

 

Sanayi sektörünün kaydettiği ilerlemeyle birlikte Lantek’in fabrikaları geleceğin rekabet ortamına hazır akıllı ve bağlantılı kuruluşlara dönüştürme konusunda üstlendiği yükümlülük, bu çok uluslu şirketi sektör içindeki üretim işletmelerinin bütünsel bir biçimde yönetilmesini sağlayan ve her türlü üretim sürecini kayda değer bir biçimde hızlandıran yazılım çözümleri geliştirmeye yönelten nedenlerden biri oldu. Bu ise daha yüksek rekabetçilik düzeyinde karşılığını buluyor çünkü fabrikalar hem zaman, kaynak ve maliyetler bakımından tasarruf sağlayabilecek hem de pazarda yaşanan sürekli değişime hızlı bir biçimde uyum sağlamak için gerekli kapasiteye ve daha fazla esnekliğe sahip yapılara kavuşacak.

Lantek, yazılım çözümlerinde en yeni teknolojileri kullanarak tüm bu konseptlerin elle tutulur hale gelmelerini sağlıyor. Şirket Blechexpo’da katılımcılara ileri üretime yönelik bulut platformu olan Lantek 360’ın içerdiği en son yenilikleri sunacak ve Lantek Analytics, Control Panel, iQuoting ve MetalShop çözümleri üzerinde özellikle duracak.

·         Lantek Analytics: Bu, uygun kararların alınmasını kolaylaştırmak için üretim verilerini analize etme imkanı sunan bir bulut çözümü. Üretim sürecinin eksiksiz bir biçimde analiz edilmesine yönelik ilk bütüncül çözüm olma özelliğini taşıyor ve “Manufacturing Analytics” ve “Customer Analytics” olmak üzere iki modül içeriyor. Bu yazılım, şirketin Lantek yazılım ürünlerinden gelen üretim verilerine göre özelleştirilebiliyor. Her bir şirket, ilgili tüm parametreleri otomatik olarak analiz etmek ve üretimi en iyi duruma getirmek ve veri analiziyle yönetimin stratejik karar alma süreçlerini desteklemek üzere spesifik sorulara yanıt verebilmek için onu kendi temel performans göstergeleriyle ayrı bir biçimde kullanabiliyor.

Şirketin verilerine plug and play mantığıyla bağlanmak üzere tasarlanmış olan Lantek Analytics tesis üzerindeki olumsuz etkileri en aza indiriyor ve üretim süreçlerini hiçbir durumda kesintiye uğratmıyor. Aynı zamanda hem mühendislerin hem de direktörlerin veri analizinden faydalanabilmeleri için kolay ve hızlı bir öğrenme eğrisi garanti ediyor.

  • Lantek Control Panel: Bu, tesisin eksiksiz bir görünümünü sunmak, güncel durumu, makinelerin müsait olma durumunu ve iş yükünü göstermek suretiyle verileri gerçek zamanlı olarak analiz etme olanağı veren ve endüstriyel üretim süreçlerindeki değişimlere ilişkin uyarılar ve bildirimler alma imkanı sunan bir mobil uygulama ve web uygulaması. Makinelere ilişkin geri bildirimler aracılığıyla güncel tüm üretim süreçleri ve performans göstergeleri izlenebiliyor. Üretimle ilgili tüm süreçler, örneğin üretimin durumu, eylemsizlik süreleri veya arızalar gibi durumlar gösteriliyor. Ticari faaliyetlere ilişkin bilgiler, örneğin talepler ve yeni sipariş onayları her an ve gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor. Ve uyarılar sayesinde sorumlular acil durumlara en hızlı biçimde yanıt verebiliyorlar.
  • Lantek iQuoting: Bu, Lantek’in bütçe oluşturmak için sunduğu bir araç. Kullanıcılarına diledikleri yerden ve diledikleri zaman fiyat teklifleri oluşturma ve müşterilere ilişkin verileri görme imkanı sunuyor. Sistem şirketin MES ve ERP sistemlerini bağlıyor ve nesting, üretim emirlerinin yönetimi ve operasyonel yönetim için Lantek modüllerinden gelen verileri kullanıyor. Kullanıcı dostu ve kullanımı kolay bir araç ve teknik bilgi birikimine sahip olmayan kullanıcıların dahi en kısa sürede en hassas hesaplamaları gerçekleştirebilmelerini sağlıyor. Sistem malzeme bulunurluğunu ve kapasiteleri otomatik olarak kontrol ediyor ve hesaplamalarına malzeme, üretim ve nakliye giderlerin yanı sıra müşterilerin tekil fiyatlarını da dahil ediyor.
  • Lantek Metalshop: Bu, metal parçalar için B2B elektronik ticaret platformu. Bu arayüz bir .DXF dosyasının gönderilmesi suretiyle kesim parçalarının bütçelendirilmesine, satışına ve üretime sokulmasına olanak sağlıyor. Böylece, bir geometrinin doğru bir biçimde içe aktarılmasıyla algoritma, kesim süreleri, malzeme maliyeti, stok seviyeleri ve uygulanacak marjlar gibi temel parametreleri büyük bir hassasiyetle tahmin edebiliyor. Lantek MES’e (üretim yönetimi yazılımı) gönderilen talepler atölyede gerçekleştirilmiş olan üretim adımlarını doğruluyor ve kesim işlemlerine ve/veya diğer işlemlere, ayrıca gerekli teslimat tarihine uyabilmek için alt yükleniciye verilen süreçlere ilişkin tahminler gerçekleştiriyor. Uygulama, sürecin bir parçası olarak, verilerde örneğin hatalı CAD verileri veya parçanın sıfır ağırlıkta olması gibi anormalliklerin var olup olmadığını kontrol ediyor ve mühendisin sorunu müşteriyle çözüme kavuşturabilmesi için kullanıcıya bir müdahale uyarısı gönderiyor.

Lantek direktörü, “Günümüzde iş yapma biçimi müşterinin gereksinimlerine uyum sağlamayı gerektiriyor ki bu da önceden tahmin, koordinasyon, verimlilik ve kişiselleştirme bakımından hazırlıklı olmayı gerektiriyor. 7x24 hazır durumda olmak zorunlu bir koşul ve bu da platforma istekler gönderme ve teklifleri gerçek zamanlı olarak işleme imkanı sunacak bir online portala sahip olmakla sağlanabilir. MetalShop işte bunu sağlıyor”, yorumunda bulunuyor.

Tüm bu inovasyonların amacı net: Metal endüstrisini otomatikleşmiş, bağlantılı ve daha akıllı bir üretimin başka şeylerin yanı sıra üretkenlik ve kârlılık derecesini artırmasını sağlayacağı yeni bir aşamaya taşımak.

Blechexpo yalnızca uzman kamuoyuna yönelik olarak tasarlanmış bir fuar. Teknik bir etkinlik olarak, sac parça, sac grupları ve makine bileşenleri imalatıyla ilgili tüm uzmanlara ve aynı zamanda sac yüzeyinin bitirme ve tamamlama işlemlerinde uzmanlaşmış üreticilere ve uzmanlara yönelik olarak düzenleniyor. Ayrıca fuar sadece bir satın alma platformu olmaktan ibaret değil. Aynı zamanda araştırma, öğrenme ve meslekler bakımından sektöre ve sektörün tedarik zincirine ilişkin eksiksiz bir vizyonun sunulduğu bir bilgi ve iletişim ortamı. 

Lantek Hakkında

Lantek sac metal sektöründe yer alan şirketlerin ve metalürji endüstrisinin dijital dönüşümüne öncülük eden çok uluslu bir şirket. Patentleri kendisine ait akıllı üretim yazılımlarıyla fabrikaları bağlantılı hale getirerek onları Akıllı Fabrikalara dönüştürüyor. Sunduğu hizmetleri, her türlü kesim teknolojisini (lazerplazmaoksijenle kesimsu jetitalaşlı imalat ve delme teknolojisi ) kullanarak sac, boru ve profil metal parçalar üreten şirketler için CAD, CAM, MES ve ERP çözümleri ile tamamlıyor.

Takım tezgahları geliştirme alanında Avrupa’nın en önemli merkezlerinden biri olan Bask Ülkesi’nde (İspanya) 1986 yılında kurulan şirket, sac ve metal işleme teknolojilerinin en gelişmiş üretim kontrolü yazılımlarıyla entegre edilmesini sağlıyor. İnovasyon kapasitesi ve uluslararasılaşma konusundaki kararlılığı sayesinde sektörün öne çıkan liderleri arasında yer alıyor. 100’den fazla ülkede 21.884’ten fazla müşterisi ve 14 ülkede yer alan kendine ait 20 ofisiyle, uluslararası düzeyde varlık gösteren geniş bir distribütör ağına sahip bulunuyor. 2018 yılında elde ettiği gelirin %86’sı uluslararası faaliyetlerinden kaynaklanıyor.

 

. . .

Hasçelik ’e SAP Türkiye ’den Ödül!

Faydasıçok Holding şirketlerinden Hasçelik, SAP Türkiye tarafından her yıl düzenlenen SAP dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen 2019 SAP Kalite Ödül Töreni ‘nde Business Transformation kategorisinde Silver ödüle layık görüldü.


Yorum yazın

Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz.

Bu haberi paylaşın